نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

شب ادراري کودکان علتها و درمان ها

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10002886.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي شب ادراري کودکان علتها و درمان ها

شب ادراري کودکان علتها و درمان ها

● رختخواب خيس، کابوس شبانه کودکان

باز هم بي نتيجه بود. با دو دست شقيقه هايش را فشار داد. سرش گيج مي رفت. اين بار ديگر مي خواست به معلم مدرسه پسرش بگويد که او را سر کلاس و جلو دانش آموزان ديگر براي اين عادت زشتش سرزنش کند.

همه راه ها را امتحان کرده بود. انواع تنبيه ها و تشويق ها را براي ترک اين عادت ناپسندش در نظر گرفته بود. اما هيچ کدام مؤثر نبود. شب ها همه چيز خوب بود. پسرک قول مي داد و با وعده هاي مادر به خواب خوش فرو مي رفت

. اما صبح روز بعد، مادر مي ماند و يک رختخواب خيس. پسرک انکار مي کرد: «من اين کار را نکرده ام!»

مادر درمانده شده بود. شايد در تربيت کودکش سستي و سهل انگاري کرده بود. به چشمانش نگاه کرد، معصوم بودند و ترسان. دستش پايين افتاد و در برابر کودک بي گناه شرمگين شد...

● رختخواب خيس

شب ادراري به معناي ناتواني در کنترل ادرار در طول ساعات شب است. اغلب پزشکان اين اصطلاح را براي کودکان زير پنج سال به کار مي برند؛ با اين حال، ۵ ميليون کودک در ايالات متحده امريکا زندگي مي کنند که بعد از شش سالگي هم رختخواب خود را خيس مي کنند. پس بپذيريد که کودک شما تنها نيست.

براي شناخت پديده شب ادراري بايد بدانيم که کليه ها چگونه کار مي کنند. کار کليه ها ساختن ادرار است. ادرار از طريق حالب ها به مثانه فرستاده مي شود. مثانه شبيه بالون است و ادرار را در خود نگه مي دارد. يک دريچه عضلاني نيز مانع خروج ادرار از مثانه مي شود. با پر شدن مثانه، يک پيام عصبي به مغز مي رسد و مغز دستور باز شدن دريچه عضلاني را صادر مي کند. اگر کودک در زمان خواب اين پيام را دريافت نکند، مثانه او خودبه خود خالي مي شود.

علل ايجادکننده شب ادراري ناشناخته اند. اما عوامل متعددي با اين عارضه ارتباط دارند:

۱) حجم مثانه: شب ادراري ممکن است به دليل ظرفيت کم مثانه باشد.

۲) سابقه خانوادگي: کودکانِ والديني که شب ادراري داشته اند، بيشتر احتمال دارد که به اين عارضه دچار شوند.

۳) عفونت: عفونت کليه ها يا مثانه ممکن است باعث شب ادراري کودکي شود که سابقه اين مشکل را نداشته است.

۴) کمبود هورمون ضد ادرار: ميزان اين هورمون در بدن کودکاني که رختخواب خود را خيس مي کنند کمتر از سايرين است. اين هورمون ساخت ادرار را کاهش مي دهد. بنابراين، افراد داراي سطح پايين هورمون ضد ادرار ممکن است ادرار بيشتري بسازند و مستعد شب ادراري باشند.

۵) تأخير در رشد و نمو: کودک ممکن است به علت تأخير رشد دستگاه عصبي خود قادر به دريافت پيام از مثانه پر نباشد.

۶) خواب بسيار عميق: تعدادي از پزشکان به در نظر گرفتن اين عامل به تنهايي اعتقادي ندارند.

۷) رژيم غذايي: مصرف شکلات و مواد کافئين دار و محصولات غذايي حاوي مواد رنگي مصنوعي کودک را مستعد شب ادراري مي کند.

۸) علل رواني و عاطفي: برخي از کودکان دچار مشکلات رواني و عاطفي اند و اعتمادبه نفس کافي براي کنترل ادرار پيدا نکرده اند. اين کودکان نيز مستعد شب ادراري اند.

