نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

دانستنيهاي مورد نياز پيش سرمايه گذاري در مورد شترمرغ

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10000365.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي دانستنيهاي مورد نياز پيش سرمايه گذاري در مورد شترمرغ

دانستنيهاي مورد نياز پيش سرمايه گذاري در مورد شترمرغ


قبل از هر اقدامي براي سرمايه گذاري در زمينه هاي مختلف لازم است که سرمايه گذار به دقت جوانب امر را زير نظر داشته باشد.

هر قدر اطلاعات بيشتر کسب شود خسران کار کمتر است و سرمايه اصلي در مدت معلوم برگشت خواهد شد. همانطوريکه مي دانيم اخيراً موضوع پرورش شترمرغ در ايران توجه دست اندرکاران و سرمايه گذاران را به خود معطوف ساخته است. گروهي از علاقه مندان به اين رشته و يا بهتر بگوييم سرمايه داران، پس از جمع آوري شتاب زده اطلاعات از اين طرف يا آنطرف دنيا اقدام به ورود تخم و يا جوجه و يا پرنده بالغ يعني شترمرغ نموده اند. ظاهراً تا اين مرحله هيچ اشکالي بوجود نيامده و انشاءالله که نخواهد آمد ولي مشکلات بعد از اين ممکن است بدليل عدم دانش کافي باعث به خطر افتادن برگشت سرمايه اصلي بدست صاحبان سرمايه باشد. البته انتظار هم چنين است، به عبارتي اگر خطراتي در اين باب بوجود آيد نبايد انگشت حيرت بدندان گزيد چرا که در اين رشته خاص يعني پرورش و توليد شترمرغ و خانواده آن، مشکلاتي در سطح جهان از نظر نوع کيفيت تغذيه و بيماري و باروري و نيز سيستم هچري مطرح است که تا اين زمان متخصصين فن در حال برطرف کردن آنها مي باشند.

بنظر نبايد در اين امر شتاب نمود اگر در اين امر جدي هستيد و مي خواهيد به هر صورتي سرمايه تان را در اين رشته نو پا در ايران بکار گيريد بياييد با هم به مواردي چند نظري افکنيم:

۱) تا آنجا که مي توانيد با استفاده از تمامي امکانات موجود در کشور اطلاعات کسب نمائيد و از کارشناساني که مي توانند در اين راه به شما ياري رسانند بهره مند شويد البته اين يک امر کلي است يعني در هر زمينه اي بايد اطلاعات خود را اضافه نماييم. داشتن اطلاعات زياد ما را با ضرر کمتري مواجه خواهد ساخت.

۲) برآورد نياز و مصرف داخلي. از خود سوال کنيم که گوشت شترمرغ تا چه ميزان در داخل کشور شناخته شده و تقاضاي مکفي براي آن وجود دارد. البته ممکن است گفته شود که سرمايه گذاري در هر رشته نوپا و تازه اي براي اينکه در بازار مصرف جا بيفتد نياز به زمان دارد. آيا شما جزء آندسته از سرمايه گذاراني هستيد که اين طول زمان نامشخص را مي پذيريد؟ تا چه مدت و به چه قيمتي؟ اگر بازار داخلي را مد نظر نداريد پس مي خواهيد وارد بازارهاي جهاني شويد. آيا مي توانيد با رقباي قوي در سراسر جهان که ده ها سال است در اين امر تقريباً خبره شده و بازار جهاني را در دست خود دارند رقابت نمائيد؟

۳) آيا با نوع رفتار (بخصوص در زمان جفت گيري)، همينطور به بيماري آنها آشنايي داريد؟ آيا اطلاع داريد که از کدام نژاد براي پرورش و توليد نسل استفاده نمائيد که با آب و هواي ايران تطبيق داشته و بيشترين محصول را به شما ارائه دهد؟ آيا مي دانيد کدام منطقه ايران براي پرورش شترمرغ مناسبتر است؟

۴) در حال حاضر اگر بخواهيد گروهي از شترمرغ هاي آماده به کشتار را ذبح نماييد، آيا کشتارگاه ويژه اي براي اين نوع پرندگان وجود دارد؟ يا اينکه از کشتارگاه هاي موجود استفاده خواهيد نمود؟

