نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

سيستم هاي تماسي براي نظافت رول

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10000257.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي سيستم هاي تماسي براي نظافت رول

سيستم هاي تماسي براي نظافت رول

در حالي که در زندگي و تجارت همه در تلاشند تا از موانع (barriers) عبور کرده و آنها را از سر راه خود بردارند، فيلم، به موانع يا به عبارت علمي تر لايه هاي محافظتي (barriers) هر چه بيشتر نياز دارد. با اضافه کردن اين لايه ها و ترکيب ساختارهاي متعدد، يک فيلم يا آميزه يک فيلم با مواد ديگر قابليت هاي بيشتري از جمله مقاومت بهتر در مقابل گازها، رطوبت، نور و مواد ديگر پيدا مي کند.

فيلم هاي بسته بندي جديد با ساختارهاي نوين شامل لايه هايي مي شوند که نه تنها خواص نفوذناپذيري آنها بهينه شده، بلکه دوام و سختي آنها نيز افزايش پيدا کرده و به خوبي درزبندي مي شوند. از سوي ديگر فيلم هاي جديد شکل و ظاهر بسته بندي نهايي را زيبا مي کنند.

ترکيب و ضخامت لايه هاي Barrier که تعداد آنها به ۹ عدد نيز مي رسد و خود مي توانند داراي يک لايه خارجي محافظتي باشند، به گونه اي است که مقاومت بسته بندي در مقابل دما را افزايش داده و از ضريب اصطکاک پايين (cof) برخوردارند. در عين حال اين لايه ها شفافند و از قابليت چاپ پذيري خوبي برخوردارند. لايه خارجي مي تواند از مواد مختلف از جمله BOPP، OPET و يا BON ساخته شده باشد.

لايه محافظتي خارجي، بسته بندي را در مقابل رطوبت، اکسيژن و بو محافظت کرده و در مقابل مواد شيميايي از خود مقاومت نشان مي دهد، در عين حال پيوند بين لايه هاي Barrier را مستحکم مي کند.

مواد تشکيل دهنده لايه هاي Barrier رايج به طور معمول شامل دي اکسيد سيليکون (Sio)، دي کلريد پلي وينيليدين (PVdc) و الکل وينيل اتيلن (EVOH) مي شود. اين الکل که نوعي رزين کوپليمر محافظتي است هر روزه کاربردهاي بيشتري در صنعت بسته بندي فيلمي پيدا مي کند. زيرا ميزان نفوذناپذيري آن در مقابل انواع گازها بسيار بالاست و در مقابل بو و مزه مقاومتي عالي دارد. اين فيلم را به راحتي مي توان با انواع تجهيزات کواکستروژن توليد کرد.

لايه اي که به خوبي درزبندي مي شود مانع نفوذ گاز از طريق درزهاي فيلم بسته بندي مي شود. به طور معمول اين لايه ها را داخل يک ساختار فيلم بسته بندي قرار مي دهند. ماده تشکيل دهنده آن بيشتر LDPE(پلي اتيلن با دنسيته پايين)، ULDPE(پلي اتيلن فوق خطي با دنسيته پايين)، LLDPE(پلي اتيلن خطي با دنسيته پايين) و يا EVA(استات وينيل) است.

بسته بندي انعطاف پذير و فيلم انعطاف پذير به طور معمول بر اساس نيازهاي مشتريان طراحي و توليد مي شوند. کاوش، ابداع و پويايي مشخصه هاي بارز اين بخش از صنعت بسته بندي هستند. در حال حاضر استفاده از گاز اتيلن در صنعت توليد فيلم مورد توجه و اقبال دست اندرکاران اين صنعت قرار گرفته است. اين گاز پس از پلي مريزه شدن به رزين پلي اتيلن تبديل شده و سپس با استفاده از اکستروژن به PEتبديل مي شود. با اين حال از لحاظ ساختاري اين ماده فاقد سفتي و مقاومت کافي براي بسياري از کاربردهاي بسته بندي فيلمي است.

با اين که فيلم هاي PE و PP هر کدام کاربردهاي خاص خود را دارند ترکيب آنها با يکديگر گستره کاربردهاي آنها را افزايش مي دهد. اگر عامل قيمت کنار گذاشته شود آنگاه فيلمي از نوع PP که از شفافيت و استحکام بالايي در دماي اتاق برخوردار است، مي تواند گزينه مناسبي براي کاربردهاي لامينيت و کواکستروژن باشد. تکامل توسعه مواد فيلمي مرهون يک همکاري همه جانبه بين کساني که فرمول ساخت اين مواد را کشف مي کنند و توليدکنندگان نهايي فيلم ها است.

