نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

چرا همسران به يکديگر خيانت مي کنند؟

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10002646.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي چرا همسران به يکديگر خيانت مي کنند؟

چرا همسران به يکديگر خيانت مي کنند؟

در جهان کنوني برقراري ارتباطات معقول و مشروع ضرورت داشته و از لوازم لاينفک زندگي اجتماعي است، اما آنچه مي تواند به اين مشروعيت لطمه بزند روابط بي­ ضابطه اي است که مي تواند پايه هاي روابط اجتماعي را سست کند... زيرا چنين روابطي ضربه جبران ناپذيري بر عفت عمومي و زندگي شخصي و ديني انسان وارد مي­کند.

بي بند و باري در معاشرت ها باعث گسستگي و اختلاف در نظام خانواده­ها و تضعيف مباني ديني و مذهبي مي­ شود.

اين در حالي است که شايع ­ترين آفت آزادي بي­حد و حصر روابط ميان دختر و پسر به ­وجود آمدن عشق و عاشقي­هاي گاه خطرناک است که هم اکنون برخي خانواده­ها در ايران با عوارض آن روبرو هستند حتي با پيشروي اين معضل در بين متأهلان زندگي مشترک بسياري از زوج ها نيز در معرض آسيب قرار گرفته به طوري که با آمار روز افزون ايجاد روابط پنهاني زوجين روبرو هستيم.

و در پايان بيان کرديم که "خيانت" زيان آورترين عمل در يک ارتباط است که نه تنها منجر به صدمه­هاي غير قابل جبران به طرفين مي­شود بلکه اعتماد و اطمينان کسي که مورد خيانت قرار گرفته شده را نيز نسبت به افراد ديگر از بين خواهد برد.

در اين نوشتار سعي داريم خيانت را از نظر مباحث روانشاختي مورد بررسي قرار دهيم تا به زواياي رواني خيانت همسران نيز پرداخته باشيم...

از قديم تا کنون مردم بر اين باورند که مردها در روابط با جنس مخالف از تعهد کمتري برخوردارند در حالي که طبق تحقيقات جديد زنان نيز نسبت به مردها مي توانند دست به خيانت زده و در روابط خود پايبند نباشند.

مردها درعين تعهد به همسرخود در مجذوب شدن چه از نظر عاطفي يا جنسي با نفر ديگر، تعهد خود را زير پا مي گذارند.

در مقابل، زن ها تا زماني که از طرف مرد خود کاملاً از هر نظر تامين شوند بر تعهد خود پايبند مي مانند، اما به محض ايجاد و ادامه خللي در درک و تامين عواطف و نيازهاي خود مانند مالي، معيشتي و... از جانب مرد و شروع مشکلات بين آن دو، زن نيز بسوي خيانت و بيراهه کشيده مي شود.

از نظر آنان اگر مردها ياد بگيرند نسبت به همسر خود در موارد ذکر شده پايبند باشند دليلي ندارد که زن دست به خيانت بزند.

از ديدگاه روانشناختي، تصور زن ها هميشه اين بوده که در صورت خيانت و ايجاد رابطه جنسي با فردي ديگر، تمام معنويات، اعتبار و اصالت وي به عنوان يک زن شايسته از بين مي رود.

علاوه بر اين مردها بايد بدانند که از نظر عاطفي و روحي يک زن هميشه از ترس خيانت مردها و قرباني نشدن به روابط زناشويي خود پايبند و همواره با تمام قوا به تداوم و تامين همسر خود اهميت مي دهند.

در هر صورت خيانت همسران يک امر پيچيده و در عين حال دو طرفه است.

بايد بدانيم که همه ما در اين مورد نقش داريم و نقش خود را در اين مورد بايد وارسي کنيم. مثل بي توجهي عاطفي يا عدم رضايت جنسي و مشکلات در روابط بين فردي و مواردي مشابه.

خيانت مي تواند عاطفي يا جنسي باشد، تحقيقات نشان مي دهد که براي زن ها عاطفي و براي مردان خيانت جنسي نابخشودني تر و تحمل آن سخت تر است.

