نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

فناوري نانو و بسته بندي

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10000070.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي فناوري نانو و بسته بندي

فناوري نانو و بسته بندي

فناوري نانو در بسته بندي موادغذايي درصنايع و شرکت ها:

در حال حاضر شرکت هاي زيادي مانند Unilever, keystone,Hershey,food,nestle مشغول کار روي نانو غذاها هستند.

گزارش شده است nestle و Unilever امولسيون هايي از نانو ذرات را کشف کرده اند که باعث يکنواخت تر شدن بافت غذا شده، و مي توان در توليد محصولاتي مانند بستني از آنها استفاده کرد.

ديگر پروژه هاي اين شرکت، کار روي نانو کپسول هايي حاوي غذاهاي غني شده است که مواد مغذي و آنتي اکسيدانت ها را به تدريج به بخش هاي خاصي از بدن تحويل مي دهند. اين فناوري مواد غذايي قديمي را به ذراتي در ابعاد نانو تبديل مي کند که در داخل بدن رها شده و به خوبي جذب مي شوند. اين فناوري در غذاهاي جديد کاربرد زيادي خواهد داشت. يکي ديگر از شرکت هاي پيشگام در توسعه نانوغذاها، شرکت Kraft است که با تاسيس کنسرسيوم نانوتک(Nanotek) در سال ۲۰۰۰ اولين گام هاي ورود فناوري نانو به صنعت غذا را برداشت. اين کنسرسيوم مجموعه اي از ۱۵ دانشگاه و آزمايشگاه هاي تحقيقاتي ملي است و بيشتر در زمينه تهيه انواع غذاهاي تعاملي و فرآورده هاي نوشيدني فعاليت مي کند که با ذائقه و نيازهاي فردي مصرف کننده سازگار باشد و دامنه وسيعي از نوشيدني هاي تغيير رنگ دهنده تا غذاهاي جديد سازگار با حساسيت مصرف کننده( يا نيازهاي تغذيه اي او) را در برمي گيرد. فعاليت ديگر اين شرکت، تهيه نانوفيلترهايي است که مولکول ها را بيشتر بر اساس شکل و نه بر حسب اندازه غربال مي کنند و اين مساله تفکيک اجزاي خاصي از يک فرآورده، حتي در دست مصرف کننده را امکان پذير مي سازد.

از ديگر اهداف اين شرکت، کار روي بسته بندي هاي هوشمند غذايي است. از نانو حسگرهايي که به رهايش مواد شيميايي ناشي از فساد غذاها حساس هستند مي توان در بسته بندي هاي هوشمند استفاده کرد، تا به محض شروع خراب شدن غذا، رنگ بسته بندي تغيير کرده، به مشتري هشدار مي دهد. اين سيستم به مراتب دقيق تر و مطمئن تر از فروش با تاريخ مصرف است. يکي ديگر از شرکت هاي فعال در زمينه نانوغذا، Nutralease است که روي فناوري غذاهاي غني شده تحقيق کرده و جهت افزايش رهايش زيستي(Biodelivery) مواد غذايي، از نانوکپسول ها استفاده مي کند. اين فناوري در نوعي روغن آشپزي به کار برده شده است که از استرول هاي گياهي به منظور کاهش جذب کلسترول و کاهش خطر بيماري هاي قلبي استفاده مي کند. بر اساس گزارشي اين فرآورده باعث کاهش حدود ۱۴ درصد از ميزان کلسترول LDL مي شود.

شرکت Oil Fresh از اجزاي نانوسراميکي در تهيه ماهي تابه هاي رستوران ها استفاده مي کند که باعث کاهش زمان سرخ کردن و مصرف روغن مي شود. استفاده از اين فرآورده به رستوران ها اجازه مي دهد که از روغن هاي گياهي به جاي روغن هاي هيدروژنه استفاده کند و در نتيجه ميزان چربي هاي ترانس کاهش يافته و غذاهاي سالم تري به دست مي آيد.

شرکت ديگري به نام Voridian از ترکيبات Impern نانوکامپوزيت ها در ساخت بطري هاي پلاستيکي نوشيدني ها استفاده کرده است. Impern نوعي پلاستيک است که با نانوذرات خاک رس آميخته و پلاستيک هايي به سختي شيشه و محکم تر را به وجود آورده است که نسبت به شيشه شکنندگي کمتري دارند. لايه نانوذرات به گونه اي طراحي شده که فرار مولکول هاي دي اکسيد کربن از نوشيدني و نفوذ مولکول هاي اکسيژن به درون نوشيدني جلوگيري کرده، در نتيجه باعث حفظ تازگي و افزايش زمان ماندگاري محصول مي شود. يکي ديگر از شرکت هاي فعال در اين زمينه Nanocor است.

