نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

تستهاي تشخيص حاملگي خانگي

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10002417.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي تستهاي تشخيص حاملگي خانگي

تستهاي تشخيص حاملگي خانگي

▪ چگونه بايد از تستهاي حاملگي خانگي استفاده کرد؟

تستهاي حاملگي خانگي، وجود يکي از هورمونهاي نشانگر حاملگي به نام "گونادوتروپين جفتي انسان" يا hCG را در ادرار نشان مي دهد. اين هورمون که توسط سلولهاي جفت توليد مي شود، ابتدا هنگامي که تخمکِ بارور شده، در رحم جاي مي گيرد (تقريبا شش روز پس از حامله شدن)، در جريان خون شما وارد مي شود. سپس ميزان هورمون hCG در طي هفته هاي بعدي در بدن به سرعت افزايش پيدا کرده و مقدار آن هر دو روز دو برابر مي شود. ۱۴ روز پس از حاملگي (يعني تقريبا همان زماني که شما انتظار داريد پريود بعدي شروع شود)، برخي از تستهاي حاملگي ممکن است بتوانند اين هورمون را در ادرار شما تشخيص داده و نتيجه مثبت براي حاملگي را اعلام کنند. اما بر خلاف ادعاهاي تهيه کنندگان آنها، اين تستها غالبا آنقدر دقيق نيستند که بتوانند حاملگي را در اين مرحله تشخيص دهند. در واقع، اگر يک هفته ديگر هم (پس از زماني که انتظار داشته ايد پريود بعدي آغاز شود) صبر کنيد، مي توانيد اميد داشته باشيد که نتيجه دقيق تري از اين تستها به دست آوريد.

▪ اگر در اولين روزي که انتظار پريود شدن را داشته ايد اما پريود نشده ايد از اين تستها استفاده کنيد، نتيجه تا چه حد دقيق خواهد بود؟

اکثر اين تستها ادعا مي کنند که بيش از ۹۹% دقت دارند، يعني به طور ضمني بيان مي کنند که شما همين که زمان پريود بعدي تان فرا رسيد اما پريود نشديد، مي توانيد از اين تستها استفاده کنيد؛ اما تحقيقات نشان داده است که اين ادعاها چندان هم صحيح نيستند. واقعيت اين است که ميزان hCG در ادرار در روزهاي پس از لقاح، در افراد مختلف متفاوت است. ممکن است از انواع تست هاي موجود در بازار، يک يا تعداد کمي از آنها به اندازه کافي دقيق باشد که بتواند در اولين روز از پريود بعدي، سطح هورمون hCG را تشخيص داده و نتيجه مثبت بدهد. در واقع علت اصلي اين است که حساسيت برخي از اين تستها بقدري نيست که بتواند به آن مقداري از اين هورمون که در ادرار خانمهاي حامله در اولين روز از پريود بعدي شان وجود دارد، واکنش نشان دهد. اکثر اين تستها در روز اول از موعد پريود بعدي، تنها قادرند ۱۶% از حاملگي ها را تشخيص دهند؛ هر چند يک هفته بعد از موعد پريود بعدي، اکثر اين تستها مي توانند نتيجه مثبت حاملگي را ارائه دهند.

▪ پس چگونه اين تستها مي توانند ادعاي دقت در همان روزهاي اول باردار شدن را داشته باشند؟

در واقع آنها چنين ادعايي ندارند. آنها صرفا ادعا مي کنند که در مجموع "بيش از ۹۹% دقت دارند"، سپس به طور جداگانه مي گويند که مي توانيد در اولين روز از موعد پريود بعدي، از اين تستها استفاده کنيد. در صورتي که تهيه کنندگان يک تست بخواهند از برچسب "دقت بيش از ۹۹%" بر روي تست حاملگي خانگي خود استفاده کنند بايد نشان دهند که نتيجه اين تست در آزمايشگاه، مشابه با نتيجه ساير تستهاي موجود يا حتي بهتر از آنها است. از آنجا که تستهاي موجود دقيق تر از تستهاي قديمي هستند، تعجبي ندارد که بتوانند به اين ادعاهاي خود جامه عمل بپوشانند؛ اما توجه داشته باشيد که اين تستها ممکن است نتوانند حاملگي را در اولين روز از موعد پريود بعدي تشخيص دهند در حاليکه با گذشت زمان اين امکان وجود دارد.

