نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

زخم در دستگاه گوارش

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10002805.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي زخم در دستگاه گوارش

زخم در دستگاه گوارش


در يک فرد سالم، طي عمل هضم، غذا از مري به معده مي رود. معده براي هضم غذا، اسيد و آنزيم پپسين را توليد مي کند. بعد از معده، غذا وارد ابتداي روده کوچک (دئودنوم) مي شود. در آنجا عمل هضم و جذب مواد غذايي کامل مي شود.

بيماري که داراي زخم در دستگاه گوارش است، در هنگام غذا خوردن درد دارد، زيرا غذا بايد مسافت دهان تا روده را طي کند. به علاوه بايد اسيد و آنزيم ساخته شده در معده را نيز تحمل کند.

زخم معده را "زخم گاستريک "(gastric ulcer) نيز مي نامند. زخم در روده کوچک را به نام "زخم دئودنال" مي خوانند.

زخم معده و زخم دئودنال را معمولا به نام " زخم پپتيک "(peptic ulcer)مي شناسند(تصوير بالا).

درد ناشي از زخم معده با خوردن غذا بدتر مي شود. در حالي که درد ناشي از زخم دئودنال معمولاً ۲ تا ۵ ساعت بعد از خوردن غذا و وقتي معده خالي است، بروز مي کند و با خوردن غذا بهبود مي يابد.

زخم ها خيلي به ندرت در مري يا در اولين قسمت دئودنوم به وجود مي آيند.

اين زخم ها ممکن است در هر سني ايجاد شوند. اما در نوجوانان و کودکان خيلي کمتر اتفاق مي افتد. زخم دئودنال غالبا در سنين ۳۰ تا ۵۰ سالگي رخ مي دهد و بيشتر در مردان اين عارضه شايع مي باشد.

پزشکان بر اين باورند که شيوه ي زندگي (مثل : استرس، استفاده از دخانيات و...) ، تغذيه، وجود باکتري اي به نام "هليکوباکتر" و عدم تعادل بين اسيد معده و آنزيم پپسين در به وجود آمدن اين زخم ها تأثير به سزايي دارند.

اگر زخم معده باعث خونريزي معده يا سوراخ شدن آن شود، نياز به مراقبت ويژه و درمان فوري دارد.

مهم ترين نشانه ي زخم پپتيک، درد يا سوزش از قفسه سينه تا ناف مي باشد. اين درد غالباً در اول صبح و بعد از خوردن غذا رخ مي دهد. اين درد بعد از چند دقيقه يا چند ساعت و يا نخوردن غذا از بين مي رود.

افرادي که داراي زخم پپتيک مي باشند، مي توانند هر غذايي را که ميل داشتند، بدون هيچ مشکلي مصرف کنند. اما در بعضي از آنها، برخي غذاها موجب سوزش و ناراحتي مي شود. اين سوزش به علت توليد زياد اسيد و سوزش قلب است.

اين افراد بايد بدانند که چه غذاهايي موجب ناراحتي آنها نمي گردد. همچنين بايد بدانند که چه غذايي تهيه کنند تا علائم ناشي از زخم پپتيکي را از بين ببرد.

● تشخيص زخم پپتيک

بيشتر افراد به خاطر وجود باکتري اي به نام "هليکوباکتر" مبتلا به زخم پپتيکي مي شوند. وجود هليکوباکتر در تشخيص اين بيماري بسيار مهم است، زيرا نبودن اين باکتري، به معني خوب شدن زخم مي باشد.

آزمايشات خون، تنفس و بافت معده همه براي تشخيص اين باکتري حائز اهميت مي باشد.

▪ آزمايش خون: يکي از راه هاي آسان براي تشخيص مي باشد.

▪ آزمايش تنفس: مقدار گار دي اکسيد کربن را در هواي بازدم فرد اندازه گيري مي کند. به بيمار ماده اي حاوي اوره و کربن مي دهند تا بنوشد. باکتري درون بدن، اين مواد را مي شکند و به جريان خون و ريه ها مي فرستد و با بازدم دفع مي شود. پزشک با جمع آوري بازدم مي تواند به وجود يا عدم وجود هليکوباکتر پي ببرد.

▪ آزمايش بافت معده: پزشک ممکن است به وسيله آندوسکوپي (ديدن درون دستگاه گوارش بدن) بخواهد به وجود يا عدم وجود هليکوباکتر پي ببرد(تصوير بالا).