معمولاً زندگي زناشويي که با خيانت روبرو مي شود ديگر طراوت و شادابي قبل را نخواهد داشت مگر اينکه طرف رابطه شما از ظرفيت رواني بالايي برخوردار باشد و خود را نيز در اين اتفاق سهيم بداند و به فرد خيانتکار اجازه جبران اشتباهي را مرتکب شده است را بدهد.

روانشناسان معتقدند، با رعايت موارد زير مي توانيد تا حدودي به همسرتان کمک کنيد تا بتواند اشتباهش را جبران کند.

۱) نبايد عکس العمل آني از خود نشان دهيد و يک مرتبه به دليل بدعهدي همسرتان تصميم بگيريد که از او جدا شويد.

شما نيازمند کمي زمان هستيد تا مسايل ديگر را نيز زيرو رو کنيد نبايد به طور خاص تمام توجه خود را به خيانتي که از او سر زده معطوف کنيد.

۲) بايد قبول کنيد که احساس خشم، عصبانيت، شک، ترديد، شوکه شدن، آشفتگي، ترس، درد، رنج، افسردگي و پريشاني براي فردي که شاهد خيانت همسرش بوده کاملاً نرمال است.

۳) اين مشکل باعث به وجود آمدن برخي مشکلات فيزيکي در فرد مي شود از قبيل حالت تهوع و استفراغ و مشکلات مربوط به خواب (بي خوابي و يا پر خوابي) لرزش اختلال حواس کم غذايي و کم اشتهايي سعي کنيد در اين مواقع بيش از پيش از خود مراقبت کنيد.

۴) براي خود يک ژورنال درست کنيد تمام افکار و احساساتي که به شما به دليل خيانت و بي وفايي همسرتان دست مي دهد را برروي کاغذ يادداشت کنيد تا ذهنتان از افکار منفي تخليه شود.

۵) با همسر خود در موقعيت مناسب در مورد بد عهدي اش صحبت کنيد، تمام سوال هايي که به ذهنتان مي رسد را بپرسيد، شايد با اين کار به نتيجه برسيد که همسرتان هنگام ارتکاب به اين کار، اصلاً فکر نمي کرده که به شما خيانت مي کند.

۶) هر چند وقت يکبار با روانشناس يا مشاوره ملاقات داشته باشيد، سعي نکنيد تا به تنهايي از پس اين مشکل برآييد، هم شما و هم همسرتان پيش از اينکه مجدداً رابطه با هم برقرار کنيد بايد تحت آزمايش (ايدز) و تست ساير بيماري هاي آميزشي قرار بگيريد ( البته اين در صورت خيانت مي باشد).

۷) نبايد ضربه روحي وارده را پنهان کنيد، با فرزندانتان صادق باشيد اما لازم نيست جزييات مشکل را نيز براي آنها شرح دهيد، قسم هايي نخوريد که بعدها نتوانيد به آنها عمل کنيد تنها چيزي که بچه ها بايد بدانند اين است که حال شما رفته رفته به بهبودي خواهد رفت.

۸) سعي نکنيد اين بازي که چه چيز و يا چه کسي مسبب بروز چنين فاجعه اي شده است را شروع کنيد، اين کار صرفاً انرژي شما را تلف مي کند، در اين صورت فقط مي توانيد نفر سوم را سرزنش کنيد و خودتان خوب مي دانيد که هيچ چيز درست نخواهد شد.

۹) اگر بيش از اندازه عصباني باشيد و بر سر مسائل کوچک داد و بيداد راه بيندازيد و احساس کنيد بر روي طناب بسيار باريکي در حال راه رفتن هستيد و زماني که به ياد بدعهدي همسر خود مي افتيد عکس العمل هاي شديد فيزيکي از خود نشان دهيد بي شک دچار استرس پس از سانحه شده ايد و بايد هر چه سريعتر به يک متخصص مراجعه کنيد.

۱۰) انتظار نداشته باشيد که حس آشفتگي بي اعتمادي و عصبانيت به مجرد اينکه تصميم مي گيريد همسر خود را ببخشيد به راحتي از بين برود؛ از بين رفتن درد و رنج وارده از طريق خيانت نيازمند زمان است.

