نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
عنوان

مانيتور ضربان قلب جنين از راه دور

مانيتور ضربان قلب جنين از راه دور - مقاله مانيتور ضربان قلب جنين از راه دور - مقاله PDF در مورد مانيتور ضربان قلب جنين از راه دور -الکتروکاردیوگرام جنین - فنوکاردیوگرافی - اتو کرولیشن - مانیتورینگ جنین - مانيتور ضربان قلب جنين از راه دور - PDF مانيتور ضربان قلب جنين از راه دور

صفحه اصلی مقالات >> پزشکی

نماد اعتماد
مقالات گروه

زمينه و هدف
پلي‌زوسپرمي به نمونه‌هاي انزالي با بيش از 250 ميليون اسپرم در هر ميلي ليتر از مني اطلاق مي‌شود (1). شيوع پلي‌زوسپرمي در مردان نابارور از ميزان 2/0% تا 2/4% گزا ...

ارزيابي نتايج سيكل‌هاي لقاح خارج رحمي در افراد مبتلا به پلي‌زوسپرمي

	
	

در حالت طبيعي چشم ما انسان ها براي ديدن فواصل دور و نزديک از مکانيسم تطابق در عدسي چشم و تغيير انحناي عدسي استفاده مي کند که اين روند را به صورت خودکار براي افزايش ...

درمان پيرچشمي با لنزهاي ترکيبي

آيا خوردن هويج واقعاً براي بينايي مفيد است يا والدين فقط براي اينكه فرزندانشان را تشويق به مصرف سبزيجات كنند اين را مي گويند؟ بررسي ها نشان داده اند كه ميزان ويتامين  ...

مواد غذايي مفيد براي تقويت چشم و بينايي (1)

	
کوآنزيم Q۱۰ که "يوبي کوئينون" هم ناميده مي شود، يک آنتي اکسيدان قوي است که در غشاي داخلي ميتوکندري تمام بافت ها يافت مي شود و براي اولين بار توسط محققان در سال ۱۹۵۷ از ...

کوآنزيم Q۱۰ چيست؟


آمالگام، ماده پرکننده ايده آلي در دندانپزشکي است؛ چون علاوه برارزان و بادوام بودن، سازگاري مناسبي با بافت هاي دهان و دندان دارد. آمالگام يکي از پرمصرف ترين مواد پرک ...

دندان هاي نقره اي

استفاده از سرنخ هايي که دانش طب سنتي مردم بومي در زمينه داروها به دست مي دهد مسير گذار از موجودات وحشي به محصولات تجاري را بسيار کوتاه مي کند. اين نکته قابل توجهي است ک ...

آموزه هاي ديروز، درمان امروز

زمينه و هدف
پلي‌زوسپرمي به نمونه‌هاي انزالي با بيش از 250 ميليون اسپرم در هر ميلي ليتر از مني اطلاق مي‌شود (1). شيوع پلي‌زوسپرمي در مردان نابارور از ميزان 2/0% تا 2/4% گزا ...

ارزيابي نتايج سيكل‌هاي لقاح خارج رحمي در افراد مبتلا به پلي‌زوسپرمي

تبلیغات

فروش ویژه سیم درخشنده فسفری ( نئون انعطاف پذیر )
جهت کسب اطلاعات بیشتر روی تصویر زیر کلیک کنید.شرح مقاله

مانيتور ضربان قلب جنين از راه دور

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/article/pdf/10004530.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل  دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي مانيتور ضربان قلب جنين از راه دور

مانيتور ضربان قلب جنين از راه دور


نام نویسنده : دکتر شیما طباطبایی

مانيتورينگ جنين در منزل به منظور استخراج داده ها در طولاني مدت و با هزينه کمتر بسيار مناسب است. است . اين روش شامل پردازش سيگنال آکوستيک ( صوتي ) آشفته دريافتي از شکم مادر مي باشد .

اين پردازش بر اساس کشف و آشکار سازي صدا هاي دياستوليک و سيستوليک به وسيله قرار دادن آنها در دو باند فرکانسي مجزا ، از طريق اتوکروليشن بر روي فواصل زماني پيش بيني شده ، صورت مي گيرد . اتوکروليشن معياري براي تعيين مشابهت بين سيگنالهاي پي در پي است .