۵) آيا مي دانيد چگونه مي توان درصد جوجه آوري تخم ها را افزايش داد، يا اينکه تنها به اطلاعات مکتوب شرکتهاي خارجي صادر کننده اين گونه اقلام اکتفا خواهيد نمود؟

۶) آيا از وضع و کيفيت و نوع تغذيه اين پرندگان درشت قامت اطلاعات کافي داريد، مثلاً مي دانيد که اين پرندگان به چه ميزان ويتامين و همين طور چربي و پروتئين نياز داشته و همچنين تغييرات فرمول غذايي در طول زندگي باروري آنها را فرا گرفته ايد؟

۷) آيا منابع تهيه شترمرغ را در جهان مي شناسيد،؟ آيا مي دانيد بهترين نژادي که در جهان ضريب تبديل غذايي آن مطلوب است و بالاترين مقدار گوشت و بهترين نوع پوست و پر را توليد مي کند، در مقابل تغييرات آب و هوايي و نيز بيماري مقاوم کدام است و در کجاست؟

اکنون براي شناخت بهتر از اين نوع پرنده مطالبي را با هم مرور مي نماييم، شايد کمکي باشد به آن دسته از علاقه منداني که قصد ندارند بدون مطالعه و شتابزده به کاري مبادرت ورزيده و سرمايه خود را به خطر اندازند.

شترمرغ در زمانهاي پيشين در مناطق آفريقايي، سوريه و کشورهاي عربي يافت مي شد. آن را مي توان بومي آفريقا دانست. استخوان ها و فسيل شترمرغ يافت شده در آثار باستان شناسي حکايت از قدمتي حدود ۶۰ ميليون ساله دارد. شترمرغ صرفه نظر از اين که براي گوشت و پر شکار مي شده، مصريان، يونانيان و روميان باستان کساني بودند که اين پرندگان وحشي را رام کرده و زنان اشراف مصري و رومي براي سواري از آن استفاده مي کردند. بر خلاف پر ساير پرندگان، ريشه هاي پر شترمرغ از نظر طول از هر دو طرف يکسان است، به همين خاطر از اين پر در مصر باستان بعنوان مظهر و نماد قضاوت و حقيقت استفاده مي گرديد. در آثار بجا مانده از معابد توتان خامون، براي نشان دادن قدرت مافوق فرعون او را در حال شکار شترمرغ با تير و کمان نشان داده اند. عربها از روي اسبهايشان اين پرنده را براي گوشت و پوست آن شکار کرده و از پوست آن لباس تهيه مي نمودند.

متجاوز از صد سال است که در سرتاسر آفريقا شترمرغ را براي پرهاي آن شکار مي کردند ولي امروزه پر شترمرغ ارزش اقتصادي کمتري نسبت به گوشت و پوست آن در جهان دارد. گوشت اين پرنده ها از نوع گوشت قرمز است با طعم گوشت گوساله و نسبت به مرغ و بوقلمون داراي کلسترول کمتري است.

پرندگان گروه Ratite (پرندگان بزرگ سينه پهن فاقد قدرت پرواز) مثل شترمرغها، Emu ها، Kiwi ها و Cassowary ها، مدت صدسال است که به منظور تجارت مورد پرورش قرار مي گيرند.

محبوبيت آنها در بين مردم در خلال چند سال اخير بشدت رو به افرايش گذاشته است . تجارت پرورش شترمرغ در حال حاضر در پنجاه ايالت آمريکا همچنين در کانادا و مکزيک صورت مي گيرد.

بسياري از پرورش دهندگان و توليدکنندگان صنعتي غذاي شترمرغ با استفاده از تجربياتي که درباره مرغها و بوقلمونها اندوخته اند موجب بهبود راه بردي تغذيه در اين نوع پرندگان خاص گشته اند. سعي و تلاش توليدکنندگان باعث شده است که صنعت پرورش پرندگان سينه پهن با موفقيت پيش رود. بطور مثال، مشخص گرديد که جنس ماده چه تعداد تخم مي گذارد و در عرض پنج سال اين تعداد مي تواند به حدود دو برابر برسد.