نشانه هاي زخم پپتيک، عبارتند از:

استفراغ خوني

برگرداندن غذا از معده

به سختي غذا را قورت دادن

حالت تهوع داشتن

مدفوع سياه

درد شديد در ناحيه شکم

درد در قسمت پشت

درد ي که با خوردن دارو قطع نشود

کاهش وزن

ضعف شديد که معمولاً به علت کم خوني بوجود مي آيد.

● درمان بيماران مبتلا به زخم پپتيک

▪ اولين کاري که مي توانيد انجام دهيد اين است که افسردگي، ناراحتي و استرس را از خود دور کنيد و فقط بخنديد. پس برويد به سوي خنده درماني!

▪ آب بنوشيد و به طرف آب درماني برويد.

▪ گردش در جنگل يا پارک يا علفزار، رفتن به کنار دريا، انجام يوگا و ژيمناستيک و ... در تجديد روحيه به شما کمک مي کنند.

▪ خود را خسته نکنيد.

▪ در هنگام پُربودن شکم، ورزش نکنيد، بلکه مي توانيد به آرامي راه برويد.

▪ به تغذيه صحيح خود اهميت بدهيد.

زخم پپتيک (زخم گوارشي)

۱) زخم پپتيک چيست؟

زخم هاي معده و اثني عشر که از به هم خوردن و تحليل سطح مخاط معده و اثني عشر ايجاد مي شوند را "زخم پپتيک" گويند. البته زخم ها به طور طبيعي هم ممکن است ايجاد شوند، طوري که حدود ۱۰ درصد افراد در طول عمرشان به زخم هاي معده و اثني عشر مبتلا مي شوند.

زخم اثني عشر شايع تر از زخم معده مي باشد و به طور معمول حدود ۱۰سال زودتر از زخم معده افراد را درگير مي کند.

تصوير پايين مخاط معده يا اثني عشر را نشان مي دهد که با از بين رفتن، دچار زخم مي شود.

۲) زخم هاي معده و اثني عشر در چه افرادي بيشتر ديده مي شوند و آيا جنبه ي ژنتيکي هم دارند؟

اين زخم ها در افرادي ديده مي شوند که مبتلا به ميکروبي به نام "هليکو باکتر پيلوري" باشند يا در افرادي که از داروهاي مسکن مثل آسپيرين، بروفن و ديکلوفناک به تعداد زياد استفاده کرده اند.

زخم هاي معده و اثني عشر در ۲۰ درصد موارد جنبه ي ژنتيکي دارند. هم چنين افرادي که معده شان اسيد زيادتري ترشح مي کند و از طرفي دخانيات هم مصرف مي کنند، بيشتر در معرض ابتلا به زخم معده و زخم اثني عشر مي باشند و متأسفانه اين افراد پاسخ مناسبي به درمان هم نمي دهند.

زخم معده و اثني عشر، بيشتر آقايان را مبتلا مي کند.

افرادي که زخم معده و اثني عشر دارند، با مصرف بعضي از مواد غذايي سنگين، غذاهاي ترش، قهوه و الکل دچار تشديد علايم و برگشت مجدد زخم مي شوند.

البته تأثير تغذيه به تنهايي در ايجاد زخم ثابت نشده است، ولي به نظر مي رسد ايجاد زخم با استرس رابطه ي مستقيم داشته باشد و افرادي که مشاغل پُر استرس دارند، بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري اند و استرس هاي شديد و ناگهاني باعث خراش هاي ريزي در معده مي شود که "زخم استرس يا STRESS ULCER" ناميده مي شود.

کساني که دچار تصادفات شديد يا سوختگي شديد يا ضربات مغزي شديد شده اند، مستعد ابتلا به STRESS ULCER مي باشند که البته اين نوع زخم دستگاه گوارش موقتي است و با بهبودي شرايط بيمار، از بين مي رود.

ولي زخم هاي معده و اثني عشر، بيماري مزمن مي باشند که برگشت مي يابند و با مصرف داروهايي که اسيد را کم مي کند و هم چنين با استفاده از شربت معده علايم بيماري کاهش مي يابد، ولي احتمال برگشت بيماري تا زماني که عامل اصلي از بين نرود، وجود دارد.

۳) علت ايجاد کننده ي زخم هاي معده و اثني عشر کدام است؟

مهم ترين علت ايجاد کننده ي اين بيماري ميکروب هليکو باکتر پيلوري مي باشد. ۸۰ ۷۰ درصد زخم هاي اثني عشر و معده در اثر آن ايجاد مي شوند.