۱۱) واقع بين باشيد، درآمد، سرمايه، وضعيت مسکن، حمل و نقل خود را در نظر بگيريد، اگر تصميم خاتمه زندگي زناشويي خود مي گيريد بايد ببينيد که آيا جاي براي زندگي کردن داريد و منبع در آمدي داريد که از آن بتوانيد نيازهاي اوليه تان را مرتفع سازيد.

علاوه بر اين مطالب همسران بايد بدانند که ابراز علاقه در قالب کلام مي تواند نيروي شفابخشي را براي ادا مه رابطه به وجود آورد اين موضوع نکته ايست که کليه روانشناسان به آن اقرار مي کنند و اين در حالي است که بسياري از همسران از آن ابا دارند و به اهميت آن واقف نيستند.

(( همسري که مورد بي وفاي قرار گرفته است هميشه از خود مي پرسد چطور توانست چنين کاري بکند ؟ چطور توانست به من خيانت کند و بارها به من دروغ بگويد؟ هرگز... ديگر نمي توانم به او اعتماد کنم.))

وقتي زوجين چنين هيجانات شديدي را تجربه مي کنند پرسش اصلي اين است که آيا بهبود اوضاع اختلالات زناشويي امکان پذير است يا خير؟ چطور مي توان اين بحران را پشت سر گذاشت؟ حتي در صورت بهبود آيا قادريم با خاطره اين خيانت و بي وفايي به زندگي مشترک ادامه دهيم؟

با در نظر گرفتن اين پيشنهادات و البته کمک هاي تخصصي از مشاوران ازدواج با اطمينان مي توان گفت که آينده خوبي در انتظار زندگي مشترکتان خواهد بود زيرا گاهي اوقات برخي مطالب از ديد افراد ناديده گرفته مي شود و تنها چشمان تيز بين يک متخصص است که مي تواند مشکلات اصلي را شناخته و اصلاح کند.

▪ گام اول، بايد مشخص شود که آيا مي خواهيد زندگي زناشويي تان را نجات دهيد:

ظهور بي وفايي نشان دهنده اين است که ازدواجتان براي مدت طولاني دچار مشکل جدي بوده است، چه آن را تشخيص داده باشيد يا نه يکي يا هر دوي شما نيازهاي اساسي يکديگر را بر طرف کردن کدام نياز او شکست خوردم؟

▪ گام دوم، ميدان را براي نفر سوم خالي نکنيد:

ازدواج ارتباطي اختصاصي است که در آن دو نفر يکي مي شوند و بايد با هم بمانند و سه نفر در آن نمي گنجد، ظهور بي وفايي به معناي اين است که زندگي مشترک قبل از اين از هم پاشيده است، بنابراين به شما توصيه مي شود که مسيري مستقل و سختگيرانه را در پيش بگيريد و در صدد باشيد که براي همسر بي وفا روشن کنيد که به هيچ عنوان اين و ضعيت را تحمل نمي کنيد.

اما اشتباه نکنيد منظور ما اين نيست که با فهميدن اين مسئله داد و فرياد راه بيندازيد و خداي ناکرده دست به کاري بزنيد که پشيماني به بار بياورد.همچنين به هيچ عنوان خانه را ترک نکنيد.

بلکه منظور ما اين است که به سرعت ميدان را براي نفر سوم خالي نکنيد در اکثر مواقع زنان با مشاهده اين وضعيت به شدت سر خورده شده و بعد از مدتي کشمکش و درگيري با همسر زندگي زناشويي را ترک مي کنند و به راحتي فرصت مي دهند نفر سوم از اين فرصت استفاده کرده و در دل همسرشان جا باز کند.

شما علي رغم شکست عاطفي که ديده ايد بايد بمانيد مشکلات را شناسايي و حل کنيد و شخص ثالث را از دست داده و همه چيز را رها کنيد، اگر لازم ديديد و يا به شدت احساس خشم و عصبانيت کرديد با همسرتان صحبت نکنيد اما به نقش هاي زناشويي خود مانند رسيدگي به امور خانه و فرزندان و... عمل کنيد.

