نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

افست UV ماشين ها، مرکب ها و خشک کن ها

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10000134.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي افست UV ماشين ها، مرکب ها و خشک کن ها

افست UV ماشين ها، مرکب ها و خشک کن ها

چاپ UV نسبت به چاپ افست معمولي به همان نسبت که گرانتر است مزاياي فراوانتري دارد. ورود به چاپ UV در درجه اول يک تصميم استراتژيک است که براي شخص اين امکان را فراهم مي کند که به قسمت هاي جديدي از بازار و خريداران دسترسي داشته باشد. در بخش بسته بندي - که قسمت عمده اي از اين بازار محسوب مي شود- کساني که حاضر به پرداخت بهاي اضافي جهت قابليت هاي چاپ UV و افکت هاي حاصل از آن باشند، مشتري بالقوه به شمار مي روند.

نقش ارزش افزوده چاپ يووي با افزايش تنوع محصولات چاپي و با استفاده از طراحي هاي گوناگون بر روي سطوح چاپي مختلف (نظير افکت هاي گوناگون و چاپ متاليک و چاپ بر روي انواع فويل ها و پلاستيک ها و همچنين انواع پوشش هاي مات و براق) در پايان کار، مشخص مي شود. به اين ترتيب مي توان گفت که افست ورقي UV با چاپ بر روي طيف وسيعي از سطوح و جنس هاي مختلف، از ارزش افزوده قابل توجهي برخوردار مي شود.

● انواع مرکب و روش خشک شدن آنها

چگونگي خشک شدن مرکب در انواع روش هاي چاپي، از اهميت بسزايي برخوردار است. در چاپ افست معمولي با مرکب هاي رايج، خشک شدن مرکب از طريق اکسيداسيون آن و در مجاورت هواي محيط اتفاق مي افتد که اين به ماهيت مرکب و فرمولاسيون آن بستگي دارد. در اين روش از چاپ، مرکب ها بسته به نوع مرکب و سطح چاپ شونده و شرايط محيط، مدت زماني را جهت خشک شدن نياز دارند.

از يک سو مي توان به مرکب هايي اشاره کرد که با قرار گرفتن در معرض اشعه مادون قرمز (Infra- Red) عمل خشک شدنشان اندکي تسريع مي شود. البته مرکب هاي پايه آب و همچنين پوشش هاي ورني پايه آب در اين روش مورد استفاده قرار مي گيرند. بايد توجه داشت که اين مرکب ها در حالت عادي نيز بعد از گذشت زمان معيني خشک مي شوند اما گاهي بنا به نياز - اغلب به خاطر حجم زياد مرکب بر روي سطح چاپ شونده - اپراتورها از لامپ هاي IR جهت تسريع خشک شدن و جلوگيري از پشت زدن کار استفاده مي کنند. اين نکته لازم به ذکر است که چاپکاران گاهي بر اين باورند که از هر مرکبي مي توان جهت چاپ با سيستم خشک کن IR استفاده کرد، در صورتي که اگر مرکب، پايه آب (Water Base) نباشد، نه تنها به خشک شدن آن کمک نمي کند بلکه نتيجه عکس حاصل خواهد شد.

نسل ديگري از مرکب ها که چندين سال پيش روانه بازار شده و به صورت تجاري عرضه مي شوند، مرکب هاي UV هستند که توسط لامپ هاي UV خشک مي شوند.

مرکب UV چيست؟

فرمولاسيون اين مرکب ها به نحوي است که تنها با تابش اشعه ماورا بنفش (UV) خشک مي شوند. در واقع تابش اشعه UV باعث ايجاد واکنش هايي در پيوندهاي سطحي مرکب شده و عمل خشک شدن به سرعت انجام مي شود.