لازم به ذکر است که همه ي کساني که اين ميکروب را دارند ممکن است زخم نداشته باشند و در اين صورت لازم نيست درمان شوند. چنان که اين ميکروب در بيش از نيمي از جمعيت دنيا وجود دارد و شايع ترين عفونت انساني مي باشد که خوشبختانه در جوامع پيشرفته شيوع آن کاهش پيدا کرده و در جوامعي که از نظر بهداشتي وضعيت پاييني دارند و همين طور سطح سواد در آن ها پايين مي باشد، اين بيماري بيشتر ديده مي شود.

ميزان مبتلا شدن در کشورهاي جهان سوم به طور غالب در سنين پايين مي باشد.

ميکروب هليکو باکتر پيلوري از طريق دهاني مدفوعي و با استفاده از آب و غذاهاي آلوده منتقل مي شود و در بزاق دهان هم وجود دارد. به همين علت اگر يک فرد در يک خانواده مبتلا شود، احتمال ابتلا ساير اعضاي خانواده بيشتر مي شود. در نتيجه رعايت بهداشت در پيش گيري از ابتلا به اين بيماري بسيار موثر مي باشد.

۴) علايم بيماري زخم معده و اثني عشر کدام است؟

علايم اين بيماري عبارتند از: دردهاي ناحيه ي وسط و بالاي شکم؛ و گاهي در سمت راست و زيردنده ها و در موارد کم تري در سمت چپ احساس مي شود.

هم چنين گاهي اوقات احساس نفخ و پُري شکم و احساس سوزش و به ندرت تهوع و استفراغ، وجود دارد. زخم هاي اثني عشر باعث مي شود که بيمار شب از خواب بيدار شود و با خوردن شربت معده يا غذا درد بيمار کم مي شود، بنابراين کساني که زخم هاي اثني عشر دارند به علت اين که مُدام از غذا استفاده مي کنند تا درد ساکت شود، دچار اضافه وزن و چاقي مي شوند. گاهي زخم ها باعث خونريزي و سوراخ شدن و به ندرت تنگي مجراي خروجي معده هم مي شود.

● تشخيص ودرمان زخم پپتيک(گوارش)

۱) راه هاي تشخيص بيماري زخم معده و زخم اثني عشر کدام است؟

معمولاً در افراد جوان اگر علامت هايي مانند کاهش وزن، کم خوني ، استفراغ و احساس گير کردن غذا وجود نداشته باشد و فقط درد معده داشته باشند، بايستي از آن ها آزمايش خون و تست تنفسي براي ميکروب هليکوباکتر گرفته شود و در صورت اثبات آن، درمان شوند.

ولي در افرادي که بالاي ۴۰ سال دارند، يا دچار کم خوني، تهوع و استفراغ هستند يا احساس گير کردن غذا دارند، حتماً بايد آندوسکوپي انجام شود.

براي جلوگيري از ابتلا به اين بيماري، بايد از انتقال ميکروب هليکوباکتر به انسان جلوگيري شود.

۲) راه هاي درمان اين بيماري کدام است؟

اگر ميکروب هليکوباکتر در معده وجود داشته باشد، بايستي توسط پزشک متخصص اين ميکروب با آنتي بيوتيک و داروهاي مربوطه درمان شود.

کساني که از داروهاي آسيب زننده به معده استفاده مي کنند، بايد داروهاي کم کننده ي اسيد معده را حتماً استفاده نمايند.

اگر عوارض زخم مشاهده شود (مانند خونريزي، سوراخ شدن و انسداد شديد) بيمار بايد بستري شود و در غير اين صورت به طور معمول بيماران به صورت سرپايي مداوا مي شوند. البته از مراحل بسيار مهم درمان، قطع سيگار و عدم استفاده از مشروبات الکلي مي باشد.

۳) عدم درمان به موقع اين بيماري چه عوارضي ممکن است داشته باشد؟

عدم درمان به موقع ممکن است باعث درد و ناراحتي در بيمار شود و بيمار مجبور شود به طور مداوم از دارو استفاده کند و مراجعات پزشکي مکرر داشته باشد که باعث صرف هزينه ي اقتصادي بالايي مي باشد. هم چنين گاهي در اثر عوارضي مانند سوراخ شدن يا خونريزي يا انسداد نياز به جراحي پيدا مي شود و در بعضي مواقع زخم هاي اثني عشر به سمت عقب پاره مي شود (به سمت لوزه المعده) و باعث پانکراتيت (التهاب لوزالمعده) مي شود و اگر چنانچه سوراخ شدگي درمان نشود و جراحي صورت نگيرد، مي تواند به اعضاي مجاور صدمه ي جدي بزند.

