نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

لوپوس

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10002773.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي لوپوس

لوپوس

در سال هاي اخير بيماري هاي اتوايميون شيوع وسيعي نه تنها در ايران بلکه در اکثر کشورهاي دنيا يافته است. يکي از اين بيماري ها لوپوس مي باشد که با نام انحصاري SLE که مخفف Systemic Lupus Erythromatosis (SLE) مي باشد خوانده مي شود. متاسفانه هنوز هيچگونه درمان موثري براي اين دسته از بيماري ها يافت نشده است و بهترين درمان تنها کنترل پيشرفت بيماري است.

اين بيماري مي تواند به مرور زمان بسياري از سيستم هاي بدن را درگير و آن ها را تخريب کند و مشکلات زيادي براي بيمار به همراه بياورد. مسلما تشخيص هرچه زودتر و شروع هر چه سريع تر درمان در اين بيماران اهميت بسزايي دارد.

براي آشنايي بيش تر با بيماري لوپوس پاي صحبت دکتر زهرا بصيري، فوق تخصص روماتولوژي مي نشينيم.

▪ خانم دکتر لطفا بفرماييد لوپوس چيست؟

ـ لوپوس يک بيماري چند سيستميک است يعني چند سيستم يا ارگان بدن را درگير مي کند. در واقع لوپوس يک بيماري خود ايمني چند سيستمي است که قسمت هاي مختلف بدن از جمله پوست، مفاصل، چشم، مغز، کليه ها، قلب و ريه ها را درگير مي کند. اين بيماري معمولا در خانم هاي جوان بيش تر ديده مي شود.

▪ عوامل ايجادکننده و زمينه ساز اين بيماري کدامند؟

ـ عوامل ايجادکننده اين بيماري مانند بقيه بيماري هاي سيستم ايمني ناشناخته مي باشد اما طبق بررسي هاي انجام شده، هم عوامل محيطي و هم عوامل ژنتيکي در ايجاد اين بيماري دخالت دارند. در مورد عوامل ژنتيکي معلوم شده که در خانواده هاي که مبتلا به بيماري لوپوس هستند، افراد آن خانواده ها ريسک بيش تري براي مبتلا شدن به اين بيماري را دارند و حدود ۳ تا ۴ برابر بيش تر از افراد ديگر ممکن است دچار اين بيماري شوند. و از نظر عوامل محيطي هم نور آفتاب به خصوص اشعه اولترا ويولر در ايجاد اين بيماري نقش اساسي دارد و کساني که بيش تر در معرض نور آفتاب و اشعه اولتراويولر مي باشند، به همان نسبت بيش تر در معرض ابتلا به اين بيماري مي باشند. از نظر عوامل موثر، هورمون هاي جنسي مي باشند که بيش تر در مورد خانم ها تاثيرگذار مي باشند. از عوامل ديگر مي توان به تاثير مطلوب يکسري از داروها در خانم ها اشاره کرد مصرف يکسري از داروها، بيماري لوپوس را در اين افراد تشديد مي کنند. البته لازم به ذکر است اين عوامل در ارتباط با لوپوس سيستميک عنوان مي شود و لوپوس دارويي علايم و علت هاي ديگري دارد لوپوس دارويي فقط بيماري مي باشد که در اثر مصرف داروها ايجاد مي شود و مانند لوپوس سيستميک درگيري سيستم هاي مختلف را نمي دهد يعني درگيري سيستماتيک لوپوس دارويي کم تر مي باشد. عوامل ويروسي و ميکروبي نيز به عنوان عامل ايجادکننده اين بيماري مطرح مي باشد و احتمال دارد که به عنوان يک عامل در ابتلا شدن به بيماري نقش داشته باشد. مشاهده شده که افرادي که با جوانه هاي حاوي ماده آلفا آلفا در تماس زياد مي باشند امکان ابتلا شدن بيش تري به اين بيماري را دارند.