بزرگترين چالش در اين روش چاپ، بالانس بين آب و مرکب است، زيرا که اين محدوده بسيار باريک است و مرکب UV بسيار گران تر از مرکب معمولي چاپ است و براي يک راندمان بالا و سودآوري مناسب، شما نياز به دانش فني و تجربه فراوان داريد. شناخت واکنش هاي مختلف مرکب نسبت به تابش اشعه، مقادير مختلف جذب اشعه نسبت به رنگ هاي گوناگون و انواع مختلف مرکب ها، مرکب سفيد، رنگ هاي تفکيکي، ترانسپارنت و... نياز به تخصص و تجربه دارد. براي مثال رنگ هاي تفکيکي زرد (Y)، ماژنتا (M) و سايان (C) زودتر و با انرژي کمتري خشک مي شوند، در مقابل رنگ مشکي (K)، سفيد و نقره اي انرژي بيشتري جهت خشک شدن نياز دارند.

مرکب هاي UV مقدار قابل توجهي انرژي جهت شروع واکنش براي انجام عمل خشک شدن نياز دارند ولي بر خلاف خشک کن هاي IR (مادون قرمز) يا خشک کن هاي گازي در ماشين هاي Web، گرما عامل خشک شدن مرکب نيست.

در سيستم UV اين آغازگر واکنش شيميايي است که باعث پليمريزه شدن مرکب و شکل گرفتن سريع پيوندهاي سطحي در سرتاسر قشر مرکب و در نتيجه خشک شدن آن مي شود. انرژي نوراني مربوط به طول موج اشعه UV بايد به طور يکنواخت و ثابت و در طول پروسه چاپ به سطح چاپ شونده منتقل شود.

● انواع مرکب UV

دو نوع سيستم مرکب UV وجود دارد که هر دو مي توانند در ماشين هاي مختص UV و يا در ماشين هاي دو منظوره استفاده شوند.

۱) Classic UV Ink :

نوع تکامل يافته و قابل پيش بيني بوده که از سال ۱۹۷۰ به طور پيوسته توسط چاپخانه داران مصرف مي شود. اين مرکب ها چه همراه پوشش و چه بدون استفاده از پوشش هاي ورني قابل استفاده هستند و همچنين بر روي طيف وسيعي از سطوح و جنس هاي متفاوت قابل چاپ هستند. ماشين چاپ نيز به طور اختصاصي جهت چاپ UV ساخته شده است که از مواد اوليه مشخص جهت کارآيي و راندمان بهينه در توليد آن استفاده مي شود.

۲) (hybrid) Non Classic۱UV

اين مرکب ها دوگانه اند. البته بايستي با يک پوشش ورني UV در حين چاپ استفاده شوند. اين مرکب ها در بعضي موارد مي توانند با نوردهاي افست معمولي نيز استفاده شوند ولي بعضي از انواع مرکب نيز نياز به لاستيک و نوردهاي مخصوص (Combi) دارند.

خشک کن هاي UV يا هواي گرم/ IR نيز در انتهاي ماشين و پس از آخرين واحد چاپ مورد نياز است.

البته گاهي بسته به پوشش مرکب و سرعت ماشين، استفاده از خشک کن هاي بين برج هاي ماشين چاپ نيز ضروري به نظر مي رسد.

● انواع ماشين هاي چاپ UV

ماشين هاي چاپ UV به طور اختصاصي فقط براي چاپ UV طراحي و ساخته مي شوند، يا دو منظوره هستند که براي چاپ افست UV يا چاپ افست معمولي قابل استفاده باشند.

در ماشين هايي که فقط چاپ UV انجام مي دهند، زماني صرف شستن ماشين براي تعويض مرکب نمي شود، زيرا مرکب UV در معرض هوا روي نوردها خشک نمي شود و انجام يک پروسه (يعني چاپ با مرکب UV) راندمان توليد را بالا مي برد. البته در اين نوع چاپ، هزينه مرکب و مواد اوليه بالاتر از مرکب معمولي است.