▪ چگونه مي توانم تشخيص دهم که کدام تستها بهتر و دقيق تر هستند؟

به سادگي نمي توان به اين سوال پاسخ داد. هر روزه محصولات جديدي به بازار مي آيند و تستهاي فعلي نيز پيشرفته تر مي شوند.

به همراه برخي از اين تستها، اطلاعاتي نيز در مورد ميزان "حساسيت" و "دقت" تست ارائه شده است. ميزان حساسيت تست بدين صورت ارائه مي شود: حداقل ميزان غلظت hCG (بر حسب ميلي واحد در يک ميلي ليتر از ادرار) که تست قادر به تشخيص دادن آن است. به عنوان مثال، تست حاملگي که ادعا مي کند مي تواند ميزان ۲۰ mIU/ml از hCG را تشخيص دهد، بايد دقيق تر از تستي باشد که مي گويد مي تواند ميزان ۵۰ mIU/ml را تشخيص دهد. متأسفانه بايد گفت که نمي توان به اين اطلاعات چندان اعتماد کرد، زيرا انواع مختلفي از hCG وجود دارد و اين اعداد لزوما بيانگر توانايي تشخيص نوعي از hCG نيست که در اوائل بارداري در ادرار ديده مي شود.

▪ چگونه مي توانم از تست حاملگي خانگي استفاده کنم؟

ابتدا تاريخ انقضاء محصول را نگاه کنيد، خصوصا اگر مدتي از خريد آن گذشته است، تا مطمئن شويد که هنوز مي توانيد از آن استفاده کنيد. اگر محصول را در محل مرطوب يا گرم مانند حمام نگهداري کرده باشيد، ممکن است فاسد شده و ديگر امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد؛ پس بهتر است آن را دور بيندازيد و يک تست جديد بخريد. هنگامي که مي خواهيد از تست استفاده کنيد، دستورالعمل نحوه استفاده از آن را به دقت مطالعه کنيد، زيرا نحوه استفاده از محصولات مختلف ممکن است متفاوت باشد. در اکثر اين قبيل از تستها بايد نمونه ادرار خود را در يک ظرف بريزيد و سپس نوار کاغذي مخصوص را در آن فرو کنيد. ممکن است در برخي ديگر با استفاده از قطره چکاني که در کنار محصول به شما داده شده است، چند قطره از آن را در سوراخي که روي دستگاه تعبيه شده است، بريزيد. در برخي ديگر از تستها مي توانيد مستقيما روي کاغذ مخصوص ادرار کنيد. در بعضي هم مي توانيد از هر کدام از دو روش که مايل هستيد استفاده کنيد.

همچنين نحوه نمايش نتيجه نيز در اين تستها متفاوت است: برخي از آنها نوارهاي باريک صورتي يا آبي رنگ را بر روي کاغذ تست نمايش مي دهند، اما برخي ديگر ممکن است علامت مثبت يا منفي را بر روي يک پنجره نمايش دهند. در اکثر اين تستها، يک نشانگر کنترل نيز وجود دارد که نشان مي دهد آيا نتيجه تست معتبر است يا نه. اگر اين نشانگر تغيير رنگ ندهد بيانگر آن است که نتيجه تست معتبر نيست. شايد به علت فاسد شدن يا دلايلي از اين قبيل باشد و ممکن است نتيجه بارداري به دست آمده از آن واقعا اشتباه باشد. در صورتي که چنين اتفاقي افتاد، مي توانيد با فروشنده کالا تماس گرفته و بخواهيد که يک تست جديد برايتان بفرستند، هر چند ممکن است رسيدن اين تست جديد مدتي طول بکشد و شما نتوانيد به سرعت از آن استفاده کنيد. اکثر تستها عنوان مي کنند که نتيجه تست ظرف ۵ دقيقه مشخص مي شود، هرچند که ممکن است براي گرفتن نتيجه مثبت مجبور باشيد تا ۱۰ دقيقه نيز صبر کنيد.

▪ آيا ممکن است نتيجه تست منفي باشد، اما باردار باشيد (يعني نتيجه منفي کاذب به دست بيايد)؟

در صورتي که نتيجه تست منفي باشد و در صورتي که هنوز پريود نشده ايد، چند روز يا يک هفته ديگر صبر کرده و مجددا از تست استفاده کنيد. شايد تخمک گذاري ديرتر از زماني که تصور مي کرده ايد انجام شده باشد و در نتيجه هنوز براي انجام تست حاملگي بسيار زود باشد. براي به دست آوردن بهترين نتيجه بايد از اولين ادرار خود در صبح استفاده کنيد، زيرا ادرار در آن زمان بيشترين غلظت را دارد.