بااستفاده از اين روش به طور قابل توجهي داده هاي انتقالي به مرکز کامپيوتر بيمارستان کاهش مي يابد .اين روش باعث مي گردد تا تنها داده هاي حاصل از پريد هاي زماني بسيار آشفته که بيانگر بروز مشکل براي جنين هستند به بيمارستان انتقال يابند . بر پايه اين روش ، يک سيستم فنوکارديوگرافي ( ضبط صداي قلب ) جنين از راه دور ، بدون محدوديت در اندازه گيري ، مي تواند ايجاد شود.

وضعيت خونرساني و ضربان قلب جنين شاخص باليني مهمي در تشخيص بسياري از نارسايي هاي جنيني است . تشخيص و بررسي فعاليت قلب جنين به چند روش امکان پذير است .

۱) الکتروکارديوگرام جنين

۲) فنوکارديوگرافي

۳) روش ماوراء صوت داپلر

فنوکارديوگرافي به معني ضبط صداي قلب است.در اين روش صداي قلب جنين که ناشي از حرکات مکانيکي مجموعه اجزاي متحرک آن است , مستقيما با گوشي پزشکي ( استتوسکوپ) يا ميکروفن ( همراه با آمپلي فاير صوتي ) از سطح بدن مادر اخذ مي شود . سيگنال بدست آمده حساسيت زيادي به نويز و اصوات مزاحم خارج بدن و داخل شکم مادر دارد و هنگام انقباض هاي رحمي امکان دريافت صداي قلب جنين به اين روش وجود ندارد .

در صورت توفيق در اخذ سيگنال صوتي خوب و شنيدن صداهاي S۱,S۲ , تغييرات نرخ ضربان قلب را هم مي توان دنبال کرد . ضمنا خط پايه نسبتا کم نويزي خواهيم داشت .

موج p دپلاريزاسيون دهليزي QRS در اثر دپلاريزاسيون بطني T رپلاريزاسيون بطني.در خلال سيستول بطن منقبض مي شود , S۱ صداي بسته شدن دريچه ميترال و به موازات تخليه خون از بطن دراثر بسته شدن دريچه آئورت, S۲ شنيده مي شود .

الکتروکارديوگرام جنين (FECG) اطلاعات بسيار مهمي درباره وضعيت جنين بدست مي دهد و در تشخيص اختلالات و ديسترس هاي جنيني در طول بارداري و حتي مراحل زايمان بسيار مفيد است . بسياري از محققين و دانشمندان روي متدهاي تشخيصي جديد براي ارزيابي وضعيت جنين و مادر در پريدهاي زماني طولاني مدت , تحقيق مي کنند .

تجزيه و تحليل وضعيت مادر و جنين با مانيتورينگ در بازه هاي زماني طولاني و يا حتي بهتر است بگوييم مانيتورينگ دائمي , ابزار قدرتمندي در آشکار سازي مشکلات و موارد خطرناک در طول بارداري است . روشهاي کمتر تهاجمي يا مانيتورينگ خارجي مورد توجه بيشتر محققين قرار گرفته است . در تحقيق اخير يک متد پردازش جديد, براي بهبود و افزايش قدرت سيگنال اخذ شده از قلب جنين , پيشنهاد شده است .

در نتيجه ميزان ضربان قلب جنين به طرز درست و صحيحي آشکار خواهد شد .

در حقيقت , متخصصان زنان با روش فنوکارديوگرافي جنيني ، آشنايي زيادي ندارند، زيرا از نظر آنان سونوگرافي داپلر بسيار قابل اعتماد مي باشد و در نتيجه به ميزان زيادي پذيرفته شده است . اما استفاده از سونوگرافي داپلر که امروزه به طور وسيعي مورد استفاده قرار مي گيرد , روش مناسبي براي مانيتورينگ طولاني مدت نيست.

اختراع خارق العاده مانيتورينگ الکتريکي جنيني به دنياي پزشکي زنان و زايمان باعث شد که تشخيص ديسترس جنيني ديگر فرضي نباشد .با اطلاعات دقيق تشخيص قطعي ديسترس جنين و جلوگيري از مرگ يا موربيديته جنين ممکن شده است . البته مانيتورينگ دائمي بر مانيتورينگ منقطع ارجحيت دارد .

نتايج تحقيقات نشان مي دهد ؛مانيتورينگ خانگي جنين با روش فنوکارديوگرافي نسبت به فرايند اندازه گيري بوسيله اولتراسوند که هم پيچيده و هم داراي هزينه بالايي است ، ارجحيت دارد .