۴) آيا بعد از درمان اين بيماري، امکان برگشت مجدد آن وجود دارد؟

بله، اگر ميکروب هليکوباکتر به طور کامل درمان نشود يا اگر ميکروب نسبت به داروهاي تجويز شده مقاوم باشد، بيماري مجدداً برگشت مي يابد.

ممکن است به دنبال از بين رفتن ميکروب، فرد دوباره ميکروب را از محيط بگيرد يا از طريق يکي از اعضاي خانواده ميکروب منتقل شود.

۵) راه هاي جلوگيري از ابتلا به اين بيماري کدام است؟

براي جلوگيري از ابتلا به اين بيماري، بايد از انتقال ميکروب هليکوباکتر به انسان جلوگيري شود. در اين راستا بايد وضعيت بهداشتي جامعه اصلاح شود، بيمار کشيدن سيگار را ترک کند (چون سيگار هم باعث زخم مي شود و هم اثر دارو را کم مي کند)، افراد زندگي متعادلي داشته باشند و از فشارهاي روحي و استرس ها دوري کنند و وعده هاي غذايي منظم و به مقدار کم داشته باشند.

۶) آيا استفاده از رژيم غذايي خاصي در بهبود اين بيماري يا جلوگيري از آن موثر است؟

در جلوگيري از پيشرفت بيماري يا بهبودي آن، از نظر پزشکي تا کنون رژيم غذايي خاصي ثابت نشده است.

البته مواد غذايي مانند فلفل و مواد غذايي ترش، خراش هاي سطحي در معده ايجاد مي کنند و در کساني که دچار زخم معده هستند، زخم ها را بدتر مي کنند.

بهتر است در چنين مواردي مصرف ميوه و سبزي قطع نشده و با توجه به نياز بدن، سبزي ها و ميوه هاي تازه توصيه مي شود. فقط از مصرف ميوه هاي ترش و کال و حجيم و نفاخ خودداري نمايند.

اين بيماران بايد از غذاهاي سبک استفاده کنند و از مصرف سيگار و الکل و قهوه خودداري نمايند. غذا را با حجم کم و در ساعات منظم و به دفعات مصرف نمايند.

۷) توصيه ي شما به اين بيمار ۴۰ ساله کدام است؟

چنان چه از طريق بررسي آزمايشات خون جهت هليکوباکتر و انجام آندوسکوپي، براي اين بيمار تشخيص زخم داده شود، بايستي از داروهاي ضد هليکوباکتر که شامل ۳ يا ۴ دارو مي باشد (که دوتاي آن آنتي بيوتيک است) استفاده کنند.

مقدار مصرف داروي ضد ميکروبي حدود ۲ هفته مي باشد. بايد حدود ۴ هفته نيز دارويي مصرف کند که فقط اسيد را کاهش مي دهد. مطمئن باشد که با انجام اقدامات درماني مناسب،بهبودي حاصل خواهد شد.

۸) توصيه ي کلي شما براي مبتلايان به اين بيماري چيست؟

اگر اين بيماران سيگار مصرف مي کنند، به طور قطع بايد سيگار را ترک کنند و چنان چه اقدامات درماني را به طور کامل انجام دهند به طور يقين بيماري درمان خواهد شد. اگر با انجام اقدامات درماني مناسب، باز هم بيماري در اين افراد پيشرفت کند ممکن است اين علايم مربوط به علت هاي ديگري مانند برگشت اسيد معده به مري (ريفلاکس) يا مشکلات سنگ هاي کيسه صفرا يا روده ي تحريک پذير يا اختلالات فونکسيونل (عملکردي) معده باشد که بيشتر با استرس و اضطراب ارتباط دارد.

اگر چاق هستند، وزن خود را تا حد متعادل کاهش دهند و ورزش و پياده روي کنند تا هم آرامش روحي و هم سلامت جسماني بهتري داشته باشند.