اين شرکت مهم ترين توليدکننده نانوکامپوزيت هاي پلاستيکي است. اين پلاستيک ها ويژگي هاي منحصر به فردي از جمله ايجاد مانع بهتر براي جريان اکسيژن و دي اکسيد کربن دارد که منجر به افزايش زمان ماندگاري محصولات نانوکامپوزيت مقاوم مي شود. همچنين اين پلاستيک ها از پخش بو جلوگيري کرده، مانع جذب طعم يا ويتامين هاي موجود در غذا به وسيله بسته بندي مي شوند. به طور کلي طراحي مولکولي اين پلاستيک ها به گونه اي است که مقاومت محصولات را در برابر آتش و ثبات ساختار آنها را در برابر حرارت بهبود مي بخشد. به عنوان مثال اين مواد در سبدهايي براي جوشاندن مواد غذايي و بسته بندي هايي براي استفاده در مايکروويو کاربرد دارد. نانو کامپوزيت هاي پلاستيکي در بسته بندي هاي جديد مواد غذايي نيز قابل استفاده هستند.

از ديگر محصولات کليدي، حسگرها بويايي الکترونيکي (بيني الکترونيکي) هستند. اين وسايل از زبان و بيني انسان تقليد مي کنند با اين تفاوت که نسبت به طعم ها و بوهاي ناچيز حساسيت بيشتري دارند. بيني الکترونيکي آرايه اي از حسگرهاي گازي در مقياس نانو است و سطح بالاي نانو ذرات اجازه عبود بيشترين گاز ممکن از روي آنها را مي دهد. اين فناوري به همراه فناوري تشخيص الگويي، امکان ايجاد يک اثر انگشت ديجيتالي از هر بوي خاص را فراهم مي کند. اين محصولات در آزمايشگاه هايي از جمله NASA براي تشخيص مواد شيميايي در حد ناچيز استفاده شده اند، اما در حال حاضر در صنايع غذايي جهت کنترل بهترين سطح توليد شده غذاها به کار مي روند. اين محصولات همچنين در جهت تشخيص آلاينده ها و تجزيه کيفي و کلي غذا موثر هستند.

در حال حاضر بعضي شرکت ها نوعي زبان الکترونيکي را به کار مي برند که شامل آرايه اي از حسگرهاي مايع (الکترودهاي پوشش داده شده با پليمرهاي هادي) به همراه فناوري تشخيص الگويي است که قادر به تشخيص طعم هاي ويژه از هم مي باشد. از کاربردهاي مهم اين زبان، آزمون چشايي نوشيدني ها مانند آب ميوه ها، شير، قهوه، آب معدني و نوشابه ها و همچنين توانايي چشيدن مواد شيميايي در حد PPT است و هزينه توليد آن در حدود ۵۰ سنت مي باشد. يقينا اين زبان نقش حياتي خود را در مطالعات غذايي پيدا خواهد کرد. حسگر چشايي، در بسته بندي گوشت قادر به تشخيص اولين نشانه هاي فساد مواد غذايي بوده و با تغيير رنگ، فساد ماده غذايي را هشدار مي دهد.

نوع ديگر فناوري حسگرها، نانو بار کدها هستند که به وسيله شرکت Nanoplex technologies توليد شده اند. نانو بارکدها مدل مولکولي بارکدهاي سنتي است و شامل نانو ذرات فلزي مي باشند که اثر انگشت شيميايي قابل شناسايي و خاصي دارند و مي توانند از طريق يک ماشين (احتمالا يک لامپ UV با ميکروسکوپ نوري) تشخيص داده شوند. اين نوع بارکدها مي توانند براي حفاظت مارک و ارزيابي غذاهايي که در حالت عادي نمي شود بارکدهاي سنتي را روي آنها چسباند، استفاده شود. آنها همچنين براي تشخيص پاتوژن ها در غذا مانند E.coli مورد استفاده قرار مي گيرند. در حقيقت تشخيص پاتوژن ها از ديگر اهداف اصلي فناوري نانو در صنايع غذايي است.