● فنوکارديوگرافي طولاني مدت

فنوکارديوگرافي ( ضبط صداي قلب) يک ابزار مناسب براي ارزيابي وضعيت سلامت جنين است که چندين سال

است که مورد توجه محققين و دانشمندان قرار گرفته است و مطالعات زيادي نيز در اين زمينه انجام گرفته است .

يکي از محاسن فنوکارديوگرافي ، امکان اندازه گيري و سنجش ضربان قلب جنين در طولاني مدت است . اين نکته مهمي است زيرا پارامترهاي فعاليت قلب جنين به ميزان زيادي تغيير پذيرند .مانيتورينگ خانگي جنين با روش فنوکارديوگرافي نسبت به فرايند اندازه گيري بوسيله اولتراسوند که هم پيچيده و هم داراي هزينه بالايي است ، ار جحيت دارد .

● اتو کروليشن

يک روش رايج در سنجش فعاليت قلب جنين ,اتو کروليشن است.در اين روش سيگنال دريافتي با آخرين سيگنال مقايسه مي شود و شباهت ها مشخص مي گردد .اتو کروليشن توانايي تعيين و تخمين زمان شروع پريود سيستوليک و دياستوليک ( صدا هاي s۱,s۲ ) حتي در آشفتگي هاي بسيار بالا را دارد. با شناسايي اين صدا ها ، زمان ضربه تا ضربه (beat to beat) T bbو تغيير پذيري آن قابل محاسبه است . علاوه بر اين ، صداهاي جنيني اضافي ( غير عادي) ؛ صداهاي انعکاسي, مور مور ها و غيره نيز قابل شناسايي هستند .

در بعضي بازه هاي زماني ( پريودهاي زماني ) , سيگنالهاي صوتي ( آکوستيک ) ثبت شده از شکم مادر بسيار آشفته شده به طوري که بر شکل صداهاي S۱,S۲ تاثير مي گذارند. براي غالب آمدن براين اشکال ، و براي بهره برداري از سطوح متفاوت اين تغيير شکل ها , روش و متد کروليشن بايد در دو پهناي باند فرکانسي به کار گرفته شود .

داده اي که از اين راه به دست مي آيد ، مطالبات و احتياجات تشخيصي را مرتفع نموده و بنابراين مي توان از آن براي مانيتورينگ جنين استفاده کرد. با تجزيه و تحليل رکوردها و دادهاي ثبت شده ، مشخص گرديد که علاوه بر تعيين ميزان ضربانات قلب جنين ، اطلاعات تنفسي جنين نيز ممکن است تحت پوشش قرار بگيرد . بدين معني که حرکات تنفسي ، بدون نياز به استفاده از سنسورهاي اضافي و تصاوير سونوگرافي گران قيمت قابل اندازه گيري هستند . اساس اين روش ، ملاحظاتي هستند که به کروليشن بين سيگنالهاي آکوستيک ( صوتي ) و حرکات تنفسي ، مربوط مي شوند .

مانيتور کردن و ارزيابي جنين براي دراز مدت , به نحو مطلوبي از طريق سيستمهاي پزشکي از راه دور انجام پذير است .

در حال حاضر سيستمي جامع و کامل , براي مانيتورينگ قلب جنين وجود دارد که از طريق سونوگرافي قابل انجام است , البته سونوگرافي محدوديت هاي خود را در کاربردهاي دراز مدت(long term ) دارد.

اين مقاله به شرح ، يک روش کاربردي فشرده و بسيار معتبر براي ارزيابي و مانيتورينگ جنين به مدت طولاني در منزل , مي پردازد . اين روش يک سيستم پزشکي از راه دور را بر اساس فنوکارديو گرافي انفعالي (passive) شکل مي دهد .

بعضي از قسمتهاي عمليات محاسباتي بوسيله واحدهاي کم هزينه قابل راه اندازي با باتري در منزل, قابل انجام است , در حاليکه تجزيه و تحليل جزئيات پريودهاي آشفته در مرکز کامپيوتر بيمارستان به اجراء در مي آيد .که تمام داده ها ي مورد نياز فشرده شده و انتقال مي يابند .

● متدها

سيگنالهاي شنوايي ( آکوستيک ) بوسيله سنسورهاي الکتروديناميک با پهناي باند پايين از شکم مادر ,دريافت مي شوند و آنگونه که صداي فعاليت قلب مادر را مهار مي کنند و از دريافت نويزهاي خارجي نيز جلوگيري مي نمايند .دامنه ECG مادر ۵ برابر جنين است ولي با الکترودهاي مخصوص اين امواج را ضغيفتر از ECG جنيني ثبت مي شوند.

