نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
عنوان

برج تقطير

برج تقطير - مقاله برج تقطير - مقاله PDF در مورد برج تقطير -برج تقطیر - برج سینی دار - محصول بالاسری - چگالنده (Condenser) - مزایای جوش آورهای ترموسیفونی افقی - انواع جوش آورها - جوش آور (Reboiler) - برج تقطير - PDF برج تقطير

صفحه اصلی مقالات >> گوناگون

نماد اعتماد
مقالات گروه

شبيه سازي انسان
ايده اصلي و منشا تفکر راجع به شبيه سازي انسان (human cloning) هنگامي شکل گرفت که يک دانشمند اسکاتلندي توانست گوسفندي بنام Dolly را در سال ۱۹۹۷ شبيه سازي کند.

 ...

شبيه سازي انسان

رزينهاي فنوليک از واکنش تراکمي فنلها و فرم آلدهيد تهيه ميشوند. مکانيزم واکنش بين فنل و فرم آلدهيد هنوز بطور کامل شناخته شده نيست. با اين وجود اين مشخص است که واکنش شرو ...

رزين فنوليک

پياز گياهيست دو ساله يا سه ساله که به وسيله بذر زياد مي شود .محل اصلي و اوليه آن مشخص نيست و آنچه مسلم است در زمانهاي قديم در قاره آسيا کشت ميشده .
اين گياه يکي از مهمتر ...

پرورش پياز

شيمي فيزيک چيست ؟
شيمي فيزيک (Physical chemistry) بخشي از علم شيمي است که در آن ، از اصول و قوانين فيزيکي ، براي حل مسائل شيميايي استفاده مي‌شود. به عبارت ديگر ، هدف از شيمي فيز ...

شيمي فيزيک چيست ؟

يکي از مشکلات جدي محيط زيست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگير است، باران اسيدي مي باشد. باران اسيدي به پديده هايي مانند مه اسيدي و برف اسيدي که با نزول مقادير ...

در مورد باران هاي اسيدي و تاثيرات آن

در اين مقاله، تمامي مطالب مربوط به ديوار صوتي و چگونگي شکست آن و موارد مرتبط بررسي و مطالعه خواهند شد.

در اعصار آغازين دوران هوانوردي ابتدايي، هواپيما ها بيشتر با س ...

ديوار صوتي

مباني زمين شناسي مهندسي ريشه لغوي
زمين شناسي مهندسي از دو کلمه Engineering به معني مهندسي و Geology به معني زمين شناسي گرفته شده است.

ديد کلي
زمين شناسي مهندسي ضمن بررس ...

مباني زمين شناسي مهندسي

تبلیغات

فروش ویژه سیم درخشنده فسفری ( نئون انعطاف پذیر )
جهت کسب اطلاعات بیشتر روی تصویر زیر کلیک کنید.شرح مقاله

برج تقطير

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/article/pdf/10007079.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل  دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي برج تقطير

برج تقطير

بطور کلي برج تقطير شامل 4 قسمت اصلي مي باشد:
1. برج (Tower)
2. سيستم جوشاننده (Reboiler)
3. سيستم چگالنده (Condensor)
4. تجهيزات جانبي شامل: انواع سيستمهاي کنترل کننده، مبدلهاي حرارتي مياني، پمپها و مخازن جمع آوري محصول.

برج (Tower)
بطور کلي برجهايي که در صنعت جهت انجام عمل تقطير مورد استفاده قرار مي گيرند، به دو دسته اساسي تقسيم مي شوند:
1. برجهاي سيني دار (Tray Towers)
2. برجهاي پرشده (Packed Towers)


برجهاي سيني دار بر اساس نوع سيني هاي به کاررفته در آن به 4 دسته تقسيم مي شوند:
1. برجهاي سيني دار از نوع کلاهکي (فنجاني) (Bubble Cap Towers)
2. برجهاي سيني دار از نوع غربالي (Sieve Tray Towers)
3. برجهاي سيني دار از نوع دريچه اي(Valve Tray Towers)
4. برجهاي سيني دار از نوع فوراني (Jet Tray Towers)
هر کدام از انواع برجهاي مذکور داراي مزايا و معايبي هستند که در بخشهاي بعدي مورد بحث قرار خواهند گرفت.