هانگ نيز روي نانو حسگرهاي زيست شناسانه کار کرده است. اين حسگرها قادرند مقادير اندک پاتوژن ها در غذا را تشخيص دهند. همچنين امکان استفاده ازآنها در مراکز نگهداري و حمل و نقل غذا به منظور کنترل دقيق در مقياس مولکولي وجود دارد. وي همچنين روي غذاهايي که عملکردي ناميده مي شوند کار کرده و نقش مواد مغذي که موجب سلامت و مانع از بيماري مي شوند را کشف کرده است.

هانگ مي گويد: بسياري از غذاها به صورت ذاتي قادر به جلوگيري از بيماري ها هستند مثل چاي سبز، هسته انگور و زنجبيل، اما مسئله اين است که مصرف مستقيم اين غذاها فايده اي براي بدن نداشته و بدن نيز به سختي آنها را جذب مي کند، بنابراين به يک سيستم تحويل نياز داريم که دسترس زيستي آنها را افزايش دهد.

او به خصوص به جلوگيري از ديابت و چاقي علاقه مند است و اين سوال را مطرح مي کند که چطور مي توان از غذاهايي مانند بستني و شکلات هاي خو طعم استفاده کرد به صورتي که موجب چاقي نشوند؟

در جواب بايد گفت استفاده از مواد فيبري و کربوهيدرات ها به جاي چربي مي تواند به حل اين مسئله کمک کند و براي ديابت نيز بايد جايگزين هاي بهتري را براي شکر پيدا کرد.

اگر هانگ يا ديگران بتوانند موفق به ايجاد غذاهايي خوش طعم ولي حاوي مواد جايگزين چربي شوند و يا با به کارگيري نانو ذرات مانع از جذب و ذخيره سازي چربي و کالري به وسيله بدن گردند، هدف نهايي را در غذا به دست آورده اند.

هانگ مي گويد: شرکت هاي زيادي درباره غذايي که شما را سير کند ولي تاثيري روي وزن نداشته باشد، تحقيق مي کنند ولي به دليل توافق هاي محرمانه هنوز جزئيات فاش نشده است.

● برخي تحقيقات در زمينه نانو

▪ افزايش عمر ماندگاري و بهبود تعادل اقتصادي در بسته بندي مواد غذايي

فيلم هاي بسته بندي و بطري هاي PET با ترکيبات سنتزي در بازارهاي سوئيس در دسترس هستند. مواد نانو خصوصيت حامل را بر خلاف گازها، بخار آب و چاشني ها را بهبود مي دهد، هم چنين خصوصيات حرارتي و مکانيکي، را نيز بهبود مي دهند.

نانو تکنولوژي در بطري هاي PET سبب ايجاد تعادل در CO۲ مي شود. در توليد، حمل ونقل و بازيافت بطري هاي nano-packaging کمتر از يک سوم به توليد گازهاي گلخانه اي نسبت به آلومينيوم و حدود ۶۰% کمتر از بطري هاي شيشه اي قابل عرضه اين گاز را توليد مي کند.

▪ آيا ذرات نانو در بسته بندي به داخل ماده غذايي وارد مي شوند؟

هر چند که نانو ذرات مي توانند از داخل بسته بندي به مواد غذايي عبور کنند، اين امر در درجه اول به چگونگي به کار بردن لايه هاي نانو بستگي دارد و اين انتقال نمي تواند از آن جلوگيري شود. در اين مورد هنوز هم مدرکي وجود ندارد که محصول توليدي بي ضرر است. اين بسته بندي هم چنين به کار برده شود به عنوان بسته بندي هايي با نام antimicrobial action يک لايه پوشش دهنده با ذرات نانو سيلور ميکروب کشي سبب مي شود غذا با سرعت کمتري فاسد شود.

▪ افزودني هاي شاخص نانو در نانو غذا

امروزه فقط تعداد کمي از محصولات غذايي در Switzerland و جود دارد، که با افزودني هاي شاخص نانو مستحکم مي شوند. اينها شامل عوامل anti-caking است که فرآيند ضخيم شدن ادويه ها را متوقف مي کند. اين شامل Silicic acid (اکسيد سيليکون يا (E۵۵۱) که به مواد پودري شامل شاخص نانو ذرات تجزيه مي کنند. ترکيبات نانو سنتزي هم چنين براي انکپسولاسيون استفاده مي شوند. براي مثال همراه کردن با کاروتنوييدها يا ويتامين ها به منظور محلول کردن در آب، نگهدارندگي بيشتر يا جذب بهتر به وسيله يون، مي باشد. همچنين اين افزودني ها بي ضرر بودن را بهبود مي بخشد.