امروزه جوجه ها با مديريت مناسب و فني نسبت به گذشته مي توانند بيشتر زنده بمانند. با اين وجود هنوز مطالب زيادي درباره اين پرنده وجود دارد که نامعلوم باقي مانده است و بايد بدان پي برد زيرا اطلاعات علمي لازم در مورد مديريت تغذيه اين نوع پرندگان خاص يعني سينه پهن ها يا گروه شترمرغها همچنان مورد نياز جامعه پرورش دهندگان جهان است. شايد يکي از بزرگترين دغدغه هاي موجود در بين سازندگان خوراک و توليدکنندگان اين دسته از پرندگان اين باشد که نسبت به کيفيت غذا و سلامتي آن براي استفاده پرندگاني از اين نوع به اطمينان کامل دست نيافته اند.

جوجه هاي شترمرغ را در سنين سه تا چهار ماهه براي پرورش مي فروشند ولي بيشتر آنها را تا يکسالگي يا کمي بيشتر براي صادرات محصولاتي چون گوشت و پوست نگهداري مي کنند. در اين سن پرنده حدود ۵/۳۲ الي ۵/۴۷ کيلوگرم گوشت ۰۲/۲ الي ۸۶/۱ مترمربع پوست قابل استفاده دارد که از نظر کيفيت و دوام سه برابر پوست گاو است البته پرها را نيز بايد بدان اضافه کرد. هر شترمرغ، بالغ بر دو کيلوگرم پر توليد مي کند در وسايل لوکس و صنعت استفاده زيادي دارد.

● مديريت و مشخصات ويژه:

شترمرغ يکي از بزرگترين پرندگان جهان محسوب مي شود با طول قامت ۴۳/۲ الي ۷۴/۲ متر با ۹۰ الي ۱۳۵ کيلوگرم وزن. نرها معمولاً به سادگي جابجا مي شوند ولي در فصل جفتگيري کمي وحشي و خشن هستند. دو ماده و يک نر را بعنوان يک واحد توليدي و يا تريو مي دانند (از سن سه تا چهل سالگي) پنج تريو در يک چراگاه به وسعت نيم هکتاري قابل نگهداري مي باشند. انتظار مي رود که در هر تريو ۱۲۰ الي ۲۰۰ تخم در سال توليد گردد که با يک مديريت تا ۸۰ درصد قابليت جوجه آوري دارند. مديريت اين پرندگان آميخته اي است از نشخوارکنندگان و پرندگان، اين در حالي است که شترمرغها اساساً علف خوار بوده ولي با دو معده و يک سنگدان و پيش معده ولي بدون چينه دان. پرنده بالغ مي تواند بخوبي در مقابل بيماريها مقاوم باشد و مرگ تنها در اثر تصادفات بروز نمايد.

● ايجاد ضايعات در پا:

معمولاً جوجه شترمرغها تا دو ماهگي مديريت ويژه اي را مي طلبد. آنها به عوامل استرس زايي چون بيماري و حرارت بسيار حساس هستند. نوع تغذيه در مرحله رشد نقش بسيار مهمي براي کيفيت تخمها و جوجه هاي جوان دارد.

تغذيه جوجه هاي جوان با پروتئين بالا در هفته نخست مشکلاتي را در پاها ايجاد مي کند. اين مسئله ممکن است مربوط به مديريت و ژنتيک باشد. جوجه هايي که با تلاش خود از پوسته تخم خارج شوند بقاي بهتري نسبت به آنهايي که با دست انسان خارج مي شوند، نشان مي دهند. بستر جوجه هاي جوان به توجه خاصي نياز دارد. بلعيدن سنگ ريزه ها، شن و قطعات ريز چوب باعث مسدود شدن پيش معده و سنگدان شده و هراز گاهي سبب مرگ آنها مي گردد.