تعيين خواص چاپ پذيري و تبديل پذيري فيلم ها روي انواع ماشين ها نيز از اهميت بالايي برخوردار است. به عنوان مثال رنگ مي فروشد، مصرف کننده را به سوي خود جذب مي کند و بر تصميم گيري خريدار تاثير مي گذارد.

در شروع براي اين که مرکب به خوبي به فيلم بچسبد و از روي آن جدا نشود، فيلم و مرکب بايد تنش هاي سطحي سازگار با يکديگر داشته باشند. تنش سطح

(surface tension) يعني سطح انرژي که با استفاده از آنها مولکول ها به يکديگر چنگ مي زنند. از آنجايي که فيلم به طور ذاتي ماده اي بدون پرز است، بايد الکتريسيته ساکن آن از بين برود. براي اين کار از فرآيند جرقه زني استفاده کرده و يا آن را در معرض شعله مشعل (flame treatment) قرار مي دهند.

چاپ برخي از رنگ ها مثل مرکب سفيد مات که به عنوان پس زمينه رنگ ديگري استفاده مي شود، مي تواند مشکل ساز باشد. در مورد چاپ فلکسو لفاف هاي نان، خاصيت پخش نور مرکب هاي مات مي تواند تا حد زيادي شکل و رنگ بسته بندي نهايي را تحت تاثير قرار دهد.

ولي تنها رنگ و کيفيت طرح ها نيستند که مي توانند به شکل و ظاهر بسته بندي فيلمي آسيب برسانند. تلاش براي توليد يک بسته بندي با کيفيت مي تواند توسط ذراتي که در هوا معلق اند به هدر رود. اين ذرات به راحتي روي رول فيلمي که به سرعت در حال حرکت است، مي نشينند و آن را آلوده مي کنند. در فرآيندهاي چاپي مثل فلکسو، ذراتي که روي رول نشسته اند وارد يونيت چاپ مي شوند و نوردهاي چاپ و ديگر ابزار داخلي ماشين را آلوده مي کنند. اين آلودگي به صورت خال روي کار نهايي چاپ شده به چشم مي آيد و چاپ را از کيفيت مي اندازد.

منابع زيادي براي ايجاد آلودگي وجود دارد، با اين حال با وجود اين که عدم يکپارچگي، يکدست نبودن کار چاپي و کيفيت نازل چاپ ريشه در تجهيزات چاپي دارد، آلودگي توسط ذرات معلق هنگامي که رول روي ماشين سوار مي شود رخ مي دهد. به عنوان مثال چرخه توليد مواد فيلمي به خودي خود باعث ايجاد آلودگي مي شود. لکه هاي گريس که از بلبرينگ ها نشت مي کند، خاک و غبار معلق و الياف لباس اپراتور، پوسته هاي رنگ، آلودگي هايي که در طول زمان در ماشين انباشته شده، همه و همه کيفيت فيلم نهايي را تحت تاثير قرار مي دهند.

عملياتي چون برش رول به رول نيز مي تواند فيلم را تا حد زيادي آلوده کند. زيرا ذرات به وجود آمده در طول فرآيند برش در هوا معلق شده و دوباره روي فيلم مي نشينند. نحوه اي که رول جابه جا شده و انبار شده و يا حمل مي شود نيز مي تواند باعث آلودگي رول شود.

تميز بودن رول به ويژه در مرحله کوتينگ از اهميت ويژه اي برخوردار است. زيرا فرآيند کوتينگ در محيطي مرطوب انجام مي پذيرد. تمام اين عوامل اهميت استفاده از سيستم هاي نظافت رول را هر چه بيشتر گوشزد مي کند.