▪ بهبود بسته بندي مواد غذايي

محققان US راهي براي نگهداري مواد غذايي به صورت تازه تر و يا مدت زمان طولاني نگهداري و با استفاده کمتر از مواد بسته بندي يافتند.

نانو تکنولوژي روشي است براي کنترل شاخص که مواد منحصر به فرد توليد کند.

با استفاده از يک ساختار نانو، گاز و بخار آب از پلاستيک مي توان براي نگهداري ميوه ها،سبزي ها، و نوشيدني ها و ديگر مواد غذايي مي توان طراحي کرد. با استفاده از ذرات نانو، بطري ها و بسته بندي ها مي توانند روشن تر و مستحکم تر و با کارايي حرارتي بهتر و جذب کمتر گاز شوند. اين خصوصيات مي تواند عمر نگهداري محصولات را با کمتر شدن هزينه حمل و نقل افزايش دهد.

▪ نفوذپذيري نسبت به گاز در بسته بندي نانو

متخصصين دريافتند که پلي اتيلن اکسايد(PEO) هنگامي که به عنوان يک لايه نانو محدود مي شود، کريستاله شده و به عنوان يک تک لايه، شباهت به تک کريستال نفوذناپذير دارد که به اندازه ۱۰۰ بار از ميزان نفوذپذيري گاز در اين پليمر مي کاهد. اين محققين همچنين اشاره کردن که با استفاده از فرآيند کو اکستروژن يک لايه جديد تکثير مي يابد که در پليمر ذوب شده وبا هم ترکيب مي يابند. تکثير لايه ها به چهار يا چندين لايه ساختار جديدي را به وجود مي آورد که به طور پيشرونده اي نازک تر است و به موجب آن در ماده ذخيره مي شود.

بسته بندي نانو در تماس با مواد غذايي

يکي از کاربردهاي تجاري نانو تکنولوژي در بخش غذايي بسته بندي است. بين ۴۰۰ تا ۵۰۰ فرآورده nano-packaging براي استفاده تجاري تخمين زده شدند. نانو تکنولوژي پيشگويي مي کند که استفاده از اين توليدات ۲۵% همه بسته بندي هاي غذايي در دهه آينده است. يک هدف اصلي در nano-packaging افزايش عمر ماندگاري به وسيله بهبود عملکرد مانع در کاهش گاز، تبادل رطوبت و پرتو نور UV است. بالغ بر ۹۰% بسته بندي نانو بر اساس نانو کامپوزيت است که بهبود دهنده عوامل حامل در لفاف هاي پلاستيکي براي مواد غذايي و بطري هاي پلاستيکي براي نوشيدني هاي غير الکلي و آبميوه است.

nano-packaging همچنين مي تواند خصوصيات ضد ميکروبي، آنتي اکسيداني و گسترش مدت ماندگاري و غيره داشته باشد.

در آينده در جهان نظريه استفاده از nanocoating براي موادي مانند پنير، گوشت و ميوه ها، آزاد کننده هاي شيميايي nano-packaging، بسته بندي ضد ميکروبي بر اساس نانو و سنسورهاي نانو و بسته بندي زيست تجزيه پذير نانو، nano-stick لايه هاي نانو براي بطري هاي سس بايد به بحث گذاشته شود.

● نتيجه گيري

محققين بر اين باورند که سنجش ديدگاه عمومي نسبت به فناوري نانو بايد در مراحل اوليه از توسعه اين فناوري صورت گيرد. بدين ترتيب مي توان از بسياري از مشکلات ايجاد شده توسط فناوري اصلاح ژنتيکي (GM) جلوگيري کرد.

بسته بندي مبتني فناوري نانو از ديدگاه عمومي يکي از کاربردهايي است که مشکل چنداني ايجاد نخواهد کرد و مشتريان از نوآوري هايي که در اين خصوص صورت مي گيرد، استقبال مي کنند. مشتريان تمايل بيشتري نسبت به استفاده از مواد غذايي طبيعي دارند و در رابطه با کاربرد فناوري نانو در اين گونه مواد تمايل چنداني از خود نشان نمي دهند. همچنين مطالعات نشان مي دهد که تمايل مشتريان نسبت به کاربرد نانو ذرات در بسته بندي، بيشتر از استفاده از همين فناوري در مواد غذايي است.