کودکان در حدود پنج الي شش سالگي کنترل ادرار در طول شب را به دست مي آورند. اما ۱۵ درصد کودکان پس از پنج سالگي همچنان در شب رختخواب خود را خيس مي کنند. جالب آنکه ۳ درصد افراد تا پانزده سالگي نيز گاه گاه به اين مشکل دچار مي شوند. آنچه اهميت دارد دانستن اين موضوع است که شب ادراري بيماري نيست، بلکه وضعيتي است که نياز به درمان مؤثر و مداوم دارد.

● آشنا کردن کودک با عارضه شب ادراري

گاه کودک از شما مي پرسد: «من نمي خواهم رختخوابم را خيس کنم. نمي خواهم شما را به دردسر بيندازم. پس چرا اين اتفاق مي افتد؟»

ابتدا بايد به کودک بفهمانيد که شب ادراري گناه نيست. خودتان هم باور کنيد که کودک بدون هيچ غرضي اين کار را انجام مي دهد. پس تنبيه يا شرمنده کردن او وضع را بهتر نخواهد کرد. براي کودکتان توضيح دهيد که احتمالاً کليه او بيشتر از کليه ديگران ادرار مي سازد يا مثانه اش قادر به نگهداري ادرار نيست. مي توانيد با يادآوري اين مسئله که شما و پدرش هم مثل او بوده ايد، فرزند خود را متوجه کنيد که تنها نيست. يک بادکنک را از آب پر کنيد. به کودک بگوييد که اين بادکنک شبيه مثانه است. وقتي پر مي شود به ديواره هايش فشار مي آيد و کشيده مي شود. تا زماني که دهانه بادکنک بسته باشد، آب از آن خارج نمي شود. هرگاه مغز دستور دهد، دهانه بادکنک باز مي شود و ادرار بيرون مي ريزد. به کودک بفهمانيد که فرمان مغز همان چيزي است که او بايد هنگام خواب دريافت کند. همچنين، کودک بايد از نظر مشکلات و بيماري هاي مربوط به شب ادراري بررسي شود. بخصوص کودکي که علاوه بر شب، در طول روز هم دچار مشکل در کنترل ادرار است. اين کودک را بايد پزشک معاينه کند و تحت آزمايش هاي ادراري قرار گيرد. خوشبختانه بجز در مورد کودکاني که دچار بيماري هاي زمينه اي مانند ديابت و عفونت يا ناهنجاري هاي مادرزادي اند، اغلب معاينات کودک را طبيعي نشان مي دهند.

درمان شب ادراري کودکان

راه هاي متفاوتي براي جلوگيري از شب ادراري کودکان وجود دارد. توصيه هاي کاربردي زير را به خاطر بسپاريد:

۱) نوشيدن مايعات را قبل از خواب کودک محدود کنيد. بعد از شام، نوشيدن حداکثر يک ليوان آب کافي است. مقدار دقيق مايع مورد نياز بدن کودک خود را از پزشک بپرسيد.

۲) کودک را پيش از خواب به توالت بفرستيد. اگر مثانه اش پر نيست، مجبورش نکنيد که آن را خالي کند. اين کار باعث مي شود که رختخوابش را خيس کند زيرا در کار مثانه اختلال به وجود مي آورد.

۳) محدودسازي مصرف مايعات در طول روز هيچ کمکي به بهبود شب ادراري نمي کند. محدودسازي مايعات بايد حداکثر دو الي سه ساعت قبل از خواب کودک باشد.

۴) شب ها چراغ توالت را روشن بگذاريد. گاه ترس از تاريکي باعث مي شود که کودک رختخوابش را ترک نکند.

۵) مي توانيد از روش جايزه و ستاره کمک بگيريد. جدولي براي کودک رسم کنيد و هر روز در آن يادداشت کنيد که شب قبل را خشک گذرانده يا خيس. به ازاي شب هاي خشک به او ستاره بدهيد و بعد از آنکه چند ستاره گرفت، تشويقش کنيد.