در ماشين هاي هيبريد که هر دو نوع سيستم استفاده مي شود يعني هم مرکب هاي معمولي (پايه روغني) و هم مرکب هاي UV، نوردها هر بار براي کارهاي مختلف بايد تنظيم شوند و براي تعويض مرکب ها به طور کامل شسته شوند که اين تعويض ها علاوه بر زمان زيادي که صرف آن مي شود، کاري دشوار است. اين نوع ماشين ها براي انواع چاپ تجاري و بسته بندي و بر روي تمام سطوح، قابل استفاده و مطلوب هستند. با توجه به جديد بودن اين نوع ماشين، جا دارد توضيحات بيشتري در اين باره ارايه شود.

● سيستم هيبريد

سيستم چاپ افست به روش UV با رونق گرفتن مرکب هاي هيبريد و بهسازي سيستم هاي پوشش ورني مي روند که جاي خود را در سيستم افست ورقي بازتر کنند. پيش از اين، چاپ UV به چاپکاران جسور و پر تلاش و با تجربه محول مي شد که با مشکلات فراوان و صرف زمان و انرژي بسيار و کسب تجارب ارزشمند تا حدودي به نتيجه دلخواه نايل مي شدند ولي امروزه اين فرايند يعني پروسه چاپ UV، تا حدود زيادي با اتوماسيون همراه شده و مراحل مختلف آن قابل پيش بيني شده است. بسياري از چاپکاران افست ورقي اولين تجربه شان را در زمينه چاپ UV در قالب واحد پوشش UV فلکسو در انتهاي ماشين چاپ تجربه کرده اند. ولي با ورود مرکب هاي UV هيبريد، چاپ UV شهرت بيشتري يافت. نسل اول مرکب هاي يووي هيبريد، مخلوطي از مرکب هاي معمولي و اجزاي UV بودند (به همين دليل به آن «هيبريد» به معناي دوگانه يا مختلط گفته شد) که حاوي آغازگرهاي نوري (Photo initiators) به عنوان عنصر اصلي جهت خشک شدن مرکب در اثر تابش اشعه يووي بودند.

امروزه آخرين نسل از مرکب هاي يووي هيبريد با درجه خلوص بالا توليد مي شود که در آن ديگر اثري از اجزاي تشکيل دهنده مرکب هاي معمولي وجود ندارد. اگرچه امروزه واژه «هيبريد» همچنان براي اين مرکب ها استفاده مي شود اما اين مربوط به سازگاري اين مرکب ها با نوردها و داروهاي استفاده شده براي مرکب هاي معمولي است و ربطي به اجزاي تشکيل دهنده مرکب ندارد. اين نتيجه تکامل مواد اوليه تشکيل دهنده مرکب ها است، به همان نسبت که در تهيه پليت ها، لاستيک هاي چاپ، نوردها و مواد شوينده بهبودي حاصل شده، در اين مواد نيز ارتقاي کيفيت به چشم مي خورد. تعداد زيادي از چاپکاران بعد از مشاهده مزاياي فراوان چاپ با مرکب هيبريد، ديگر سراغ چاپ با مرکب هاي معمولي نرفته اند.

سيستم چاپ UV علاوه بر درخشندگي و براقيت فوق العاده از يک طرف امکان چاپ بر روي مواد مختلفي نظير فيلم هاي پلي مري نازک تا ورق هاي فلزي ضخيم را به شما مي دهد و از طرف ديگر امکان جابجايي، برش و دايکات ورق هاي قسمت تحويل ماشين چاپ را بلافاصله بعد از چاپ فراهم مي سازد که اين ويژگي ميزان خروجي ماشين را افزايش مي دهد زيرا ديگر زماني جهت خشک شدن کار صرف نخواهد شد. جلد مجلاتي که با اين سيستم چاپ شده اند نيز در مقابل سايش مقاوم تر خواهند بود. خلاصه کلام که چاپ UV ورق هاي با دوام تري تحويل خواهد داد.