منابع :
----------------------
aftab.ir
ماهنامه فناوری و توسعه صنعت بسته بندی ( www.persiapack.ir )

----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
فناوری نانو- امولسیون- نانوکامپوزیت- دی اکسید کربن- ترکیبات سنتزی- کربوهیدرات- لامپ UV- آلومینیوم
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 10924 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

تاريخچه بسته بندي و انواع آن

تاريخ نشان داده است که در ابتداي تمدن بشري نيازي به بسته بندي مواد غذايي نبود، بلکه مردم براي به دست آوردن غذا از محلي به محل ديگر مي رفتند تا زماني که پناهگاه هاي دايمي براي خود پيدا کردند. در چنين شرايطي ... ادامه ...

بسته بندي هاي شيشه اي، فلزي، کاغذي و پلا ...

هدف از بسته بندي کردن اين است که هم زمان نگهداري آنها افزايش يابد و هم به طور کلي از خطر عوامل فساد دروني و بيروني و اکسايش حفظ شود. همچنين حمل و نقل مواد غذائي بهتر و آسان تر انجام گردد. بسته بندي کالاهاي ... ادامه ...

جستاري در جهان نانو تکنولوژي

جهان امروز بر خلاف دنياي ديروز که تمام توجهش به صنايعي چون نفت و انرژي بود، به سمت فن آوري اطلاعات، مواد جديد، بيوتکنولوژي، نانوتکنولوژي و الکترونيک گرايش پيدا کرده است. با توجه به اينکه عمر صنايعي چون نفت روزي به پايان ... ادامه ...

برج با سازه لوله با مهار بندي داخلي

لوله خارجي را ممکن است يا با افزودن عناصر قطري در صفحه هاي خارجي تقويت نمود و يا آن را از داخل با اضافه نمود ديوار هاي برشي يا هسته هاي داخلي تقويت کرد. در قسمت هاي زير چند روش براي مهار بندي داخلي بررسي مي گردن ... ادامه ...

نانو فناوري (مفهوم ها و کاربردها)

فناوري نانو عبارت است از هنر دستکاري مواد در مقياس اتمي يا مولکولي و به خصوص ساخت قطعات و لوازم ميکروسکوپي (مانند روبات هاي ميکروسکپي) ۱) پزشکي و بدن انسان: ▪ رفتار مولکولي در مقياس نانومتر، سيستم هاي ... ادامه ...

کاربرد هاي نانو تکنولوژي

يکي از پيشوندهاي مقياس اندازه گيري در سيستم SI نانو به معني يک ميلياردم واحد آن مقياس است.براي مثال يک نانومتر معادل يک ميلياردم متر است. با توجه به اينکه يک سلول بدن بيش از صدها نانومتر است مي توان به کوچکي اين مقياس پي ... ادامه ...

طبقه بندي مواد شيميايي

مواد شيميايي بطور عمده به دو گروه بزرگ مواد معدني و مواد آلي تقسيم بندي مي شوند. هر يک از اين دو گروه ، در دو مبحث شيمي آلي و شيمي معدني بررسي مي شوند. در اين مطالعه ، خواص فيزيکي و شيميايي مواد آلي و معدني ، من ... ادامه ...

آب بندي اجزاي کمپرسور و توربين با استفاد ...

آب بندي در توربو ماشينها در فصل مشترک قطعات ثابت و متحرک به منظور کنترل جريانات نشتي و خنک کننده لازم و ضروري است. کنترل لقي موجود در بين قطعات متحرک و ثابت باعث بهبود عملکرد توربو ماشين و عمر قطعات مي شود. يکي از مواد م ... ادامه ...

پلي ميان دنياي نانو و دنياي ماکرو

با پيشرفت علم و تکنولوژي در جهان، مرتباً بر تعداد واژه هاي تخصصي افزوده مي شود. در اين ميان، گسترش علوم و تکنولوژي نانو و تعامل آن با بيو تکنولوژي، منجر به توليد و کاربرد واژه هايي چون بيونانوتکنولوژي و نانوبيوتکنولوژي د ... ادامه ...

آشنايي با سنگ هاي کربناته و رده بندي سنگ ...

● آشنايي: سنگ آهک کربنات کلسيم(CaCO۳) به ندرت به صورت آهک خالص در طبيعت پيدا مي شود. اين سنگ بيشتر به صورت آهک رسي ، آهک ماسه اي و دولوميت يافت مي گردد. ناخالصيهاي مهم سنگ آهک شامل منيزيم ، سليس ، آلومينيم و منگنز است ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.16seconds