با شناسايي دقيق صداهاي s۱,s۲ ، مي توان سه نوع از پريودهاي زماني ,را متمايز نموده و تشخيص داد . که عبارتند از :

۱) نسبتا بدون نويز ، صداهايي که به خوبي قابل شناسايي هستند .

۲) با آشفتگي در سطح متوسط که اجازه شناسايي بعضي صداهاي جنيني را با دقت بالا فراهم مي سازد ، اما بعضي ضربه ها غير قابل تشخيص مانده و در ارزيابي هاي بيشتر هم ناديده گرفته مي شوند.

۳) پريودهاي زماني بسيار آشفته که بايد از ارزيابي به طور کامل خارج شوند .

الف) اتوکروليشن بر روي مقاطع پيش بيني شده

سيگنال دريافتي در پهناي باند ۱۰۰ ۲۰ هرتز به طور موثر فيلتر شده و شکل دهنده اولين باند کروليت شدهB۱ خواهد بود .باند دوم B۲ اجزاء مزاحم با فرکانس پايين را در فرکانس قطع fc فيلتر مي نمايد .

فرمول ۱) به محاسبه حداقل ميزان نسبت سيگنال به نويز( (SNR به منظور کشف حداکثر آشفتگي ، مي پردازد .

اين معادله وابستگي SNR را به فرکانس fc شرح مي دهد. P(x, fc) نشان دهنده توان عمل x فيلتر شده با فرکانس قطع fc مي باشد.در واقع فرکانس قطع مناسب براي بدست آوردن حداقل نويز ممکن بين صداهاي s۱,s۲

جستجو شده و انتخاب خواهد شد . مقدار مناسب fc بين ۵۰ تا ۷۰ هرتز مي باشد .

سيگنالي که در ۲ پهناي باند فرکانسي اتوکروليت خواهد شد در شکل ۲ نشان داده شده است .

در اغلب موارد ، طيف فرکانسي صداي s۲ که ازبسته شدن دريچه هاي آئورت و پولمونري ( ريوي) سرچشمه مي گيرد ، همان طور که شکل ۱ ديده مي شود ، بالاتر قرار مي گيرد .همچنين , شکل, پنجره هاي زماني که براي اتو کروليشن مهم هستند را نشان مي دهد .

اينتروالهاي بين پنجره ها, در اولين فاز از تخمين دقيق زمان ضربه(beat timing)

مي توانند ناديده گرفته شوند. جمع شدگي بازه زماني در اولين فاز از اتوکروليشن , زمانهاي محاسباتي مورد نياز را کاهش مي دهد .بايد توجه داشت الگوريتمها از برآوردهاي طيف فرکانسي براي حذف اينتروالهايي که معمولا به خاطر پيچيدگي بالا و تغييرات فرکانسي سيگنال ، ناکارآمد هستند ، استفاده مي کنند .

با استفاده از فرمول (۲) , پيش بيني ضربه بعدي با متوسط گيري از ارزشهاي Tbb قبلي(سابق) رخ مي دهد.

K= تعداد سيکلها

Wk.b= وزنهاي وابسته به اطمينان از بهبود ضربه ها

به طور مشابه , براي فاز دوم , زمان سيستوليک پيش بيني شده بوسيله اين عبارت ، محاسبه مي شود .فرمول(۳ ):

Tsys زمانهاي سيستوليک و Wk, b وزن ها هستند.

ب)سيگنالهاي انشعاب دار(Splitted signal)

سيگنالهاي انشعاب دار در اثر انفکاک صداهاي قلبي بوجود مي آيند.

در بعضي مواقع صداي s۲ که ناشي از بسته شدن دريچه هاي آئورت و پولمونري مي باشد , به ۲ قسمت تقسيم شده و در نتيجه سيگنالي که ؛ دونيمه و انشعابي , خوانده مي شود" ايجاد مي گردد. Component اول A۲ مربوط به بسته شدن دريچه آئورت, componentدوم P۲ مربوط به بسته شدن دريچه پولمونري است.

درواقع در خلال دم , s۲ به دو جزء قابل سمع مي شکند و A۲, P۲ اندکي از هم جدا مي شوند , اما در طول بازدم اين دو با اتصال به هم يک صداي واحد s را توليد مي کنند.

در متد ما , زمان S۲ هميشه بوسيله اولين اوج (peak)سيگنال شناسايي خواهد شد . همان طور که مي دانيم, اين peak به طور طبيعي با بسته شدن دريچه آئورت مطابق خواهد بود .