توجه داشته باشيد که نتيجه منفي لزوما به معناي حامله نبودن نيست. در صورتي که در موعد مقرر پريود نشديد، ممکن است حامله شده باشيد؛ پس بهتر است از مصرف دارو و ساير کارهايي که در دوران حاملگي خطرناک است خودداري کنيد. در صورتي که تا يک هفته بعد پريود نشديد و نتيجه تست هم هنوز منفي بود، بهتر است به ملاقات پزشک خود برويد تا علت اين امر مشخص شود.

▪ آيا ممکن است نتيجه تست مثبت باشد، اما باردار نباشيد (يعني نتيجه مثبت کاذب به دست بيايد)؟

بله؛ نتيجه مثبت کاذب هم ممکن است مشاهده شود و اين يعني نتيجه تست مثبت باشد، اما شما حامله نباشيد. در صورتي که شما نتيجه مثبت زودهنگام از تست بگيريد و کمي بعد هم پريود شويد، ممکن است دچار عارضه "حاملگي شيميايي" شده باشيد. اين بدان معناست که يک تخمک بارور شده به رحم منتقل شده و سپس به اندازه اي رشد کرده است که هورمون hCG توليد کند؛ اما پس از آن، رشد تخمک بنا به دلايلي متوقف شده است. اين اتفاق براي ۲۰ تا ۵۰ درصد از تخمکهاي بارورشده مي افتد، که دليل آن ممکن است غيرطبيعي يا ناسالم بودن تخمک يا عدم توانايي آن براي رشد و تبديل شدن به جنين، باشد. در اين حالت، شما دوباره پريود خواهيد شد، هرچند اين دوره پريود ممکن است کمي ديرتر شروع شده و خونريزي شما نيز بيشتر از حد معمول باشد. در گذشته که تستهاي حاملگي به اندازه امروز دقيق نبودند، اين حاملگيهاي شيميايي هيچ وقت تشخيص داده نمي شدند. به همين دليل، برخي از متخصصان بر اين باورند که بهتر است تا يک هفته پس از موعد مقرر پريود بعدي خود نيز صبر کنيد و سپس تست حاملگي را انجام دهيد تا نتيجه دقيق تري به دست بياوريد.

توجه داشته باشيد که در "بارداري خارج رحمي" (يعني زماني که تخمک بارور شده در جايي غير از ديواره رحم قرار گرفته باشد)، ممکن است نتيجه مثبت يا منفي از تستهاي حاملگي به دست بيايد. در صورتي که درد در ناحيه شکم يا خونريزي غيرطبيعي مشاهده کرده ايد (صرف نظر از نتيجه تست حاملگي)، با پزشک خود تماس بگيريد.

تستهاي حاملگي خانگي با تستهايي که در مطب پزشکان يا ماماها انجام مي شود، چه تفاوتي دارند؟

در برخي از کلينيکها، دقيقا از همان تستهاي خانگي استفاده مي شود. پزشکان و ماماها، زماني که مي خواهند مقدار دقيق hCG در خون شما يا تغييرات مقدار آن در طول زمان را بدانند، مثلا زماني که به سقط جنين مشکوک باشند، از آزمايش خون بارداري استفاده مي کنند. در اين آزمايش تنها به يک جواب مثبت يا منفي اکتفا نمي شود و مقدار دقيق نوعي از hCG بنام "بتا" در خون اندازه گيري مي شود.

▪ تست حاملگي خانگي را از کجا مي توانم خريداري کنم؟

شما مي توانيد اين تستها را از اکثر داروخانه ها تهيه نماييد، و براي خريداري آنها به نسخه پزشک نياز نخواهيد داشت. اما دقت کنيد که در برخي بسته ها ممکن است بيشتر از يک تست وجود داشته باشد که اگر آنها را بخريد، معامله بهتري انجام داده ايد!