▪ اين بيماري بيش تر در چه افرادي ديده مي شود؟

ـ اين بيماري بيش تر در خانم هاي جوان و در دهه دوم و سوم عمر شروع مي شود و بيش ترين تعداد درگيري و مبتلا شدن در دهه سوم و چهارم مي باشد و در خانم ها و در سنين جواني بيش تر از آقايان ديده مي شود ولي ممکن است در هر سني نيز ديده شود و از نظر شيوع خانم ها در سنين باروري حدود ۹ برابر آقايان و در ديگر سنين حدود ۳ برابر بيش تر از آقايان به اين بيماري مبتلا مي شوند.

▪ علايم اين بيماري کدام است؟

ـ علايم اين بيماري در افراد مختلف، به يک شکل نمي باشد و هر بيمار مي تواند تابلويي از بيماري را بروز دهد. ضمنا به اين شکل هم نمي باشد که سيستم ها توامان درگير شوند ولي سيستم هاي مختلفي به مرور درگير مي شوند. از علايم عمومي اين بيماري مي توان به ضعف بي اشتهايي، کاهش وزن، و بي خوابي که مي تواند به صورت مزمن و به حالت کوفتگي و خستگي باشد، اشاره کرد. اين علايم مي تواند مدت ها قبل از اين که اين بيماري کسي را مبتلا کند در شخص ديده شود. از علايم مهم اين بيماري مي توان به درگيري و ورم مفاصل اشاره کرد و درد و ورم مفاصل بيش تر در مفاصل کوچک اتفاق مي افتد. اما مفاصل بزرگ هم مي توانند درگير شوند علايم درگيري مفاصل به صورت درد، گرمي، قرمزي و تورم مفاصل مچ دست ها و مفاصل کوچک انگشتان و ناحيه آرنج و ناحيه زانو و شانه و گردن ران معمولا تظاهر مي يابد. معمولا تعداد مفاصلي که درگير مي شوند کم مي باشد ولي اگر بيش تر از دو ناحيه مفصلي باشد بايد به عنوان يکي از معيارهاي تشخيص اين بيماري تلقي گردد. در اين درگيري مفصلي، معمولا تخريب ايجاد نمي شود و آسيب دايمي در مفصل به جا نمي ماند به عبارتي بيماري لوپوس مانند بيماري آرتريت روماتوييد باعث ايجاد تغيير شکل دايمي در مفاصل بيمار نمي شود.

همان طور که گفته شد پوست از ديگر قسمت هايي است که درگير مي شود درگيري پوست به شکل هاي مختلف مشاهده مي شود و در اين بيماران پوست صورت نسبت به نور حساسيت پيدا مي کند و در برخورد با نور پوست اين بيماران دچار قرمزي و سوزش مي شود و يک حالت راش پروانه اي شکل و يک پوست قرمز رنگ روي ناحيه گونه ها و پل بيني ايجاد مي شود که معمولا به شکل بال پروانه مي باشد و در ديگر قسمت هاي پوست ايجاد ضايعات مختلف مي شود از جمله ضايعات به حالت زخم شونده و ضايعات قرمز رنگ و برجسته در نواحي مختلف پوست ايجاد مي شود و گاهي اوقات تمام پوست يک حالت قرمزرنگي به خود مي گيرد و در بعضي موارد پوست دست ها و انتهاها و ناحيه بين بندهاي انگشتان دچار قرمزي مي شود.