● لامپ هاي UV و انرژي گرمايي آنها

يکي از چالش هاي اصلي چاپ UV، کنترل و مهارکردن انرژي حرارتي است که در اثر کار لامپ هاي UV به وجود مي آيد. در «لامپ هاي UV کوارتز» رايج، وقتي برق در مدار جريان مي يابد، جيوه به پلاسما تبديل مي شود که در نتيجه پلاسما اشعه UV از خود ساطع مي کند. مرکب هاي UV نياز به دوز شديدي از انرژي UV دارند که در نتيجه پليمريزه شده و واکنش شيميايي که سبب سخت شدن مرکب مايع مي شود در کسري از ثانيه اتفاق افتد. لامپ هاي کوارتز قبل از حرکت ماشين و شروع چاپ نياز به زماني جهت گرم شدن دارند. فعال کردن لامپ و زمان شروع چاپ بايد با هم هماهنگ شود، اما لامپ ها در زماني که ماشين بر روي چاپ نيست نبايد فعال باشند. به همين خاطر توليدکنندگان سيستم هاي UV انواع مختلفي از روش ها را جهت تنظيم خودکار روشن و خاموش شدن آن با شروع و پايان چاپ ابداع کرده اند. همچنين لامپ هاي کوارتز مقداري گاز ازن توليد مي کنند که وارد محيط مي شود.

● ابـــداع LED (Light Emitting

(Diode، نقطه عطف پژوهش ها در ارتباط با سيستم يووي به شمار مي رود.

استفاده لامپ هاي LED در پرينترهاي Ink jet و پرينترهاي عريض به عنوان خشک کن رايج است. نکته قابل توجه راجع به اين لامپ ها انرژي بسيار کمي است که در عمل مصرف مي کنند . اين مقدار ۷۰ درصد کمتر از لامپ هاي معمولي است. اين لامپ ها هيچ گرمايي توليد نکرده و گاز ازن نيز متصاعد نمي کنند.

نکته جالب توجه در مورد اين لامپ ها اين است که به سرعت روشن مي شوند و نياز به زماني براي گرم شدن ندارند.

تعدادي از توليدکنندگان سيستم هاي چاپ UV در حال پژوهش براي توليد لامپ هاي LED-UV هستند. کمپاني Ryobi به زودي اين لامپ ها را به صورت تجاري به بازار عرضه خواهد کرد. در اين پروژه کمپاني مرکب سازي Toyo نيز در زمينه توليد مرکب هاي اختصاصي جهت لامپ هاي LED-UV، کمپاني Ryobi را همراهي خواهد کرد. Ryobi در اين سيستم از لامپ هاي LED ۳۶۵ نانومتر ساخت شرکت پاناسونيک استفاده مي کند.

يک لامپ UV حدود ۱۰۰۰ ساعت عمر مفيد دارد در صورتي که لامپ LED تقريباً ۱۲ برابر آن يعني ۱۲۰۰۰ ساعت کار خواهد کرد.

در حالت عادي هر سيستم UV، براي هر لامپ ۲۸ کيلووات برق در ۴۰۰ ولت مصرف مي کند در صورتي که هر LED تنها ۷ کيلو وات در ۲۰۰ ولت مصرف دارد و اين بدان معناست که LED ۷۰ درصد برق کمتري مصرف مي کند.

ايرادي که هم اکنون به لامپ هاي LED-UV وارد است، اين است که اين لامپ ها فقط يک طول موج UV توليد مي کنند که به طور معمول ۳۹۵ يا ۳۶۵ نانومتر است و مرکبي با فرمولاسيون خاص مي طلبند که با اين طيف نوري هماهنگ باشد.