استفاده از اين سيستم ها را نبايد به هيچ وجه عملي لوکس و کم تاثير دانست. اين سيستم ها انسجام و بازدهي عمليات چاپ را افزايش داده و کارآيي چاپخانه را مضاعف مي کنند. يک سيستم تماسي نظافت رول - (contact web cleaning) مثل دستگاه

NWP از شرکت Teknek که براي رول هاي کم عرض ساخته شده و يا مدل بزرگ تر XCHP براي رول هاي عريض- چاپکار را قادر مي سازد تا فرآيند چاپ را با سرعت بالا و با اطمينان خاطرانجام داده و ميزان باطله و زمان خواب ماشين نيز به حداقل کاهش پيدا کند. از سوي ديگر ماشين مي تواند ساعات بيشتري بدون توقف کار کند. کيفيت چاپ نيز تا حد زيادي افزايش پيدا مي کند.

آلودگي فيلم پايه در اثر ذرات معلق بدون شک يکي از مهم ترين دلايل ايجاد باطله و وقفه در توليد است. روش هاي مختلفي براي تميز کردن رول فيلم از جمله سيستم هاي غيرتماسي اولتراسونيک، واکيوم و غيره وجود دارد. ولي اين سيستم ها چندان موثر نيستند زيرا نمي توانند به درون لايه هوايي که روي سطح رول وجود دارد، نفوذ کنند.

اين لايه به سرعت ذرات معلق هوا را به خود جذب کرده و درون خود محبوس مي کند. سيستم هاي تماسي که بر اساس حرکت هاي مکانيکي برس هاي ساکن، روتاري يا عرضي عمل مي کنند، نيز مي توانند به راحتي به سطح حساس رول آسيب برسانند. اين سيستم ها نيز قادر نيستند ذرات کوچک را از سطح رول پاک کنند.

لايه نازک سطحي هوا - که به رول هاي در حال حرکت چسبيده و به اصطلاح به آن boundary layer of air نيز مي گويند- با شکل گيري آنچه که به آن اثر برنولي (Bernoulli Effect) مي گويند ارتباط دارد.

ديناميک سيالات تاثير فراواني بر حذف ذرات از روي سطح تخت دارد. برنولي (فيزيکدان بزرگ) در تشريح اين پديده مي گويد: «جريان يک مايع باعث کاهش فشار مي شود. هر چه اين جريان قوي تر باشد فشار کمتر مي شود. در عين حال قانون مربوط به لايه سطحي هوا به ما مي گويد که حذف ذرات کوچک از روي يک سطح تنها با استفاده از هوا تا چه اندازه مشکل است.»

حذف ذرات معلقي که در لايه سطحي گرفتار شده اند تنها با استفاده از هوا امکان پذير نيست. زيرا جريان هوا نمي تواند به صورت فيزيکي آنها را لمس کند. در نتيجه ذرات معلق در سطح رول توسط الکتريسيته ساکن، انرژي سطح و نيروي جاذبه محبوس مي شوند. از سوي ديگر مشتريان امروز هر چه بيشتر از چاپکار مي خواهند اين ذرات را به ويژه براي توليد ليبل هاي حساس RFID و قطعات الکترونيکي از روي رول پاک کند.

راه حل شرکت Teknek سيستم نظافت تماسي رول است که از يک نورد لاستيکي با توانايي زياد براي جذب انرژي استفاده مي کند. اين نورد با رول تماس پيدا مي کند و با نفوذ به لايه سطحي هوا کوچک ترين ذرات را نيز از روي رول برداشته و آنها را به چسبي که دور نورد پيچيده شده منتقل مي کند. اين ورني هاي چسب از قبل به صورت نيم تيغ برش خورده اند. پس از اين که چسب از ذرات آلوده اشباع شد، به راحتي مي توان آن را از روي نورد جدا کرد. سپس لايه چسب تميز زير براي انجام عمليات مجدد آماده مي شود. يک سيستم ضد الکتريسيته ساکن نيز در اين سيستم تعبيه شده تا مانع جذب مجدد ذرات غبار توسط رول شود.

اين توضيح ساده و مختصر، در مورد اين سيستم ارايه شده نمي تواند بيانگر پيچيدگي و تکنولوژي مدرني که براي ساخت ماده چسبنده به کار رفته، باشد. اين سيستم را به راحتي مي توان به روي انواع ماشين هاي چاپ ليبل، تجهيزات کوتينگ لامينيتورها، تجهيزات برجسته سازي هولوگرافيک و ديگر تجهيزات تبديلي اضافه کرد.