طرز کار يک برج سيني دار
بطور کلي فرآيندي که در يک برج سيني دار اتفاق مي افتد، عمل جداسازي مواد است. همانطور که ذکر شد فرآيند مذکور به طور مستقيم يا عيرمستقيم انجام مي پذيرد.
در فرآيند تقطير منبع حرارتي (Reboiler)، حرارت لازم را جهت انجام عمل تقطير و تفکيک مواد سازنده يک محلول تأمين ميکند. بخار بالارونده از برج با مايعي که از بالاي برج به سمت پايين حرکت مي کند، بر روي سيني ها تماس مستقيم پيدا مي کنند. اين تماس باعث ازدياد دماي مايع روي سيني شده و نهايتا باعث نزديک شدن دماي مايع به دماي حباب مي گردد. با رسيدن مايع به دماي حباب به تدريج اولين ذرات بخار حاصل مي شود که اين بخارات غني از ماده فرار (ماده اي که از نقطه جوش کمتري و يا فشار بالاتري برخوردار است) مي باشد.از طرفي ديگر در فاز بخار موادي که از نقطه جوش کمتري برخوردار هستند، تحت عمل ميعان قرار گرفته و بصورت فاز مايع به سمت پايين برج حرکت مي کند. مهمترين عملکرد يک برج ايجاد سطح تماس مناسب بين فازهاي بخار و مايع است. هر چه سطح تماس افزايش يابد عمل تفکيک با راندمان بالاتري صورت ميگيرد. البته رژيم جريان مايع بر روي سيني نيز از جمله عوامل مهم بر عملکرد يک برج تفکيک مي باشد.


اينک به بيان عبارات و اصطلاحاتي که در اين ارتباط (فرآيند تقطير) کاربرد زيادي دارد پرداخته مي شود.

خوراک (Feed)
مخلوط ورودي به داخل برج که ممکن است مايع، گاز و يا مخلوطي از مايع و گاز باشد، خوراک (Feed) نام دارد. معمولا محل خوراک در نقطه مشخصي از برج است که از قبل تعيين مي شود. در برجهاي سيني دار محل ورودي خوراک را سيني خوراک يا (Feed Tray) مي نامند. از جمله مشخصات مهم سيني خوراک اين است که از نقطه نظر درجه حرارت و ترکيب نسبي (کسر مولي) ، جزء مورد نظر با خوراک ورودي مطابقت داشته باشد. البته محل خوراک ورودي به حالت فيزيکي خوراک نيز بستگي دارد. معمولا اگر خوراک بصورت مايع باشد، همراه با مايعي که از سيني بالايي سرازير مي شود به درون سيني خوراک وارد مي گردد. اگر خوراک بصورت بخار باشد معمولا آن را از زير سيني خوراک وارد مي کنند و اگر خوراک بصورت مخلوطي از مايع و بخار باشد، بهتر است که ابتدا فاز مايع و بخار را از هم جدا نموده و سپس به طريقي که گفته شد خوراک را وارد برج نمايند. ولي عملا به منظور صرفه جويي از هزينه هاي مربوط به تفکيک دو فاز بخار و مايع، عمل جداسازي به ندرت صورت مي گيرد.

محصول بالاسري (Overhead Product)
آنچه از بالي برج به عنوان خروجي از آن دريافت مي شود محصول بالاسري ناميده مي شود که معمولا غني از جزئي که از نقطه جوش کمتري برخوردار است مي باشد.

محصول ته مانده (Bottom Product)
ماده اي که از پايين برج خارج مي شود ته مانده يا محصول انتهايي (Bottom) نام دارد و معمولا غني از جزء يا اجزائ سنگين تر (که از نقطه جوش بالاتري برخوردار مي باشند) خواهد بود.

نسبت برگشت (پس ريز) (Reflux Ratio)
نسبت مقدار مايع برگشتي به برج بر حسب مول يا وزن به مايع يا بخاري که به عنوان محصول از سيستم خارج مي شود را نسبت برگشتي مي گويند و آن را با حرف R نشان مي دهند.