▪ گام سوم، بدانيد چه انتظاري داشته باشيد:

اغلب بي وفايي ها مي تواند به طلاق منجر نشود و در نهايت به رفع اختلاف انجامد.

فرايند بي و فايي دردي غير قابل تحمل را به افراد وارد مي کند، ا گر خودتان را براي آنچه پيش خواهد آمد آماده کنيد نه تنها عذاب کمتري مي کشيد بلکه به ازدواجتان فرصت بيشتري براي بهبود و دوام مي دهيد يکي از بهتر ين راه ها براي افزايش آمادگي اين است که بدانيد چه انتظاري داشته باشيد؟

به طور مثال بعد از چند روز از و قوع اين حادثه وقتي به اندازه کافي توانستيد بر اعصاب خود مسلط شويد مهر سکوت را بشکنيد و در فضاي مناسب و در غياب فرزندان بطور مفصل با همسرتان صحبت کنيد و ببينيد چه انگيزه اي با عث بروز اين رفتار ناشايست شده است ؟ چه کمبودي در زندگي داشته است؟ از شما چه توقعي داشته که نتوانسته ايد آن را اجابت کنيد؟ فرد جديد چه خلايي از همسر شما پر مي کند؟و...

برخي از موارد زندگي زناشويي داراي کاستي هايي است که اگر شناسايي و سپس اصلاح شود مشکلات تا حد زيادي بر طرف مي شود.

اما در برخي ديگر از موارد زن و مرد مشکل خاصي با هم ندارند و تنها مرد در يک موقعيت وسوسه انگيز قرار گرفته و دچار لغزش شده است.

اينجاست که نقش شما پر رنگ تر مي شود شما بايد به عنوان يک زن ثابت کنيد که هنوز هم مرکز عاطفي خانواده تان هستيد و مي توانيد دوباره همسرتان را به خانواده باز گردانيد؛ بازگشت به شرايط عادي نيازمند تلاش پايدار و خستگي ناپذير هر دو طرف است.

▪ گام چهارم: شروع به ر فع نيازهاي يکديگر کنيد:

در اين گام شما بايد سعي کنيد نيازهاي عاطفي که فرد ديگري براي همسرتان برطرف کرده است به شکل بهتري بر طرف کنيد.

زن و مرد مي توانند ازدواجشان را بازساري کنند و با بر طرف کردن نيازهاي يکديگر فصل تازه اي از عشق را در زندگي برنامه ريزي کنند وقتي آموختيد مهمترين نيازهاي عاطفي يکديگر را برطرف کنيد عشق و ازدواجتان نيرومندتر از هميشه مي شود.

باز گشت به شرايط عادي نيازمند تلاش پايدار و خستگي ناپذير هر دو همسر است، شما با عبور از اين شرايط سخت به همراه يکديگر متوجه مي شويد که بيشتر از هميشه يکديگر را دوست داريد.

بي وفايي را به عنوان محرکي اصلاح کننده ببيند که در نهايت موجب مي شود زوج ها در مورد نيازهاي مهمشان کار کنند.

وقتي شروع به کار کردن در مورد اين نيازها کنيد زندگي مشترکتان همان مي شود که هميشه خواهانش بوده ايد.

از طريق ارتباط کلامي شما مي توانيد اولين گام هاي اصلاح رابطه تخريب شده تان را بر داريد.

توجه داشته باشيد که ارتباط کلامي ويژگي اختصاصي انسانهاست؛ زوجين در قالب کلام نگرش هاي خود را درباره خويشتن و مخاطب خود و مسائل کلي و مسائل مشترک به يکديگر انتقال مي دهند.

در آخر خيانت در زندگي امري نکوهيده و ضد اخلاقي است که اثرات زيانبار آن قطعاً دير يا زود گريبان گير فرد خواهد شد؛ بنابراين چنانچه مشکلي در روابط وجود دارد بايد با ديد باز به آنها نگريست و با انديشه و تدبير سعي در حل آنها کرد.