● استفاده از زنگ هشداردهنده

در کودکي که رختخوابش را خيس مي کند، بايد راه عصبي مغز به مثانه تقويت شود. زنگ هاي هشداردهنده براي تقويت اين مکانيسم به کار مي روند. يک گيرنده رطوبت، بلافاصله پس از شروع ادرار کردن کودک، در رختخواب او فعال مي شود و زنگ را به صدا درمي آورد. برخي از اين زنگ ها لرزشي هستند که براي کودکانِ دچار مشکلات شنوايي يا آنهايي که به همراه سايرين در يک اتاق مي خوابند به کار مي روند. هنگامي که کودک بيدار مي شود و به سمت توالت مي رود، اين زنگ هشداردهنده عضلات سقف لگن را تحريک و منقبض مي کند. در نتيجه، جلو خروج بيشتر ادرار گرفته مي شود. به تدريج کودک مي آموزد که پيش از به صدا درآمدن زنگ از خواب بيدار شود يا تمام شب را بدون نياز به ادرار کردن به خواب رود. به اين ترتيب، مشکل شب ادراري حل مي شود. استفاده از اين روش براي کودکان زير هفت سال مناسب نيست. زيرا کودک بايد آن قدر بزرگ شده باشد که مشکل شب ادراري را دريابد و، به عنوان بخشي از درمان، با والدين و پزشک همکاري کند. براساس آمار به دست آمده، اين زنگ ها مي توانند تا ۷۰ درصد در درمان شب ادراري مؤثر باشند. اما در ۱۰ الي ۱۵ درصد موارد، احتمال عود شب ادراري وجود دارد. توصيه مي شود که استفاده از اين زنگ ها حداقل سه هفته پس از خشک شدن رختخواب کودک ادامه يابد. به نظر مي رسد که درمان هر کودک با اين روش به چهار الي پنج ماه زمان نياز دارد.

درمان دارويي شب ادراري کودکان

داروها بسيار سريع تر از زنگ هاي هشداردهنده عمل مي کنند، بخصوص در کودکاني که به اردو يا سفر چند روزه مي روند. اما اين داروها، به جاي معالجه کردن عارضه، آن را براي مدت کوتاهي پنهان مي کنند.

اسپري استنشاقي دسموپرسين براي مدت زمان کوتاه مفيد است. اين دارو باعث کاهش توليد ادرار مي شود، بسيار سريع اثر مي کند و عوارض جانبي بسيار کمي دارد. طرز مصرف آن به صورت يک پُف در هر سوراخ بيني قبل از خواب است.

داروي ايمي پرامين هم که در درمان افسردگي بالغين به کار مي رود، با بهبود وضعيت خواب کودک، از عارضه شب ادراري جلوگيري مي کند. همچنين اين دارو، با اثر بر عضلات مثانه، مانع شب ادراري مي شود. به خاطر داشته باشيد که نبايد بيش از سه ماه از اين دارو استفاده کنيد زيرا مي تواند موجب تغيير رفتار کودک شود.

در مورد برخي کودکان که عضلات مثانه آنها قبل از پر شدن کامل مثانه منقبض مي شود، اکسي بوتين کاربرد دارد.

● عود شب ادراري

گاه کودکاني که مدت هاي طولاني رختخواب خود را خيس نکرده اند، دوباره شروع به شب ادراري مي کنند. اين عارضه در اغلب موارد علت رواني دارد. کودک به دليلي که مي تواند تولد يک خواهر يا برادر جديد باشد مضطرب و نگران است. چنين کودکي نياز به مشاوره رواني دارد و لازم است با او درباره آنچه نگرانش مي کند صحبت شود.

از هر صد کودک مبتلا به شب ادراري، يک تا دو کودک تا پانزده سالگي رختخواب خود را خيس مي کنند. شب ادراري عارضه اي پردردسر ولي خوش خيم است و در بيشتر موارد به سادگي برطرف مي شود. بسياري از کودکان سعي مي کنند بيدار بمانند تا جلو اين اتفاق را بگيرند. بايد به چنين کودکاني اطمينان داد که اين مسئله دير يا زود حل خواهد شد. پزشک و پدر و مادر در کنار او هستند و او را حمايت مي کنند تا مشکل به طور کامل برطرف شود.