جوجه شترمرغ هر ماه حدود ۳۰ سانتيمتر رشد مي کند که بعد از سه ماه به وزني حدود ۵/۱۲ تا ۱۵ کيلوگرم مي رسد و در عرض يک سال وزني حدود ۹۰ تا ۱۲۰ کيلوگرم را بدست مي آورند و بعد از اين مدت آماده روانه شدن به کشتارگاه مي گردند. براي تکثير بايستي ۱۸ الي ۳۰ ماه از عمرشان گذشته باشد.

● وجه تسميه شترمرغ:

نام Ratite که ريشه لاتين دارد اولين بار براي پرندگان بزرگي که قدرت پرواز نداشته و داراي سينه پهني بوده يعني فاقد استخوان سينه و دونده خوبي محسوب مي شدند گرفته شده است. ساير گونه هاي سينه پهن شامل Emu ها و Cassowary که مربوط به استراليا بوده و Kiwi ها مربوط به نيوزيلند مي باشند.

نام شترمرغ از ريشه يوناني آن Struthio camelus گرفته شده و ريشه لاتين آن Struthocamelus مي باشد.

واژه Camelus يعني شترمانند يا بعبارتي مرغ شترسان که بيان کننده موجودي است با گردن دراز و چشماني برجسته با مژگاني نسبتاً بلند و جثه اي بزرگ و با قابليت زندگي در بيابانهاي گرم و سوزان.

گونه هاي Struthio شامل چهار زيرگونه به شرح زير مي باشند:

۱) Struthio camelus australis

مربوط به آفريقاي جنوبي

۲) camelus camelus Struthio

مربوط به آفريقاي شمالي

۳) camelus massaicus Struthio

مربوط به شرق آفريقا

۴) camelus molybdophanes Struthio

مربوط به سومالي و اتيوپي

شترمرغ نر در سنين بلوغ داراي گردني دراز و پرهاي زينتي است و ماده آن داراي پر زينتي به رنگ خاکستري است. شترمرغ از سن چهار ماهگي به بعد بتدريج صاحب پرهاي زينتي مي شود. ماده ها کمي زودتر از نرها به سن بلوغ مي رسند که حدود دو سالگي است.

امروزه آفريقا بيش از ۷۰ درصد بازار شترمرغ جهان را به خود اختصاص داده است ولي با اين وجود در مناطقي چون آمريکا (مرکزي، جنوبي، شمالي)، استراليا، اروپا و ساير نقاط خاور دور و آسيا بازار توليد و فروش آن روبه گسترش است.

زمان کشتار اقتصادي شترمرغ در ۹ ماهگي است که نه تنها پوست نرم وخوبي را در اين هنگام توليد نموده بلکه حدود ۴۰ کيلوگرم گوشت سالم با حداقل کلسترول را عرضه مي نمايد. گوشت شترمرغ نسبت به ماهي و بيشتر ماکيان پرورشي کلسترول کمتري دارد.

▪ بازار گوشت شترمرغ:

بازار گوشت شترمرغ درجهان به سرعت رو به گسترش است است و مي رود تا جانشين مصرف ساير گوشتهاي قرمز در جهان گردد.

▪ بازار پوست:

با توجه به شکل و شمائل ويژه، پوست اين پرنده در دوره هاي خاصي هواداران بسياري دارد و هم اکنون نيز محصولات بدست آمده از پوست آن با قيمتهاي گزافي در بازارهاي جهاني به فروش مي رود.

به هر حال توجه داشته باشيد که پيش از دست زدن به هر کاري تمامي جوانب را در نظر گرفته و سپس اقدام کنيد و با اين روش احتمال موفقيت خود را افزايش دهيد.


منابع :
----------------------
aftab.ir
آموزشگاه علوم کشاورزی سبزایران ( www.sabziran.ir )
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
شترمرغ -وجه تسمیه شترمرغ-گوشت شترمرغ-پوست شترمرغ-گونه های شتر مرغ-مشخصات شترمرغ
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 9889 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

روانكارهاي مورد استفاده در نيروگاه هاي ه ...

نيروگاه اتمي بررسي شده در اين مقاله داراي ۲ رآكتور است كه ضخامت جداره فولادي هريك۲۰ سانتيمتر، قطر۴/۸ و ارتفاع آنها۱۲/۸ متر است. اين راكتورها درون سيلوهايي به ارتفاع۵۸ متر از بتون مسلح به قطر۱/۸ متر قرار دار ... ادامه ...