منابع :
----------------------
پورتال سیمرغ ( www.seemorgh.com )
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
ارتباطات معقول و مشروع - بی بند و باری - رابطه نیازهای عاطفی با خیانت - انواع خیانت - نتیجه خیانت همسران به یکدیگر
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 11074 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

پيرسينگ؛ چرا و به چه قيمت؟!

در ميان زيورآلات آويزي، گوشواره ها کم خطرترين هستند اما در شرايطي خاص حتي گوشواره ها هم خطرناک محسوب مي شوند.... نرمه گوش (قسمت گوشتي پايين گوش) از جمله امن ترين نواحي بدن براي اتصال آويز گوشواره هاست. سوراخ کرد ... ادامه ...

چگونه دو کامپيوتر را با کابل USB يکديگر ...

آيا مي دانيد که مي توان ۲ کامپيوتر را با يک کابل USBــ USB ساده به يکديگر متصل کرد؟ اگر دو کامپيوتر در خانه يا محل کار خود داريد که براي استفاده اشتراکي از فايلهاي موجود در هر کدام مي خواهيد آن دو را به يکديگر وصل ... ادامه ...

آخه چرا بايد بخوابم؟

خواب براي کودک همانند تغذيه لازم و ضروري است. بسياري از کودکان براي به خواب رفتن مشکل دارند و به موقع نمي خوابند، در کودکان معمولا بي خوابي اوايل شب اتفاق مي افتد و به اصطلاح به آن بي خوابي شبانه گفته مي شود. کودکي که ش ... ادامه ...

سقط مکرر جنين؛ چرا و به چه علت؟

يکي از مشکلاتي که همسران جوان با آن روبه رو هستند، سقط مکرر خودبه خودي جنين است که باعث نگراني و ناکامي آنها مي شود. در «زنان و مردان» اين هفته، گفتگويي داشته ايم با دکتر آزيتا صفارزاده کرماني، متخصص زنان و ... ادامه ...

چشم چراني و خيانت چشمها

درمقاله حاضر نويسنده ضمن بررسي تحليلي جايگاه اعضا و جوارح بشر در تکامل ربوبي خود، به اهميت چشم و گوش اشاره مي کند و نقش چشم را در شناخت خود و خداوند مورد کنکاش قرار مي دهد. وي همچنين از زشتي خيانت چشم و راههاي رهايي ا ... ادامه ...

بازتواني قلبي؛ چرا و چگونه؟

موضوع ميزگرد اين هفته ما شايد در نگاه اول به نظرتان تکراري برسد. شايد با خودتان بگوييد از بس در مورد سکته قلبي و جراحي قلب مطلب خوانديم قلبمان به درد آمد اما اتفاقا سوژه ميزگرد اين هفته ما يعني آقاي ابوالقاسم صادقين ... ادامه ...

ريشه مشکلات جنسي در همسران جوان

تعاريف متعددي از خانواده براساس ديدگاه جامعه شناسان، روان شناسان و صاحب نظران علوم ديگر وجود دارد.... براساس برخي از اين تعاريف، خانواده، نهاد مقدس و واحد سازنده جوامع بشري است که براي تامين نيازهاي مختلف انس ... ادامه ...

فلسفه‌ چيست‌ و چرا ارزش‌ ...

ريشه‌ واژه‌ فلسفه‌ از كجاست‌؟ تعريف‌ دقيق‌ �فلسفه‌� غير عملي‌ است‌ و كوشش‌ براي‌ چنين‌ كاري‌، لااقل‌ در آغاز، گمراه‌ كننده‌ است‌. ممكن ... ادامه ...

دليل جالب زنان افغاني براي اينکه چرا 5 ق ...

خانم باربارا والترز كه از مجريان بسيار سرشناس تلويزيون هاي معتبر آمريكاست سالها پيش از شروع مبارزات آزادي طلبانه افغانستان داستاني مربوط به نقشهاي جنسيتي در كابل تهيه كرد. در سفري كه به افغانستان داشت متوجه شده بود كه زن ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.10seconds