نسبت برگشتي و اثرات آن بر شرايط کارکرد برج
با افزايش نسبت مايع برگشتي تعداد سيني هاي مورد نياز جهت تفکيک (طول برج) کاهش مي يابد، اما در مقابل آن بار حرارتي کندانسور و جوش آور و مقادير بخار و مايع در طول برج افزايش مي يابد. در اين صورت نه تنها لازم است سطوح گرمايي مورد نياز به آنها اضافه شود، بلکه به دليل افزايش ميزلن جريان مايع و بخار سطح مقطع برج نيز افزايش مي يابد.
هنگامي که مقدار R زياد باشد تعداد مراحل و طول برج به کمترين مقدار خود مي رسد و تمام محصول بالاسري به عنوان مايع برگشتي وارد برج مي شود و اين حالت را برگشت کامل يا (Total Reflux) مي نامند.
در شرايطي که R در کمترين مقدار خود باشد طول برج و تعداد مراحل در بيشترين مقدار خود خواهد بود و عمل تفکيک به شکل کاملي انجام نخواهد شد. مقدار عملي R معمولا بين حالت برگشت کامل و حداقل ميزان R است. در بيشتر موارد مقدار مايع برگشتي بر روي درجه حرارت برج نيز تأثير مي گذارد. معمولا در يک برج تقطير دماي انتهاي آن به مراتب بيشتر از دماي پايين آن است و اين اختلاف دما در طول برج وجود خواهد داشت. ميزان جريان برگشتي به عنوان يک عامل کنترلي بر روي درجه حرارت سيستم خواهد بود.

• جوش آور (Reboiler)
جوش آورها که معمولا در قسمت هاي انتهاي برج و کنارآن قرار داده مي شود، وظيفه تأمين حرارت يا انرژي لازم را براي انجام عمل تقطير به عهده دارند.
معمولا جوش آورها به عنوان يک مرحله تعادلي در عمل تقطير و به عنوان يک سيني در برجهاي سيني دار در نظر گرفته مي شوند.

انواع جوش آورها
مهمترين انواع جوش آورها که در صنايع شيميايي کاربرد زيادي دارند، عبارتند از:
1. ديگهاي پوشش (Jacketted Kettle)
2. جوش آورهاي داخلي (Internal Reboiler)
3. جوش آور نوع Kettle
4. جوش آور ترموسيفوني عمودي (Vertical Termosiphon Reboiler)
5. جوش آور ترموسيفوني افقي (Horizontal Thermosiphon Reboiler)
6. جوش آور از نوع سيرکولاسيون اجباري (Forced Circulation Reboiler)

در جوش آورهاي ترموسيفوني يا جوش آورهاي با گردش طبيعي، حرکت سيال بر اساس اختلاف دانسيته نقاط گرم و سرد صورت مي پذيرد. اين پديده مي تواند به دو صورت انجام پذيرد که عبارتند از :
1. جوش آوري با يکبار ورود سيال (Once – Thorugh Reboiler)
2. جوش آور با چرخش سيال (Recirculating Reboiler)

معيارهاي موجود براي انتخاب جوش آور مناسب
بطور کلي نکاتي که در انتخاب يک جوش آور بايد مد نظر قرار گيرد عبارتند از :
1. سرعت انتقال (حداقل سطح)
2. فضا و خطوط لوله لازم
3. سهولت نگهداري
4. تمايل به رسوب و جرم گذاري سيال
5. زمان اقامت سيال در فرآيند
6. پيداري عملياتي
7. هزينه عملياتي
8. افزايش ميزان بخار توليدي
هر کدام از جوش آورها مزايا و معايبي دارد که در کتب مرجع جمع آوري شده است. از اين داده ها مي توان براي طراحي اوليه کمک گرفت. ولي بطور کلي متداولترين و اقتصادي ترين
جوش آوري که در صنايع شيميايي و پتروشيمي مورد استفاده قرار مي گيرد نوع ترموسيفوني مي باشد، خصوصا نوع افقي آن که در سيستمهاي تقطير کاربرد زيادي دارد.