۷ پيش شرط صندل

فصل تابستان و بهار، فصلي است که بسياري از بانوان و آقايان به فکر پوشيدن صندل مي افتند ولي پاهايي با ناخن هاي بلند و نامرتب و پاشنه هاي کبره بسته در صندل چندان زيبا نخواهد بود.... اگر قصد داريد سري به جا کفشي تان بزن ... ادامه ...

قرآن کريم در مورد سياه چاله ها چه مي گوي ...

انسان ها عادت داشتند تا زماني که پيامبران برايشان معجزه نياورده اند، حرف اين فرستادگان خدا را رد کنند. بعضي ها حرف آن ها را قبول مي کردند و بعضي هم بر سرسختي خود مي افزودند. اکنون بعد از وفات پيامبران، باز هم ... ادامه ...

بالابان، پرنده مورد علاقه اعراب

● تاريخچه در هزاران سال پيش که بشر متوجه اهميت پرندگان شکاري شد ، بيشتر به عنوان وسيله اي براي تهيه شکار و غذا از آنها استفاده مي کرد و نگهداري از آنها فقط براي اين منظور بود.اما با گذشت زمان و افزايش ابزارهاي ... ادامه ...

سودآوري شترمرغ چهار برابر گاو

● زيستگاه : شترمرغ ها پرندگاني با قابليت سازگاري بسيار بالا مي باشند. به همين جهت امکان پرورش آنها در طيف جغرافيايي وسيعي وجود دارد، بطوريکه در حال حاضر اين پرنده از مناطق گرم آفريقاي جنوبي تا مناطق سرد آمريکاي شمالي ... ادامه ...

مخازن گاز - ميعاني و چالش هاي پيش رو

● واژگان: ▪ اثر پوسته اي (Skin Effect) اين اثر باعث کاهش تماس سنگ مخزن با دهانه چاه مي شود و مانند يک لايه ي نازک سطح سنگ که در تماس با چاه است را مي پوشاند. ▪ تحريک چاه(Well Stimulation) هر فرايندي که طي آن ... ادامه ...

مخازن گاز و چالش هاي پيش رو ـ رفتارشناسي ...

پيش درآمد ذخاير نفت و گاز طبيعي عبارتند از ترکيبات هيدروکربني اي که به طور طبيعي در مخازن زيرزميني تحت فشار و دماي بالا يافت مي شوند. صنعت نفت و گاز براي تأمين انرژي مورد نياز جوامع امروزي به اکتشاف، توليد و پالايش ... ادامه ...

تشريح کاملي در مورد سنگ هاي رسوبي و نامگ ...

● آشنايي با سنگ هاي کربناته و رده بندي سنگ هاي اهکي: ▪ آشنايي سنگ آهک کربنات کلسيم(CaCO۳) به ندرت به صورت آهک خالص در طبيعت پيدا مي شود. اين سنگ بيشتر به صورت آهک رسي ، آهک ماسه اي و دولوميت يافت مي گردد. ناخالصيها ... ادامه ...

تشريح کاملي در مورد سنگ هاي رسوبي و نامگ ...

▪ سنگ هاي رسوبي آواري (تخريبي) ـ چگونگي تشکيل سنگهاي رسوبي آواري: در سطح زمين سنگهاي رسوبي آواري از تخريب سنگهاي قديمي تر تشکيل ميگردند. سنگهاي آذرين و دگرگوني که در مقابل فرسايش مکانيکي و شيميائي ناپايدارند، منشأ ... ادامه ...

لباس هاي خاص و مشکلات پيش روي توليدکنندگ ...

هدف از طراحي لباس تنها خلق زيبايي نيست، بلکه پوشاندن مشکل هاي فيزيک يا اندام نيز بخشي از آن است... به همين دليل افرادي که اندازه بدن آنها خارج از حد متعارف و لباس آنها به ناچار بدنما خواهد بود، مشکل بيشتري دارند و برا ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.15seconds