از ديگر درگيري هاي اين بيماري، ريزش مو است که ممکن است ريزش مو گذرا و موقتي باشد و دوباره موها رشد خود را به طور طبيعي از سر بگيرند اما در يک ضايعه پوستي که به نام ديسکوييد لوپوس گفته مي شود، در اين حالت ريزش مو به حالت اول بر نمي گردد و ضايعات پوستي در اين نوع درگيري (ديسکوييد لوپوس) به شکل ضايعات برجسته و همراه با افزايش ضخامت پوست مي باشد که بعد از اين که اينها بهبود پيدا کردند به حالت اسکار (جوشگاه) باقي مي مانند و در نتيجه ضايعاتي مي باشند که نماي تخريبي از خود به جا مي گذارند و اگر اين ضايعات در پوست سر ايجاد شود ريزش مو شروع مي شود و ريزش مو برگشت پذير نمي باشد ولي در خود لوپوس اين ضايعات برگشت پذير مي باشند. درگيري پوستي ديگر، به شکل لوپوس تحت حاد مي باشد در اين حالت قسمت هايي از پوست که در معرض نور قرار مي گيرند مانند پوست صورت و قسمت هاي بالا تنه درگير شود و به شکل ضايعات حلقوي و دايره اي شکل قرمز رنگ تظاهر مي يابند.

از علايم ديگر اين بيماري زخم هاي دهاني است اين زخم دهان در خيلي از مواقع درد ندارد و پزشک مي تواند با معاينه به خصوص در کام سخت اين ضايعات را مشخص کرده و نسبت به درمان اقدام کند.

از علايم ديگر اين بيماري درگيري کليه ها مي باشد جهت بررسي کليه ها آزمايشات مختلف ضروري است. اين بيماران حتما به صورت سريالي و هر چند وقت يک بار بايستي آزمايش ادرار خود را چک کنند و کليه هاي خود را تحت معاينه قرار دهند در ابتدا ممکن است تغييرات فقط آزمايشگاهي باشد و از نظر باليني، بيماري علامت نداشته باشد.

از علايم ديگر ورم دور پلک ها، ورم اندام ها و فشارخون مي باشد و هم چنين تغيير رنگ ادرار که به سبب وجود خون در ادرار مي باشد، البته گاهي اوقات ممکن است بيمار هيچ علامتي نداشته باشد و پزشک با معاينه و آزمايش ادرار به وجود درگيري کليه ها پي مي برد. از درگيري هاي ديگر اين بيماري درگيري قلب مي باشد که ممکن است به صورت آب آوردن دور لايه خارجي قلب، درگيري عضلات قلب و درگيري دريچه هاي قلبي باشد.

گاهي ممکن است درگيري ريه به وجود آيد معمولا به شکل تجمع مايع در لايه جنب مي باشد. ممکن است بافت بينابيني ريه دچار التهاب شده و در نتيجه به صورت ثانويه ايجاد عفونت بکند و در اين بيماران ممکن است فشار خون شريان ريه بالا رود و بيمار با سرفه و تنگي نفس و خلط و درد قفسه سينه مراجعه کنند.

درگيري ديگر بيماري لوپوس، درگيري مغز مي باشد اين درگيري مي تواند خود را به صورت شروع اختلال شناختي و اختلال حافظه نشان دهد، ممکن است فراموشي ايجاد شود و علايم عصبي و درگيري اعصاب جمجمه اي، تشنج، بي حسي يک طرفه بدن يا فلج يک طرفه بدن اتفاق بيافتد و حتي ممکن است تشنج هايي پيش آيد که گاهي اوقات به سختي با درمان کنترل مي شوند.

از علايم ديگر، افسردگي است که ممکن است مشاهده شود و حتي حالت سايکوز و جنون هم مي تواند اتفاق افتد.

از درگيري هاي ديگر اين بيماري، درگيري شکم مي باشد که مي تواند به صورت درگيري لايه صفاق و التهاب لايه صفاق باشد که باعث آب آوردن شکم مي شود. درگيري چشم از ديگر درگيري هاي اين بيماري است که مي تواند به صورت تاري ديد و يا به صورت درگيري عروق ته چشم باشد. گاهي اوقات تاري ديد اين بيماران به خاطر درگيري هاي مننژ مي باشد بنابراين ته چشم اين بيماران بايد حتما معاينه شود.