منابع :
----------------------
محمدرضا نصرتی
http://tebb.blogfa.com
مقالات ارسالی به آفتاب

----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
زخم اثنی عشر - زخم پپتیک یا اولسر پپتیک - عوارض زخم های پپتیک - تشخیص زخم های پپتیک - علائم زخم های پپتیک - عوامل زخم های پپتیک - درمان زخم های پپتیک
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 6571 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

دستگاه گوارش طيور

دستگاه گوارش در پرندگان همانند ديگر حيوانات از لوله گوارشي وغدد ضميمه تشکيل شده است . لوله گوارشي شامل دهان ، مري ، چينه دان ، پيش معده ، سنگدان لوله کوچک ، روده هاي کور ، روده بزرگ وکولوآک و معقد ميباشد . در واق ... ادامه ...

پياده سازي نظام آراستگي (5S) در محيط کار ...

شرکت بازرگاني پيشتاز عرضه دستگاه هاي نظافت صنعتي ساخت شرکت IPC ايتاليا / کفشوي / کفشو / سوييپر شرکت بازرگاني پيشتاز عرضه کننده محصولات يکي از بهترين برنده هاي توليد کننده دستگاه ها ي اسکرابر (کفشوي) و سوييپر (جاروي محوط ... ادامه ...

ساختار دستگاه گوارش

دستگاه گوارش انسان در واقع يک اندام لوله اي شکل بلند است که از دهان تا مقعد ادامه داشته و در هر قسمت اعمال و وظايف خاصي را انجام مي دهد. دهان، مري، معده، روده کوچک و روده بزرگ بخش هايي از اين لوله بلند هستند که غذا از ... ادامه ...

تقسيم بندي دستگاه اعصاب خودکار ( محيطي )

●اعصاب سمپاتيک ( انشعاب هاي پشتي – کمري ) دستگاه اعصاب سمپاتيک ، اندامهاي موثر سرتاسر بدن را عصب مي دهد . بدين ترتيب که رشته هاي عصبي به طور گسترده اي منشعب مي شوند و يک سلول پيش عقده اي ممکن است مسافتهاي بسي ... ادامه ...

حفظ سلامت دستگاه گوارش در گاوهاي شيري

امروزه (HBS ) يا سندرم خونريزي روده در گاوهاي شيري بيش از پيش متداول شده است . HBS با مرگ ناگهاني حيواناتي عارض مي شود که اغلب نشانه اي از بيماري ندارند. در اين بيماري کالبد گشايي حيوانات علائمي از خونريزي سخت در روده با ... ادامه ...

دستگاه گوارش مورد نظر مسدود مي باشد!

«نوزادان فول ترم يا رسيده در ۴۸ ساعت اول بعد از تولدشان مدفوعي به رنگ سبز دفع مي کنند که به آن مکونيوم گفته مي شود. اين مدفوع، غليظ، چسبنده، بدون بو و کش دار است. در واقع مکونيوم، مجموعه اي از سلول هاي روده اي دورا ... ادامه ...

پانسماني براي تمام زخم ها

مرهم گذاري و پانسمان هر دو نقش مهمي در بهبود زخم دارند. معمولا تکه اي از پارچه يا مواد ديگر براي بستن زخم يا بخش آسيب ديده بدن مورد استفاده قرار مي گيرد. بانداژها به شکل نوار يا قطعات مربع، مستطيل يا دايره بريده مي شوند. ... ادامه ...

طغيان دستگاه گوارش

استفراغ بيرون رانده شدن پرفشار محتويات معده و بخش ابتدايي روده است. شمار زيادي از بيماري ها که بسياري از آنها بيماري هاي اوليه دستگاه گوارش نيستند، ممکن است با استفراغ بروز کنند. بدون توجه به اينکه علت استفراغ چه باشد، ا ... ادامه ...

عفونت هاي دستگاه ادراري

پيشابراه ، مثانه ، کليه ها و پروستات ، همگي مستعد ابتلا به عفونت هستند . اغلب عفونت هاي دستگاه ادراري ( UTI ) سبب ايجاد علائم موضعي مي شوند اما تظاهرات باليني هميشه با دقت محل عفونت را مشخـــص نمي کنند . ● اورتريت : ... ادامه ...

ساختمان و کنش دستگاه شنوائي

براي اينکه صوتي شنيده شود بايد جريانهاي عصبي را به راه بيندازد و بايد اين جريانها به مغز برسند بنابراين روانشناسي به ساختمان شنوائي توجه دارد آنچه بخوصوص مورد توجه روانشناس است اساس فيزيولوژيک ارتفاع و شدت صوت است. تئوري ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.06seconds