انتخاب نوع Reboiler
انتخاب نوع Reboiler يا جوش آور به عوامل زير بستگي دارد:
1. خواص فيزيکي سيال بويژه ويسکوزيته و تمايل به رسوبدهي سيال
2. فشار عمليات (خلأ يا تحت فشار)
3. روش قرار گرفتن تجهيزات و فضاي قابل استفاده

مزاياي جوش آورهاي ترموسيفوني افقي
1. ابعاد واحدهاي افقي از نقطه نظر طول لوله ها و وزن محدوديتي نداشته و بنابراين براي سطوح حرارتي بزرگ، نصب واحدهاي افقي مطلوبتر و آسانتر مي باشد.
2. از آنجائيکه در جوش آورهاي ترموسيفوني افقي، سيال در داخل پوسته حرکت مي نمايد، از نظرعدم رسوب و جرم گذاري و سهولت در نگهداري و استفاده از آنها ترجيح دارد.
3. اين جوش آورها از نظر طراحي هيدروليکي سطوح مايع مجاز در سيستم، منعطف تر مي باشند و جريان هاي با گرد بالايي را مي توان بدون هيچ مشکلي در آن ايجاد نمود.
4. جوش آورهاي ترموسيفوني افقي نسبت به نوع عمودي، افزايش نقطه جوش کمتري دارند و اين مسئله در موارد خاصي کخ سيال نسبت به دما حساس بوده و يا سيستم در حالت خلأ عمل مي نمايد مزيتي مهم محسوب مي گردد.

• چگالنده (Condenser)
نقش چگالنده در واقع تبديل بخارات حاصل از عمل حرارت دهي به مخلوط، به مايع مي باشد. اين امر در اصطلاح ميعان يا چگالش ناميده مي شود و دستگاهي که در آن عمل مذکور انجام مي شود چگالنده نام دارد. به طور کلي چگالنده ها به دو دسته اساسي تقسيم مي شوند:
1. چگالنده هاي کامل (Total Condenser)
2. چگالنده هاي جزئي (Partial Condenser)
در صورتيکه تمام بخار بالاي برج به مايع تبديل شود و بخشي ازآن وارد برج شده و بخش ديگر وارد مخزن جمع آوري محصول گردد عمل ميعان کامل (Total Condensation) انجام شده است. اما اگر بخشي از بخارات حاصل مايع شده و بخش ديگر به صورت بخار از کندانسور خارج شود به آن يک کندانسور جزئي گفته مي شود. در کتب مرجع راهنماي انتخاب نوع کندانسور همراه با ضرايب انتقال حرارت کندانسور تهيه شده است.


منابع :
----------------------
محسن حيدري
www.parsidoc.com
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
برج تقطیر -برج سینی دار-محصول بالاسری-چگالنده (Condenser)-مزایای جوش آورهای ترموسیفونی افقی-انواع جوش آورها-جوش آور (Reboiler)-
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 2636 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

برج تقطير ...

بطور کلي برج تقطير شامل 4 قسمت اصلي مي باشد: 1. برج (Tower) 2. سيستم جوشاننده (Reboiler) 3. سيستم چگالنده (Condensor) 4. تجهيزات جانبي شامل: انواع سيستمهاي کنترل کننده، مبدلهاي حرارتي مياني، پمپها و مخازن جمع آوري محصول. • ... ادامه ...

تقطير و برج تقطير ...

منظور از تقطير، در واقع جداسازي فيزيکي برش هاي نفتي در پالايشگاه است که اساس آن اختلاف در نقطه جوش هيدروکربن هاي مختلف است است.هرچه هيدروکربن ،سنگين تر باشد ، نقطه جوش آن زيادتر است و بلعکس. انواع تقطير عبار... ادامه ...

نقش برجسته ها و آتشكده و برج هاي تاريخي اس...

جز نقش برجسته هاي متعددي كه شرح آنها در معرفي محوطه هاي تاريخي نقش رستم، نقش رجب و تنگ چوگان رفت، در استان فارس نقش برجسته هاي ديگري نيز وجود دارد كه در اينجا به معرفي آنها مي پردازيم. نقش برجسته كورانگون ... ادامه ...