از علايم ديگر اين بيماري، درگيري خوني مي باشد اين بيماران ممکن است دچار کاهش سلول هاي خوني شوند و کم خوني پيدا کنند و پلاکت خون و گلبول هاي سفيد خون ممکن است کاهش پيدا کند و به خاطر همين بايستي آزمايش خون براي اين بيماران به صورت سريال و سريالي انجام گيرد. هم چنين اين بيماران دچار يک حالت سندرمي مي شوند که انعقادپذيري خون در اين بيماران زياد مي شود که در نتيجه باعث ايجاد لخته در سيستم عروق مي شود و گاهي اوقات در وريدهاي اندام تحتاني ممکن است لخته ايجاد شود و يا در وريدهاي ديگر مثل عروق بزرگتر يا شريان ريه ممکن است دچار لخته شود و ترومبوزهايي که در وريدهاي عمقي اين بيماران تشکيل مي شود ممکن است باعث ايجاد آمبولي و پرتاب لخته به ريه شود. خانم هاي مبتلا به اين بيماري که دچار انعقادپذيري خون مي شوند ممکن است دچار سقط هاي خودبه خودي شوند به عبارتي يکي از علل سقط هاي مکرر مي تواند وجود اين سندرم باشد.

▪ راه هاي تشخيص اين بيماري کدام است؟

ـ در تشخيص اين بيماري حدودا يازده تابلوي تشخيصي داريم اگر از اين ۱۱ تابلو تشخيصي حداقل ۴ مورد در يک بيمار باشد، تشخيص لوپوس قطعي مي شود. در اين بيماري مجموعه علايم باليني و کلينيکي با هم در تشخيص بيماري استفاده مي شوند و با توجه به مجموعه آن ها مشخص مي شود که بيمار لوپوس دارد يا نه. اما با توجه به اين که همه علايم ممکن است به صورت پشت سرهم در يک فرد ايجاد نشود، گذشت زمان خيلي وقت ها تشخيص را قطعي خواهد کرد. بايستي به بيمار فرصت داده شود و چندبار مراجعه کند تا مشخص شود که بيمار درگيري لوپوس دارد يا نه و ممکن است همه تابلو ها در يک زمان و در آن واحد با هم ايجاد نشود و بايد حداقل ۴ مورد از ۱۱ مورد در يک شخص موجود باشد تا به آن فرد بيماري لوپوس اطلاق شود.

▪ راه هاي درمان اين بيماري کدام است؟

ـ راه هاي درمان با توجه به اين که کدام يک از علايم ذکر شده در بيمار موجود مي باشد متفاوت بوده و بايد مشخص شود بيمار کدام يک از علايم را دارد مثلا اگر درگيري مفصلي و يا پوستي باشد داروهايي مانند استروييدها و يا کورتون (پردنيزولون) با دوز پايين توصيه مي شود البته اين بيماران نبايد زياد در معرض نور آفتاب قرار گيرند به خصوص در ساعت هايي که تابش نور آفتاب شديد است. در درمان اين بيماران براساس علايم موجود درمان شروع مي شود و اگر بيمار درگيري سيستم هايي مانند مغز و کليه را به حالت شديد داشته باشند بايستي از داروهاي سايکوتوکسيک يا داروهاي قوي تر که سيستم ايمني را ضعيف مي کند استفاده شود.

▪ آيا اين بيماري بعد از درمان ممکن است عود مجدد داشته باشد؟

ـ در درمان اين بيماري بايد درمان مرتب پيگيري شود و با توجه به اين که اين بيماران درمان قطعي و اساسي ندارند و فقط بيماري کنترل مي شود بنابراين نياز به پيگيري هاي مجدد وجود دارد و بيماران بايد بدانند که اگر در يک دوره اي بهبودي پيدا کردند بدان معني نمي باشد که تا آخر عمر بهبودي کامل خواهند داشت مثلا اگر کليه اين بيماران توسط درمان طبيعي شد و داروها به مقدار پايين رسانده شود نبايد بيماري را رها کنند و بايستي هر چند وقت يک بار از لحاظ آزمايشگاهي و باليني به دقت بررسي شوند.