ج) بهبود سنجش فعاليت تنفسي

تنفس يکي از مهمترين علامتهاي وضعيت خوب و مناسب جنين مي باشد,که به طور وسيعي ساليان گذشته بر روي آن تحقيق شده است.راه هاي متعددي براي استخراج ميزان تنفس جنين به وسيله بررسي تغييرات منحني FHR

اتخاذ شده است .

.مي دانيم در هنگام دم ضربان قلب افزايش و در هنگام بازدم کمي کاهش مي يابدکه به اين پديده Sinus Arrhythmia مي گويند.

اثر دوم که مورد استفاده قرار مي گيرد ، افزايش تغيير پذيري Tbb در طول پريود فعال از نظر تنفسي در مقايسه با وضعيت ثابت است . افزايش تغيير پذيري در زمان سيستول نيز مورد ملاحظه قرار گرفته است ,که بديهي است , نياز به تعيين بسيار دقيق از زمانهاي صداي قلب , دارد .

سومين حالت ممکن براي شناسايي تنفس , اين مي باشد که بيشترين طول زمان احتمالي براي حرکت هاي تنفسي جنين ۱/ ۱تا ۳/۱ ثانيه مي باشد .

براي نشان دادن حرکات تنفسي جنين ، سيگنالهاي دريافتي با فيلتر پايين گذر با فرکانس قطع(cut off ) ۲۵ هرتز فيلتر مي شود .در بسياري مواقع , در اينتروالهاي آشفته , پريودهاي مهم ( معني دار) يافت مي شود که ممکن است اين پريودها در نتيجه تنفس جنين حاصل شده باشند . تغيير پذيري ضربه به ضربه Tbb بوسيله اندازه گيري هاي هم زمان از اينتروال R R استخراج شده از نوار ECG مورد بررسي قرار مي گيرد .

براي جداسازي حرکات تنفسي از ديگر حرکات جنين يا حتي اغتشاشاتي که خصوصياتي شبيه دارند, قوانين زير براي قابل اعتماد نمودن تشخيص تنفس به کار برده مي شوند :

۱) حداقل ۳ تناوب بلند ۱/۱ تا ۳/۱ ثانيه اي بايد به طور متوالي ( پي درپي ) ظاهر شوند .

۲) در طول اين اينتروالهاي زماني , تغيير پذيري بايد از پريدهاي غير آشفته ( به طور معني داري ) بلند تر باشد .

د) دياگرام ( نمودار)مراحل کار

سيستم پزشکي از راه دور از ۲ بخش تشکيل شده است:

يک پردازنده خانگي که با باتري ارزان قيمت کار مي کند ، آن قسمت از پردازش که با قابليتهاي الکترونيکي محدود اين پردازنده انجام مي شود ؛ را انجام مي دهد .آناليز جزئيات و فرايندهايي که پريدهاي زماني به شدت آشفته دارند بوسيله کامپيوتر مرکزي بيمارستان صورت مي گيرد ,که بخش دوم اين سيستم پزشکي از راه دور را تشکيل مي دهند .

اولين قدم توليد ۲ باند فرکانسي B۱, B۲ با استفاده از فيلتر باتروث مي باشد .

به دنبال آن ، اتوکروليشن , قسمت هاي مهم را بر طبق صداهاي S۱,S۲ پيش بيني شده , ( با ايجاد تيغه ) از هم جدا مي کند و باعث ايجاد Cr۱,Cr۲ مي شود .

بر اساس اين موارد FHR,Tbb و خط پايه و تغيير پذيري کوتاه مدت قابل محاسبه است .

.پيدا نمودن زمان صحيح صداهاي s۱,s۲ قدم بعدي است , که با تلاش براي پيدا کردن صداهاي اضافي و غير عادي صورت مي گيرد . .در نهايت واحد خانگي سعي در يافتن بعضي از صداهاي حرکات تنفسي دارد .

داده هاي خروجي از اين فرايند ( در زمان واقعي ) (real time ) موقتا در حافظه لوکال ( محلي) جمع آوري شده و قبل از انتقال به مرکز کامپيوتر فشرده سازي مي شوند .

● پاسخ ها

مجموعه اي از چندين رکورد فنوکارديوگرافيک , اتخاذ شده از بيماران , جمع آوري شده است . براي تحقيقات جامع تر ، ۴۷ فرد انتخاب شدند . در اين فاز از تحقيق موارد پر خطر پاتولوژيکي مستثني شدند . خانمهاي باردار ديابتي نيز در اين بررسي وارد شدند.