نکته اي که هنوز در صحت آن ترديد وجود دارد اين است که آيا LED-UV مي تواند انرژي مورد نياز جهت خشک کردن مرکب سفيد و ورني UV را نيز تأمين کند يا خير؟

● مقابله با گرماي UV

به خاطر انرژي زيادي که در خلال تابش اشعه UV منتقل مي شود، حرارت زيادي به وجود مي آيد که بايد آن را از بين برد. اگر اين حرارت که در زمان چاپ به وجود مي آيد به وسيله يک سيستم خنک کننده از بين نرود، سطح چاپ شونده را به حدي گرم مي کند که در هنگام تماس، دست را مي سوزاند.

يکي از راه هاي مقابله با اين حرارت، استفاده از سيستم آب سرد است که هم ماشين چاپ و هم اطاقک مربوط به لامپ UV را خنک مي کند. دريچه گردان خودکاري که بر روي لامپ UV تعبيه شده است، در زماني که ماشين از حرکت مي ايستد با بسته شدن، سطوح چاپ شونده را در مقابل حرارت ناشي از لامپ UV حفظ مي کند. جهت کاهش هرچه بيشتر انتقال حرارت به ماشين چاپ، غلاف بيروني پوشاننده لامپ UV به طور کامل با آب سردي که در آن جريان دارد، خنک مي شود.

رفلکتورها بخش مهمي از سيستم UV را تشکيل مي دهند. لامپ هاي UV کوارتز بين ۴۵ تا ۵۰ درصد از انرژي UV را به سطح چاپ شونده منتقل مي کنند، در صورتي که رفلکتورهايي که لامپ UV را احاطه کرده اند مابقي انرژي UV را به سطح چاپ شونده هدايت مي کنند.

کمپاني هاي مختلف، روش هاي متعددي را جهت کنترل گرماي ناشي از لامپ هاي يووي به کار مي برند.

PRI (Printing Research Inc) براي خنک کردن سيستم UV از سيستم آب سرد استفاده مي کند.

رفلکتورها در بسياري از سيستم هايي که توسط جريان هوا خنک مي شوند، (مانند Nordson-IST-Gragix-GEW-Eltosh) توسط مواد چندرنگي پوشيده شده اند که براي انتقال بهينه انرژي UV به ورق هاي چاپي و همچنين جذب انرژي حرارتي مادون قرمز توليد شده، عمل مي کنند.

برخي سيستم هاي خاص UV نظير سيستم Cool Cure متعلق به کمپاني IST براي چاپ و بسته بندي محصولاتي که به طور مستقيم با مواد غذايي در ارتباط هستند يا براي موادي مثل پلاستيک ها، مايلار (پلي استر نازک و محکمي که در ساختن نوار صوتي کاربرد دارد) و فويل که تحمل گرماي ناشي از سيستم UV معمولي را ندارند، طراحي شده اند.

با جايگزيني نيتروژن به جاي اکسيژن، راندمان کار در پروسه خشک شدن مرکب به خوبي بالا مي رود و انرژي کمتري مورد نياز است و گرماي انتقال يافته به ورق چاپي به حداقل مي رسد.

GEW بر اين مدعاست که تمام سيستم هاي UV اين کمپاني قابليت ارتقا جهت کارکردن با نيتروژن را دارند.

کمپاني التوش (Eltosh) با سيستم جديدش به نام Twin Ray UV IF فقط با استفاده از رفلکتور UV و ۲ فرستنده و ۲ لامپ کوچک در يونيت UV، گرما را بيش از ۵۰ درصد کاهش داده است. با اين ۲ لامپ که ۳۰۰ وات بر اينچ انرژي توليد مي کند اين امکان فراهم مي آيد که سطوح چاپي حساس به حرارت، بدون کوچکترين تغيير شکلي و بي نياز از هيچ سيستم خنک کننده اي، با آخرين سرعت چاپ شوند.

مدل P۳ UV به عنوان نسل سوم از سيستم هاي UV کمپاني AMS شکل خاصي از حالت لامپ ها را به شکل بشقابي دوتايي به نمايش گذاشته است که پرتوهاي نوري را به نحوي پخش مي کند که بيشترين تأثير را با کمترين مصرف انرژي دارند.