منابع :
----------------------
نویسنده : دکتر نازیلا سلطانی
دانش ما ( www.daneshema.com )
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
شب ادراری - علل شب ادراری - علائم شب ادراری - آشنا کردن کودک با عارضه شب ادراری - درمان شب ادراری کودکان - درمان دارویی شب ادراری کودکان
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 7146 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

بيماري ديورتيکولار و درمان آن

ديورتيکولار عبارت است از ايجاد فتق هايي شبيه کيسه ديورتيکول در ديواره کولون که احتمالا ناشي از يبوست طولاني مدت و افزايش فشارهاي کولوني است. البته علت دقيق اين بيماري به خوبي شناخته نشده، اما مطالعات حيواني و انساني ... ادامه ...

بوتاکس؛ درمان چين وچروک صورت

بوتاکس يا سم بوتولينيوم تيپ A، به وسيله ميکروب کلستريديوم بوتولينوم توليد شده و مشابه سم ايجاد کننده مسموميت غذايي است به عبارتي خود باکتري مي تواند از طريق مواد غذايي آلوده (به خصوص کنسروهاي آلوده) باعث ايجاد مسموميت شد ... ادامه ...

آلرژي کودکان ايراني به ۴ ماده غذايي

چندي پيش، يکي از دوستان ام صاحب فرزند زيبايي شد که از همان ابتداي نوزادي دل درد و نفخ را تجربه کرد.... دوست ام نوزادش را نزد پزشک اش برد و تشخيص دکتر، کوليک نوزادي بود. در همين اثنا، روي صورت نوزاد، دانه هاي کوچک ق ... ادامه ...

خواص انگور در درمان بيماري ها

1)خاصيت گرم دارد ، چاق کننده ، صاف کننده خون و مولد خون ، پوست انگور دير هضم و دانه آن سرد و خشک است 2)انگور براي درمان بيماري فشار خون ، روماتيسم ، نقرس ، مسموميت داخلي مفيد است و از ابتلاء سرطان جلوگيري مي کند.انگ ... ادامه ...

چگونه نقاشي کودکان را تفسير کنيم؟

بچه ها معمولا در يک سالگي قلم به دست مي گيرند و با آن به کاغذ ضربه مي زنند، بدون آنکه بتوانند اثري روي کاغذ به جا بگذارند.... کم کم در سنين ۱۸ تا ۲۰ ماهگي، موفق به کشيدن خطوط مي شوند و ميل ذاتي شان به اثر گذاري و لذت ... ادامه ...

درمان مجدد ريشه از درمان اوليه سخت تر اس ...

ممکن است دنداني که قبلا درمان ريشه شده دردناک و عفوني شود و به درمان مجدد ريشه احتياج داشته باشد. دکتر محمدجعفر اقبال، متخصص درمان ريشه دندان و عضو هيات علمي دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، به سوالات مت ... ادامه ...

سينوزيت درمان دارد؟

با صداي تو دماغي اش مي گويد: «از بچگي سينوزيت دارم... سرما که به سر و صورتم بخورد، آب از بيني و گلويم راه مي افتد و سردرد امانم نمي دهد...» اين جملات را حتما شنيده ايد... خيلي ها در زمستان شال به پيشاني مي ... ادامه ...

تغذيه کودکان تکميل بايد گردد!

يکي از دغدغه هاي مادراني که بچه هاي نوپا دارند، غذاخوردن آنهاست؛ اينکه بعد از ۶ ماهگي با چه برنامه اي بايد فرزندشان را تغذيه کنند... حالا ديگر همه تازه مادران، اين را مي دانند که تا قبل از ۶ ماهگي، غذاي کودک، هيچ چيزي ... ادامه ...

چگونگي شناسايي کودکان بيش فعال در مدارس

بشري، دختري هفت ساله است که از طرف مدرسه به عنوان کودکي بيش فعال شناخته شده، او هيچگاه در يک جا بند نمي شود و بسيار پرجنب و جوش و پرتحرک است، آرام و قرار ندارد، قادر به پيگيري دستورات نيست، در کارهاي خواهر و برادرش دخالت ... ادامه ...

آموزه هاي ديروز، درمان امروز

استفاده از سرنخ هايي که دانش طب سنتي مردم بومي در زمينه داروها به دست مي دهد مسير گذار از موجودات وحشي به محصولات تجاري را بسيار کوتاه مي کند. اين نکته قابل توجهي است که حدود ۷۴درصد از ترکيب هاي دارويي خالص که در هر جايي ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.04seconds