نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

پورتال هاي سازماني، رويکردي نوين در مديريت شبکه محور

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10004194.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي پورتال هاي سازماني، رويکردي نوين در مديريت شبکه محور

پورتال هاي سازماني، رويکردي نوين در مديريت شبکه محور

گسترش کاربردهاي فناوري اطلاعات در عرصه فعاليت هاي اقتصادي و اجتماعي سبب ابداع و ارائه راه حل ها و راهکارهاي مختلف شده است. طبيعي است که هر يک از اين روشها و ابزارها، مبتني بر نيازي خاص و در جهت رفع مشکلات موجود ابداع و به خدمت گرفته شده اند. پورتال هاي سازماني نيز با در نظر گرفتن نيازهاي اطلاعاتي در حوزه مديريت مبتني بر شبکه يا اصطلاحاً شبکه محور طراحي و بکارگيري شده اند. امروزه کمتر مؤسسه يا سازماني را در کشورهاي پيشرفته و در حال توسعه مي توان يافت که از فناوري پورتال بي بهره باشد و از آن در جهت پشتيباني از اهداف سازماني استفاده نکرده باشد. پورتال هاي سازماني جداي از خدماتي که در عرصه باز سازمان با اعمال مديريت متمرکز ارائه مي کنند، فرصت هاي نويني را متناسب با توان اقتصادي و اجرايي سازمانها فراهم مي نمايند. اين بدان مفهوم است که پورتال هاي سازماني زمينه همکاري هاي متقابل و امکان بهره برداري از توانائيهاي حرفه اي و سرمايه گذاري مشترک را در فعاليت هاي بازرگاني فراهم مي سازند. آنچه در پي مي آيد، تشريح نقش و کارکرد پورتال هاي سازماني در مديريت شبکه محور است.

● مقدمه

در دهه پاياني قرن بيستم و در آستانه ورود به هزاره سوم، ظهور و گسترش فناوري اطلاعات کليه شئونات زندگي و تعاملات اجتماعي را دستخوش تحول نمود. تا حدي که تمامي جوامع ناگزير از رويکرد به آن شدند . اينترنت شرايط تازه اي را پديد آورد که در آن توليدکنندگان، تامين کنندگان، فروشندگان و مشتريان، و تقريباً همه عوامل دست اندرکار يک چرخه اقتصادي قادر شدند در يک فضاي مجازي مشترک با يکديگر در ارتباط باشند و به تبادل اطلاعات، خدمات، محصولات و پول بپردازند. اينترنت تئوري ها و نظريات جديدي را به ميان آورده است که يکي از مشخصه هاي اصلي آنها نگاه تازه اي به مقوله کسب و کار است.

به جرات مي توان گفت که تجارت الکترونيکي يکي از نمودها و کاربردهاي ويژه فناوري اطلاعات است و هم اکنون حجم وسيعي از خريد و فروش ها در کشورهاي پيشرفته به شيوه الکترونيکي صورت مي پذيرد. مؤسسات و سازمانهاي گوناگوني تاکنون با هدف ارائه راه حل هاي نوين جهت تسهيل فرايندهاي مديريتي تشکيل و تاسيس شده اند. پورتال هاي سازماني به عنوان يکي از اين راه حل ها تا حدودي توانسته اند انتظارات و اميدهاي مديران را در عرصه هاي گوناگون مديريت برآورده سازند. معمولاً اولين نگراني مديران يافتن اطلاعات جديد و منابع اطلاعاتي موثق است. پورتال هاي سازماني با بررسي نيازهاي اطلاعاتي مديران، مجموعه اي از مسيرهاي مطمئن اطلاعاتي را در اختيار آنها مي گذارند. از آنجايي که ارائه خدمات پورتال اساساً مبتني بر شبکه و به ويژه اينترنت مي باشد، پورتال هاي سازماني خدماتي فراتر از آدرس دهي اطلاعات را انجام مي دهند که معمولاً شامل مواردي نظير کاوش، سرويس پست الکترونيک، نظر سنجي، گروههاي خبري و بحث و غيره است. امکان تعامل دو سويه ميان مديران و کاربران (کارمندان و ارباب رجوع) از طريق وب سايت اصلي پورتال و همچنين ديگر کاربران عضو در يک پورتال سازماني، زمينه بهره برداري هر چه بيشتر از فرصتهايي را که در عرصه هاي گوناگون پديد مي آيند، فراهم ساخته است.

● پيدايش پورتال

همچنان که استفاده از اينترنت در اوايل سال ۱۹۹۴ آغاز شد و سرعت گرفت، تعداد وب سايتها نيز به شدت افزايش پيدا کرد. اين پديده که به خودي خود تقويت مي شد منجر به بروز ضرورت يافتن راهي براي کمک به امر ناوبري يعني جستجو و تحقيق شد. به اين منظور دو نوع از وب سايت ها يعني «فهرست هاي راهنما» و «موتورهاي جستجو» پا به عرصه ظهور گذاشتند .