منابع :
----------------------
aftab.ir
برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت اینترنتی www.teknek.com مراجعه کنید.
مجله صنعت چاپ ( www.iranprint.com )

----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
نظافت رول- سیستم های تماسی- لایه های محافظتی- فیلم- لیبل- دینامیک سیالات
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 3419 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

طرز کار سيستم جرقه زني خودرو

وتورهاي احتراق داخلي ماشين هايي شگفت انگيزي هستند که در طي بيش از ۱۰۰ سال تکامل يافته اند . اين تکامل توسط سازندگان خودرو براي افزايش بازده و کاهش آلودگي با گذشت هر سال ادامه يافت . در نتيجه به طور باور نکردني و شگفت ا ... ادامه ...

ضرورت طراحي و نصب سيستم هيدروليک براي

● مقدمه : در حال حاضر جهت راه اندازي کوره ها با دور کم از يک الکترموتور ELIN و يک گيربکس FELENDER استفاده مي شود که بنا به دلايل فني و مشکلاتي که ممکن است در اثر اختلالات برقي بوجود آيد ، احتمال عدم توانايي در راه اند ... ادامه ...

نکاتي درباره سيستم کلاچ خودرو

در صنعت خودرو در بخش انتقال قدرت، سيستم کلاچ به عنوان يکي از کليدي ترين مجموعه ها مطرح است و عملکرد صحيح آن، تاثير مستقيم در کارکرد خودرو و از جمله بخش توليدکننده قدرت (موتور) و بخش انتقال نيروي محرکه (جعبه دنده، ميله ... ادامه ...

انواع سيستم قفس در پرورش طيور

● انواع سيستم قفس قفس هايي که در پرورش طيور به کار برده مي شوند ممکن است مخصوص نگهداري جوجه ها ، نيمچه ها و يا مرغهاي تخمگذار باشند . از نظر ساختمان قفس ها ممکن است مسطح و چند طبقه اي اتوماتيک يا نيمه ات ... ادامه ...

مقدمه اي بر سيستم هاي فازي

دستيابي به دانش بدون ابهام، سالهاي متمادي انسان را دچار چالش ساخته است. از هنگامي که ارسطو منطق دو ارزشي را معرفي کرده، تاکنون بشر توانسته با کمک و استفاده از آن به موفقيت هاي چشمگيري دست يابد؛ فن آوري رشد نموده و روز به ... ادامه ...

خريد و پياده سازي سيستم هاي نظارت تصويري ...

سيستم هاي نظارت تصويري از ساليان پيش به عنوان ابزاري مهم در بحث نظارت و ايجاد امنيت مورد استفاده قرار گرفته اند. با توجه به سابقه طولاني اين سيستم ها، تحولات و پيشرفت هاي بسيار زيادي در اين حوزه صورت پذيرفته است که اطلاع ... ادامه ...

روشهاي اندازه گيري ولتاژ و جريان در سيست ...

تجهيزات شبکه انتقال، فوق توزيع و توزيع بنابر گفته کارشناسان، اغلب براي سرويس دهي به مشترکاني با بارهاي سنتي و کاملاً خطي طراحي و ساخته شده اند. به رغم گسترش روزافزون مصرف کننده هاي غيرخطي به اعتقاد کارشناسان، هنوز به صور ... ادامه ...

بررسي شوري خاک در سيستم هاي مختلف آبياري

در مقالة حاضر، طرحي ارائه شده است که شوري خاک را در مزارعِ تحت آبياري تخمين زده و راهکارهاي مديريتي ارائه مي دهد. اين تحقيق بر اساس بررسي مدلهاي آبياري منطقة Manicoba (= منطقه اي واقع در شمال شرقي برزيل) انجام شده است. د ... ادامه ...

اصول و مفاهيم آناليز روغن در سيستم هاي ه ...

طي سالهاي اخير، توسعه و بسط روشهاي پايش وضعيت (CM) در »نگهداري پيش بينانه« (PM) در صنايع نظامي و راه آهن، منجر به راههايي براي تشخيص عيوب ماشين آلات قبل از وقوع توقف و تخريب دستگاهها شده است که از جمله اين رو ... ادامه ...

کاربرد پمپ ها در سيستم هاي هيدروليک

کارآيي سيستم هاي هيدروليک براي سهولت انتقال نيرو، موجب گسترش روز افزون اين سيستم ها شده است. مي توان پمپ هاي سيستم هاي هيدروليک را به مثابه قلب سيستم در نظر گرفت. پمپ هاي هيدروليک تنها يک وظيفه مهم را بدوش دارند و آن ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.09seconds