ثبت هاي مشابه با تقريبا سيگنالهاي دريافتي با فرکانس پايين يا صداهاي ضربان قلب مادري خيلي قوي, رد شدند.

ميزان تخمين درست از صداي s۱,s۲ براي تمام رکوردها بالاي ۹۲ % بود .

اندازه گيري و مانيتورينگ روي ۲۸ نفر از آن ۴۷ خانم انتخابي , که داراي سن بارداري ۳۰ تا ۴۰ هفته بودند ,به مدت ۳ هفته با يک واحد مونيتورينگ تجربي انجام شد .زمان متوسط اندازه گيري حدود ۲۰ تا ۴۰ دقيقه بود , ولي در ۶ نفر از مدت ۵/۱ ساعت هم فراتر رفت , که اين افزايش زمان به خاطر دريافت داده هاي کافي از وضعيت تنفس جنين بود .

بايد در ۳۰ دقيقه از زمان ارزيابي , جنين ۳۰ حرکت تنفسي داشته باشد .تمام ارزيابي هاي تجربي بين ساعتهاي صبح۹ تا ۱۲ ظهر انجام شد زيرا در اين زمان قند خون جنين بالاتر و در نتيجه حرکات وي از جمله فعاليت تنفسي اش حداکثر است .

وضعيت صحيح قرار گيري سنسورهاي آکوستيک بر روي شکم بسيار مهم است و بايد مدام چک شود .

تنفس به کمک تکنيک تصوير سازي همزمان با تصوير سازي اولتراسوند , کنترل مي شود .زيرا استفاده از روش فنوکارديوگرافي به تنهايي براي ارزيابي وضع تنفس جنين ،گيج کننده است . اکثر مشکلات از پالسهاي مادري و حرکات اعضاء و شکم جنين ناشي مي شود .تلاشهاي بيشتري براي بالا بردن و افزايش قابليت متدها ,لازم است.

انتقال داده ها در فرم فشرده به مرکز کامپيوتر بيمارستان صورت مي گيرد که حدود ۱۵ % از کل داده هاي جمع آوري شده را تشکيل مي دهد .در مرکز کامپيوتر يک متخصص زنان ، بر نمايش منحنيFHR و تغيير پذيري و حرکات تنفسي ثبت شده نظارت دارد .

● نتيجه گيري:

نتايج حاصل از آزمايشاتي که بيشتر از جنين هاي سالم به دست آمده بود اين را پيشنهاد مي کند که با بهبود کيفيت , ممکن است تعداد بيشتري از تشخيص ها ي حاصل از مانيتورينگ سيگنالهاي آکوستيک دريافتي , به صورت صحيح براي وضعيتهاي high risk جنيني نيز به دست آيند .

امکان موفقيت بيشتر اين متد زماني است که از آن در يک سيستم تله مديسن جديد استفاده شود , که اجازه مراقبت طولاني مدت ( long term) جنين را فراهم مي سازد .

از آنجا که اطلاعات صحيح وحتمي تنها با اندازه گيري و سنجش طولاني مدت دريافت مي شوند؛ الکتروکارديوگرافي خارج از رحم جنيني و مانيتورينگ خانگي جنين با روش فنوکارديوگرافي نسبت به روشهاي فعلي ( سونوگرافي و مانيتور داخلي)که هم پيچيده و هم داراي هزينه بالايي است ، ار جحيت دارد و لازم است با انجام تحقيقات عملي بيشتر در اين زمينه مشکلات و کمبود ها شناسايي شوند تا بارفع نقصهاي موجود, کاربرد فنوکارديوگرافي دراز مدت از طريق سيستم پزشکي از راه دور ، به طور وسيع امکان پذيرگردد.


منابع :
----------------------
ماهنامه مهندسی پزشکی

نام نویسنده : دکتر شیما طباطبایی
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
الکتروکاردیوگرام جنین - فنوکاردیوگرافی - اتو کرولیشن - مانیتورینگ جنین
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 4391 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

هواپيماهاي الکتريکي در قلب آسمان...

خودروهاي الکتريکي از مرحله ايده خارج و به فناوري کاربردي تبديل مي شوند. در حالي که خودروهاي الکتريکي گام به گام عرصه زمين را دراختيار مي گيرند، اوضاع در آسمان به گونه ديگري است. در سال هاي گذشته تلاش... ادامه ...

۵۵ راه براي پيدا کردن استعدادهاي پنهان...