▪ عدم درمان به موقع چه عوارضي ممکن است داشته باشد؟

ـ عدم درمان به موقع عوارض خطيري دارد چنان چه اگر اين بيماران به موقع درمان نشوند و مثلا درگيري ريوي شدت پيدا کنند احتمال فوت شدن بيمار حتمي است و يا اگر درگيري کليه داشته باشند ممکن است دچار نارسايي کليه شده و نياز به دياليز پيدا کنند و کليه تا آخر عمر کارآيي خود را از دست مي دهد و چنان چه در هر يک از موارد و علايم ذکر شده نسبت به درمان به موقع اقدام نشود ممکن است منجر به فوت بيمار شود.

▪ آيا راهي براي پيش گيري از اين بيماري وجود دارد؟

ـ با توجه به اين که علت بيماري به طور کامل مشخص نمي باشد بنابراين راه پيش گيري خاصي نيز وجود ندارد ولي خانواده هايي که دچار اين بيماري هستند بايستي به محض مشاهده اولين علامت به پزشک مراجعه کنند و مثلا با مشاهده راش پوستي يا درد مفصل يا ورم صورت سريعا تحت درمان قرار گيرند.

▪ اين بيماري همراه چه بيماري هاي مشابه ديگري مي تواند اتفاق افتد؟

ـ اين بيماري مي تواند همزمان با ساير بيماري ها باشد و مثلا چند بيماري رماتيسمي با هم موجود باشد يا لوپوس داشته باشند و به همراه آن آرتريت روماتوييد هم داشته باشند و يا همزمان اسکلرودرمي هم موجود باشد و نبايد اين بيماري يا بيماري هاي مشابه اشتباه شود. به عنوان مثال کسي که درگيري خوني دارد نبايد با سرطان خون اشتباه شود يا بيماري که سرطان کليه دارد نبايد با ساير بيماري هاي کليه اشتباه شود و چون لوپوس بيماري مي باشد که همه قسمت هاي بدن را درگير مي کند در درمان اين بيماري بايد نهايت دقت انجام گيرد.

▪ توصيه شما به افراد مبتلا به اين بيماري کدام است؟

ـ اين بيماران بايستي به محض مشاهده اولين علامت اين بيماري به پزشک مراجعه کنند و به خصوص بيماراني که درگيري کليه دارند، چون درگيري کليه خيلي خوب به درمان جواب مي دهد بلافاصله نسبت به درمان اقدام کنند ولي اگر سريعا کليه درمان نشود بيمار در مدت کمي دچار نارسايي کليه خواهد شد و چون با درمان اين بيماري خيلي از مشکلات بيمار حل خواهد شد و از عوارض بعدي جلوگيري مي شود و تا حدود زيادي بيماري خاموش خواهد شد ولي اگر به موقع مراجعه نشود عوارض شديدتري ممکن است به همراه داشته باشد.


منابع :
----------------------
nکتر زهرا بصیری
فوق تخصص روماتولوژی
موسسه فرهنگی دنیای تغذیه و سلامت ( www.zendegionline.ir )

----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
لوپوس چیست - عوامل لوپوس چیست - علائم لوپوس چیست - درمان لوپوس - پیشگیری از لوپوس - راههای تشخیص لوپوس - عوارض عدم درمان لوپوس
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 5721 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

لوپوس; بيماري هزار چهره

در سال هاي اخير بيماري هاي اتو ايميون، نه تنها در ايران بلکه در اکثر کشورهاي دنيا شيوع وسيعي يافته است. يکي از اين بيماري ها، لوپوس است که با نام انحصاريSLE که مخفف Erythromatosis Lupus Systemic است خوانده مي شود. متا ... ادامه ...

لوپوس؛ درد هزار چهره

پزشکان به لوپوس مي گويند بيماري هزارچهره؛ از بس که علايم اين بيماري متنوع و متفاوت است. بيمار ميزگرد اين هفته سلامت، خانم اقدس م، ۳۵ ساله، مبتلا به لوپوس است که به دليلي خونريزي در بخش زنان بستري و تحت نظر است. او ا ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.06seconds