ميزان اشعه اين لامپ ها ۴۰۰ وات بر اينچ مي باشد که چاپکاران اغلب با قدرت ۳۰۰ وات بر اينچ به نتيجه دلخواه خود مي رسند.

UV طوري طراحي شده است که ۴۰ درصد کمتر برق مصرف مي کند و دريچه هاي آن به نحوي طراحي شده اند که در برخورد با درجه حرارت بالا و بخار ناشي از پروسه تابش اشعه، فلزات و اجزاي داخلي آن از خوردگي ناشي از بخار آب مصون مي ماند.

کمپاني Nordson به جاي استفاده از ۳ لامپ UV با قدرت ۴۰۰ وات از ۲ لامپ با قدرت ۶۰۰ وات استفاده کرده است که اين تغيير، انرژي بيشتري را به سطح چاپي منتقل مي کند و خشک شدن مرکب به ويژه در تنپلات ها به صورت عميق تر و با دوام تري صورت مي گيرد. در ضمن هزينه ها هم پايين تر مي آيد يعني مصرف کننده هزينه خريد و نگهداري براي ۲ لامپ را مي پردازد نه ۳ لامپ.

PRI آخرين تکنولوژي خود را با نام Zone UV Curing System عرضه کرده است.

در اين سيستم به جاي آب از هواي سرد براي خنک کردن استفاده مي شود. در اين سيستم ۸ عدد لامپ ۱۰ اينچي به صورت خطي به کار گرفته شده اند که در اين حالت در طول مدت چاپ بنا به نياز، نوع و ابعاد کار، اپراتور تعداد مشخصي از لامپ ها را به دلخواه روشن مي کند و لازم نيست که همه لامپ ها در طول مدت چاپ روشن باشد. اين شيوه مقدار زيادي صرفه جويي در هزينه به همراه دارد.

کمپاني هايي نظير Grafix و IST در سيستم هاي خود روشي را به کار گرفته اند که در هنگام استفاده نکردن از لامپ و در هنگام خوابيدن ماشين، لامپ به حالت Stand by قرار مي گيرد. در اين حالت برون داد آن به کمترين مقدار ممکن مي رسد که با اين روش ديگر نيازي به خاموش کردن لامپ و صرف انرژي فراوان براي گرم کردن مجدد آن نيست.

کمپاني GEW سيستم جديدش به نام Ebrick را به نحوي طراحي کرده که از امواج (Square-Wave) سود جسته است و در آن، انرژي UV بيشتري از لامپ دريافت مي کند. در حالي که انرژي ورودي به لامپ از انواع لامپ هاي UV معمولي کمتر است، ۳۰درصد انرژي کمتر مصرف شده و ۲۰ درصد اشعه UV بيشتر (با همان ميزان ورودي) توليد مي کند.

بهسازي و اصلاح در طراحي واحدهاي خشک کن يووي به چاپکاران کمک کرده که پروسه چاپ را هم با راندمان انرژي بالا و هم با اپراتوري آسان به انجام رسانند.


منابع :
----------------------
aftab.ir
Graphic Art ۲۰۰۹، i-grafix ۲۰۰۹
مجله صنعت چاپ ( www.iranprint.com )
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
افست UV-خشک کن-اشعه مادون قرمز -اشعه ماورا بنفش-بالانس-ترانسپارنت-طول موج-سیستم هیبرید-
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 11693 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

قسمتهاي الکتريکي ماشين هاي صنعتي و نحوه ...

موتور هاي چند فاز موتورهاي چند فازه موتورهاي متناوبي هستند که به صورت دو يا سه فاز کار مي کنند . هر دو از لحاظ ساختماني مشابه بوده و فقط اتصال داخلي کلافهايشان متفاوت است . براي کاربردهايي نيازمند به توان بالاتر ، از مو ... ادامه ...