هرکسي استعدادي دارد. شايد استعداد شما پاشيدن شير از دماغتان باشد...اما هرچه که باشد اين هم استعدادي است. و تقريباً از همه استعددها مي شود پول درآورد. کليد کار اين است که آن استعداد پنهانتان را پيدا کنيد... ادامه ...

حرکت مواج در قلب آسمان...

آسمانخراش Aqua معماري نويني را معرفي کرده است آسمانخراشي با ۸۲ طبقه و با يک مشخصه منحصربه فرد: در ميان انبوهي از ايوان ها نمي توان دو ايوان مشابه هم پيدا کرد و اين همه تنها به لطف بهره گيري از تازه ترين فناوري ه... ادامه ...

بعد از تاريخ انقضا لوازم آرايش تان را دور ...

بيشتر خانم ها به تاريخ مصرف لوازم آرايش شان توجهي ندارند و با اين کار، سلامت پوست، چشم و اجزاي صورت شان را به خطر مي اندازند.... به طور متوسط تاريخ مصرف لوازم درون کيف لوازم آرايش بيشتر بانوان انگليسي، ۴ س... ادامه ...

تپيدن قلب مرده ستاره...

خورشيد به عنوان يک ستاره فروزان متوسط تنها يکي از ميلياردها ستاره يي است که در کهکشان راه شيري به دور مرکز آن در حال گردش است. در بين ميلياردها ستاره فروزان کهکشان راه شيري، چند هزار ستاره مرده همراه با... ادامه ...

هياهوي قلب ستارگان ...

بسياري از اجزاي عالم همچون انسان ها، حيوانات و گياهان روزي متولد مي شوند و سرانجام روزي هم مي ميرند. اما آنچه در اين فرآيند هميشگي مهم است به ياد داشتن تبديل انرژي و ماده است، به اين معني که ماده و انرژي تش... ادامه ...

مريخ... خيلي دور خيلي نزديک ...

بشتابيد که مريخ و ماه با همديگر هم اندازه شده و در آسمان به يک اندازه جلوه گري مي کنند. الان بيش از ۷ سال است که از نيمه هاي تابستان به بعد چنين ايميلي در گوشه و کنار دنيا رد و بدل مي شود و افرادي را انگشت به دهان... ادامه ...

توليد SCP از متانول، راه حل بيوتکنولوژي بر...

مشکل کمبود آب در سطح جهان و به تبع آن خشکسالي و از بين رفتن منابع طبيعي، باعث شده است که کمبود علوفه و غذاي دام، به يکي از مهمترين دغدغه هاي صنعت دامپروري بدل شود. بيوتکنولوژي مي تواند با توليد پروتئين هاي افز... ادامه ...

فنچ راه راه...

● سابقه فنچهاي راه راه فنچ راه راه با نام علمي poephila يکي از پرندگان کوچک با طول متوسط ۹ سانتيمتر بومي چمنزارهاي استراليا مي باشد. با توجه به اينکه کشور استراليا داراي سياست درهاي بسته براي صدور حيوانات به خا... ادامه ...

همزاد راه شيري...

کهکشان آندرومدا يکي از نزديکترين کهکشان ها به کهکشان راه شيري است. اين کهکشان همچنين تنها کهکشاني است که با چشم غير مسلح در نيمکره شمالي زمين ديده مي شود.(به صورت لکه اي مات) فاصله تقريبي اين کهکشان از زمين حد... ادامه ...