منابع :
----------------------
نی نی سایت ( www.ninisite.com )
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
تستهای حاملگی خانگی - چگونه می توانم از تست حاملگی خانگی استفاده کنم - دقت تستهای حاملگی خانگی - تستهای بهتر و دقیق تر
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 6940 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

طرز تشخيص زود هنگام بيماري هاي ژنتيکي

بيشتر زوج هايي که سابقه بيماري ژنتيکي در خانواده خود دارند از انتقال اين بيماري ها به فرزندان خود نگرانند... يکي از راه هايي که مي تواند در برخي از اين بيماري ها که ژن يا کروموزوم معيني مسوول ايجاد آن است، مانع انتقال ... ادامه ...

نانوذرات در تشخيص هاي باليني مولکول هاي ...

استفاده از نانوذرات به عنوان نشانگر در تشخيص هاي مولکولي به جاي نشانگرهاي فعلي از جمله نشانگرهاي فلورسنت، باعث افزايش حساسيت، قابليت انتخاب و ظرفيت چندبعدي گرديده است. روش هاي بر پايه اين نانوذرات، نسبت به روش هاي رايج ت ... ادامه ...

چرا افسردگي مردان معمولاً تشخيص داده نمي ...

آيا فردي خشن، عصبي و انزواطلب هستيد؟ آيا هميشه مشغول کار کردن مي باشيد، نوشابه هاي الکلي فراواني مي نوشيد، داروهاي غير قانوني استفاده مي کنيد و از طريق فعاليت هاي پرمخاطره به دنبال شور و شوق هستيد؟ اگر پاسخ شما مثبت است، ... ادامه ...

روش خانگي شيرين کردن ميوه زيتون با سود

کاشت و پرورش زيتون از گذشته در کشور ايران رايج بوده و در سال هاي اخير با پيشرفت هائي که در اصلاح ژنتيکي درختان زيتون ارقام کنسروي صورت گرفته و به سبب آگاهي مردم از خواص بسيار ميوهٔ زيتون، علاقه مندي به کاشت اين درخت با ا ... ادامه ...

طرز تشخيص عسل هاي اصيل

حتما در بازار عسل هايي را ديده ايد که با نام گياهان مختلف به فروش مي رسند؛ عسل آويشن، گون، مريم گلي، اقاقيا، زرشک و... به اين عسل ها مي گويند عسل هاي تک گل... اگر قصد خريد اين نوع عسل ها را داريد، بايد دقت کنيد که مشخ ... ادامه ...

طرز تشخيص زود هنگام بيماري هاي ژنتيکي

بيشتر زوج هايي که سابقه بيماري ژنتيکي در خانواده خود دارند از انتقال اين بيماري ها به فرزندان خود نگرانند... يکي از راه هايي که مي تواند در برخي از اين بيماري ها که ژن يا کروموزوم معيني مسوول ايجاد آن است، مانع انتقال ... ادامه ...

هيدروسفالي از تشخيص تا درمان

بدن انسان پر از شگفتي است. حتي در زمان عادي زندگي کردن شما و آرام نشستن شما هم اعضا و ارگان هاي مختلف بدن تان با يک هارموني و نظم بي نظير در حال کار کردن هستند. اما گاهي يک مشکل کوچک مي تواند تمام اين نظم را به هم بزند؛ ... ادامه ...

روشي براي تشخيص زودرس يک سرطان

سرطان گردن رحم يکي از شايع ترين سرطان هاي زنان است که با انجام اقدامات ساده اي مانند معاينه لگني سالانه،آزمايش پاپ اسمير و واکسيناسيون در مقابل ويروس پاپيلوماي انساني (HPV) مي توان از بروز آن پيشگيري کرد يا به طور زودرس ... ادامه ...

آشنايي با درمان‌هاي خانگي براي بوي ...

بوي عرق بدن افراد به نوعي خود يک بيماري محسوب نمي‌شود. بعضي اوقات افرادي که مشکل تعرق دارند ممکن است متوجه نباشند که بوي بدن آنها ديگران را اذيت مي‌کند. به غيراز باکتري‌ها دلايل مختلف ديگري نيزدر اين امر د ... ادامه ...

معاينه و تشخيص درد معده

شکايت اصلي: سوزش سردل با خوردن غذا تخفيف مي يابد. شرح حال و معاينه باليني: يک مرد 52 ساله با سابقه درد اپيگاستر به مدت 2 ماه به بخش اورژانسي مي آيد. درد اپيگاستر او را از خواب بيدار مي کند. خوردن غذا و مصرف شربت آنتي ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.08seconds