انواع ماشين الات و کاربرد آنها

● تراکتورها و بولدوزرها تراکتور از مهمترين ماشين الات راهسازي وساختمان سازي است که داراي کاربردهاي متعددي است هدف اوليه تراکتوربه جلوراندن ويا کشيدن اقسام بارها ميباشد برروي تراکتورانواع لوازم مکانيکي را ميتوان نصب کر ... ادامه ...

تعميرات و نگهداري ماشين آلات (2)

2) تمركز براهداف كلي سازمان: در يك سازمان سطح جهاني و ممتاز بايد تمام عوامل عملياتي، مهندسي و نگهداري و تعميراتي همه در جهت اهداف سازمان حركت كنند. در يك سازمان ممتاز كه مهمترين هدف آن توانايي رقابت در زمينـه قابليت ا ... ادامه ...

تعميرات و نگهداري ماشين آلات (1)

● هدف از تعميرات و تعريف آن لغت MAINTENANCE كه ما آنرا نگهداري - تعميرات ترجمه نمودهايم مفهومش در صنايع شامل كليه عملياتي مي شود كه براي سالم و مرتب نگاه داشتن وسايل كار چه ماشين چه غير ماشين انجام مي گردد. در صنعت ... ادامه ...

به موي خشک تان روغن بادام بزنيد

روغن بادام، روغن کرچک، موس، واکس مو، کِرِم مو و ... شما از کدامشان براي حالت دادن به موهايتان استفاده مي کنيد؟ فکر مي کنيد کدام يک براي سلامت موها مضرند و کدام را مي توان با خيال راحت استفاده کرد؟ دکتر مجتبي امير ... ادامه ...

مراقبت از ماشين آلات با آناليز روغن

آناليز روغن يکي از مهمترين و موثرترين مباحث در مراقبت وضعيت ماشين آلات است. با توسعه تکنولوژي، کنترل تجهيزات ماشين آلات و روانکارها به يک برنامه مدرن آناليز روغن تبديل شده که نتيجه آن مراقبت و نگهداري بهينه تجهيزات، صرفه ... ادامه ...

روانكاري ماشين هاي كوچك الكترومكانيكي ( ...

شايد تاكنون ماشين هاي كوچك زيادي در اطراف خود ديده باشيد كه همگي از چيپ هاي كوچك سيليكوني ساخته شده اند، قطعه اي روي قطعه ديگر ساييده مي شود يا محوري در يك ياتاقان در حال گردش است. روانكاري اين ماشين ها درست مانند روانكا ... ادامه ...

فرآيند خشک شدن کلزا بهينه سازي ميشود

خشک کردن کلزا پس از برداشت، يکي از عوامل مهم در حفظ کيفيت آن ميباشد. در ايران، با استفاده از کمباينهاي بزرگ دانههاي کلزا برداشت شده و توسط خشککنهاي ايستاده و بستر خوابيده موجود در کارخانههاي شاليکوبي (در فصل بيکاري) خشک ... ادامه ...

کنترل ماشين با ذهن

حضور ذهن ندارم کسي در بازي آرزوهاي گيکي آرزو کرده باشد بتواند مغز خود را مستقيماً به اينترنت متصل کند يا از تراشه ها و پردازنده هاي کامپيوتري براي افزودن بر توانايي هاي ذهني خود استفاده کند، تا اينکه در مقاله يي خواندم د ... ادامه ...

خارش زمستاني (اگزماي خشک ) Winter itch

خارش زمستاني عبارت است از پوست بسيار خشک که ترک مي خورد، شکاف بر مي دارد و ملتهب مي شود. اين اختلال در زمستان شايع است ، مسري نيست و مي تواند در پوست هر جاي بدن ظاهر شود، ولي در اندام هاي تحتاني شايع تر است . ● ع ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.10seconds