آگهی های مرتبط
فروش انواع ماشين آلات ساختماني و راه سازيكليد كنترل از راه دور بدون محدوديت فاصله
کنترل از راه دور جرثقيلمشاوره ، فروش و نصب راه اندازي انواع باسك...
مشاوره فني ، فروش و نصب و راه اندازي انواع...توليد کننده انواع گاردريل با مجوز وزارت ...
خط ورق کارتن مشاوره نصب راه اندازي تعمير ...نصب و راه اندازي آنتن وايرلس
نصب و راه اندازي و فروش دوربينهاي تحت شبك...نماينده رسمي نرم راه انداز ATS48 اشنايدر در ...
نماينده رسمي نرم راه انداز ATS22 اشنايدر در ...نماينده رسمي كنترل دور موتور ATV71 اشنايدر ...
نماينده رسمي كنترل دور موتور ATV61 اشنايدر ...آموزش ترفندهاي راه اندازي انواع ايسيوهاي...
آموزش راه اندازي Mail Server در لينوکسقابل توجه پيمانکاران عرصه هاي آب فاضلاب ب...
دانلود طرح توجيهي احداث و راه اندازي کارخ...آموزش راه اندازي Mail Server در لينوکس
دور سنج ليزري , دور سنج تماسي ,تاکومتر, مدل...کرکره برقي ( اتوماتيک و کنترل از راه دور )
دستگاه کاتر پلاتر بدون صدا با قابليت برش ...نصب و راه اندازي
دانلود رايگان نمونه طرح توجيهي راه انداز...باکس اوت دور outdoor box (Enclosure Box)به همراه گلن...
گراند مانيتور با دو ورودي آتش نشانيتريلر مانيتور با مخزن فوم 1200 ليتري آتش نش...
برنامه ايمن سازي دسترسي راه دور به منابع ...مولاژ انسان مولاژ نيم تنه مولاژاسكلت انس...
ارائه دهنده خدمات و راه کارهاي مبتني بر پ...( نقد و اقساط ) دستگاه چاپ هم زمان ايندور و...
آخرین مقالات ثبت شده در وبسایت

سقط جنين در يهوديت...

سقط جنين و دين زرتشتي...

شرايط نگهداري تخم نطفه دار بلدرچين و کبک ...

شرايط گله مولد بلدرچين و کبک براي توليد ت...

کاور مبل فري سايز (ترک و ايراني) WWW.VOSKI.IR...

جيره غذايي بلدرچين ...

تخم بلدرچين و کبک چگونه توليد و به مصرف کن...

اصول مهم در پرورش جوجه هاي بلدرچين تازه م...

هشت نکته در خريد دستگاه هاي جوجه کشي ...

جوجه‌کشي کبک...

اصول پرورش گله مولد کبک...

اصول پرورش جوجه کبک(بخش 1)...

اصول پرورش جوجه کبک(بخش 2)...

براي فروش محصولات بلدرچين خرده فروشي نکن...

مقاله جامعي در مورد امام علي النقي ( ع ) مل...

زنان سالم ترند يا مردان؟...

مواظب نيم کره هاي مغزتان باشيد...

کفش مناسب پاي کودک شما...

تاثير روزه بر پوست ...

۱+۱۲ نکته براي تزريق بي حسي در دندانپزشکي!...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگون

مقالات مرتبط


«آيا مي دانستيد با خوردن دانه هاي سيبي که ما هر عدد را ۱۰۰هزار تومان مي فروشيم، ضريب هوشي شما ۸۰درصد افزايش پيدا مي کند؟»

مي گوييد اين آگهي واقعيت ندارد و دروغ بودنش ...

آکنه منافذ بسته شده غدد چربي (دانه هاي سرسياه و سرسفيد)، جوش ها و ضايعات عميق تر (کيست ها يا ندول ها) است که در صورت، گردن، سينه، پشت، شانه ها و حتي بازوها بروز مي کنند. ک ...

 يکي از مشکلاتي که همسران جوان با آن روبه رو هستند، سقط مکرر خودبه خودي جنين است که باعث نگراني و ناکامي آنها مي شود. در «زنان و مردان» اين هفته، گفتگويي داشته ايم با د ...

اگر شما هم از آن عده افرادي هستيد که از خشکي دهان رنج مي بريد، بايد بدانيد که خشکي دهان به خودي خود يک بيماري نيست، بلکه معمولا به عنوان يک عارضه حاصل از بيماري هاي ديگ ...

 سال هاست که آثار بديع حاصل از کشفيات بشر تحول عظيمي را در زندگي و بستر تاريخ ايجادکرده است. اکتشافات پرده از بسياري ابهامات برداشته و انسان را با دنيايي تازه از واقعي ...

براي پايين آورن قند خون توصيه هاي زير را به کار بنديد:
1- استفاده از فيبرهاى محلول زمان لازم براى جذب قند خون را افزايش داده و از افزايش ناگهانى قند خون پس از مصرف وعده  ...

آيا آرزومند يک خواب راحت و شيرين هستيد؟ از مشکل بي خوابي رنج مي بريد. راهکارهاي زير را به کار بنديد و ببينيد که مي توانيد خواب راحتي داشته باشيد.

اهميت خواب به اندازه ...


تذکر بسیار مهم :
این وبسایت هیچگونه مسئولیتی در قبال آگهی های درج شده نمی پذیرد. قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید.

صفحه راهنما     صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما | لینک باکس

NiazeMarkazi
Generated in 0.24seconds