آگهی های مرتبط
صنايع سردابه - برج خنك كننده صنايع سردابه - توليد كننده برج خنك كننده و...
تجهيزات سرمايشي و گرمايشي و برج خنک کننده...سارآفرين توليد تجهيزات سرمايشي و گرمايش...
سارآفرين توليدکننده فن کويل و برج خنک ک...توليد کننده فن و اگزاست فن و برج خنک کننده
توليدکننده کندانسور هوايي و برج خنک کنند...سارآفرين: انواع کويل هاي آبگرم و سرد و برج...
سارآفرين توليد کننده هواساز و ايرواشر و ب...سارآفرين توليد کننده انواع يونيت هيتر و ب...
پکينگ و برج خنک کنندهساعت مچي پاريس اصل با طرح برج ايفل
خط توليد مشتقات سنگين نفتي از تقطير مازوتشرکت شايان برق توليدکننده برج روشنايي led
شايان برق توليدکننده برج هاي پرچم 30 الي 50...توليد کننده چيلر و برج خنک کننده صنعتي
آخرین مقالات ثبت شده در وبسایت

سقط جنين در يهوديت...

سقط جنين و دين زرتشتي...

شرايط نگهداري تخم نطفه دار بلدرچين و کبک ...

شرايط گله مولد بلدرچين و کبک براي توليد ت...

کاور مبل فري سايز (ترک و ايراني) WWW.VOSKI.IR...

جيره غذايي بلدرچين ...

تخم بلدرچين و کبک چگونه توليد و به مصرف کن...

اصول مهم در پرورش جوجه هاي بلدرچين تازه م...

هشت نکته در خريد دستگاه هاي جوجه کشي ...

جوجه‌کشي کبک...

اصول پرورش گله مولد کبک...

اصول پرورش جوجه کبک(بخش 1)...

اصول پرورش جوجه کبک(بخش 2)...

براي فروش محصولات بلدرچين خرده فروشي نکن...

مقاله جامعي در مورد امام علي النقي ( ع ) مل...

زنان سالم ترند يا مردان؟...

مواظب نيم کره هاي مغزتان باشيد...

کفش مناسب پاي کودک شما...

تاثير روزه بر پوست ...

۱+۱۲ نکته براي تزريق بي حسي در دندانپزشکي!...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگون

مقالات مرتبط


● چکيده

بايد توجه داشت که براي حل يک مسئله قديمي، نمي توان به همان راه حل هاي کهنه و متداول بسنده کرد، بلکه بايد به دنبال راه حلهاي متفاوت و نوين بود تا به نتايج قابل ...

●ديد کلي

تقطير ، در واقع ، جداسازي فيزيکي برشهاي نفتي است که اساس آن ، اختلاف در نقطه جوش هيدروکربنهاي مختلف است. هر چه هيدروکربن سنگينتر باشد، نقطه جوش آن زياد است  ...

● شکفتن استعداد

روزي در يکي از جلسات سخنراني يکي از اساتيد بزرگ رياضيات ، دختري جوان ، سخنان استاد را يادداشت مي کرد. استاد در ضمن بياناتش گفت: “من از دل ذره ، آفتاب  ...

بطور کلي برج تقطير شامل 4 قسمت اصلي مي باشد:
1. برج (Tower)
2. سيستم جوشاننده (Reboiler)
3. سيستم چگالنده (Condensor)
4. تجهيزات جانبي شامل: انواع سيستمهاي کنترل کننده، مبدلهاي حرارت ...

منظور از تقطير، در واقع جداسازي فيزيکي برش هاي نفتي در پالايشگاه است که اساس آن اختلاف در نقطه جوش هيدروکربن هاي مختلف است است.هرچه هيدروکربن ،سنگين تر باشد ، نقطه جو ...

تقطير يا جداسازي


روش هاي جداسازي مواد اجزاي سازنده ي يک محلول گوناگونند. يکي از اين روش ها فرآيند تقطير است که خود روش هاي مختلفي دارد و از جمله کاربرد هاي مهم آن در ...

ديد کلي


در اينجا ، منظور از تقطير ، در واقع جداسازي فيزيکي برشهاي نفتي در پالايشگاه است که اساس آن اختلاف در نقطه جوش هيدروکربنهاي مختلف است. هر چه هيدروکربن ، سنگي ...


تذکر بسیار مهم :
این وبسایت هیچگونه مسئولیتی در قبال آگهی های درج شده نمی پذیرد. قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید.

صفحه راهنما     صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما | لینک باکس

NiazeMarkazi
Generated in 0.47seconds