فهرست هاي راهنما، راهنمايان وب بودند که متشکل از ويراستاران انساني بوده و بر اساس مقولات مختلفي مانند هنر، تجارت، خبر، بهداشت و غيره سازماندهي شده بودند. نتيجه نهايي، معمولاً يک «پيوند» به يکي از صفحات معين وب بود که اطلاعات مورد نظر کاربر را در خود داشت.

از طرف ديگر، موتورهاي جستجو کلمات کليدي را از روي صفحات وب در بانکهاي اطلاعاتي گردآوري و تنظيم مي کردند که جستجوگران مي توانستند به پرس و جو درباره آنها بپردازند. با وجود گسترش و تکامل موتورهاي جستجو همچنان اين سئوال به عنوان يک چالش مطرح بود که چگونه دقيقاً چيزي را به کاربر بدهيم که او مي خواهد؟ روند تکاملي وب سايت ها سبب شد تا به تدريج استراتژي هاي خود را از «پيوند دادن سريع کاربران» به «سايتهاي مقصد» تبديل نمايند. در اين مرحله ناظران صنعتي به فهرست هاي راهنما و جستجوي اوليه عنوان «پورتال» را دادند. اين اصطلاح را در سال ۱۹۹۷، هالسي مينور۵ که در آن زمان رئيس CNET بود، ابداع کرد. اين کلمه به همان معناي عادي «دروازه» و «درگاه» است .

در حوزه اينترنت تعريف پورتال ماهيت متغير خود را حفظ کرد. در ساده ترين معنا، پورتال دروازه اي است به وب. پورتال سکوي پرتابي است که هر کاربر قبل از رفتن به سراغ مقصدهاي ديگر بايد به صورت يک صفحه مبدا از آن استفاده کند. مارشاک۶ معاون گروه پاتريشيا سيبولد۷ مي گويد: «پورتال ها باعث کاهش ميزان پرسه زدن افراد در وب مي شوند» . در عين حال پورتال ها به تدريج تبديل به سايتهايي شدند که هر کاربر در سراسر روز به منظور مديريت طيف وسيعي از فعاليت هاي روزمره خود، به سراغ آنها مي رود مانند بررسي کامل تيترهاي خبري، قيمت سهام، ارسال نامه الکترونيکي و پيامهاي دوربرد و پيوستن به تالارهاي گفتگو. از اينرو پورتال ها وظايف بسيار متفاوتي را انجام مي دهند ولي جوهره همگي آنها متشکل از پنج عنصر اصلي است: مديريت، جستجو، محتوا، ايجاد گروههاي کاري و برنامه هاي خلاقيت فردي.

● از پورتال تا يک محل کار الکترونيکي

پورتال نيز همانند اغلب مفاهيم رايج در فناوري اطلاعات بر اثر اينترنت و شبکه گسترده جهاني پديد آمد. کاربران عادي اينترنت معمولاً در هنگام ناوبري اطلاعات و کاوش موارد درخواستي خود در اينترنت مغلوب اقيانوس عظيم اطلاعات مي شدند. در نتيجه وب سايت هاي کاوش نظير Yahoo وAOL پديد آمدند تا به کاربران در يافتن مقاصد اينترنتي مورد نظرشان کمک کنند. اين پورتال هاي اوليه هيچگونه امکان تنظيم شخصي را به کاربران خود ارائه نمي کردند، بنابراين انتظار چنداني نداشتند که کاربران آنها همچنان به آنها وفادار باقي بمانند و از سايتي به سايت ديگري نروند.

پورتال ها اين وضعيت را با ارائه امکانات تنظيم شخصي به نحو چشمگيري تغيير دادند و کاربران آنها مي توانستند موضوعات درخواستي خود را مطابق سليقه، اولويت ها يا نيازهاي شخصي تغيير دهند و پيوندهاي مطلوبي را در ارتباط با موضوعات مختلف نظير اخبار، اطلاعات بازار بورس و سهام، تيم هاي ورزشي مورد علاقه، اوضاع جوي و هواشناسي و غيره به صورت متمرکز و در يک جا در اختيار داشته باشند. اين ويژگي پورتال ها سبب شد تا کاربران آنها نوعي تعلق خاطر به آنها پيدا کنند و هر کاربر مرتباً به پورتال شخصي خود مراجعه نمايد. همين امر سبب شد تا همان وب سايت هاي کاوش اوليه يعني Yahoo و AOL با افزودن قابليت هاي بيشتر به صفحات اصلي خود مانند امکان ارسال سريع پيام هاي کوتاه، گروههاي بحث، صفحات شخصي رايگان، آلبوم هاي عکس هاي شخصي و خانوادگي و سرويس هاي رايگان پست الکترونيکي کارايي و بهره وري خود را افزايش دهند و در نتيجه وفاداري بيشتري را از سوي کاربران هميشگي خود دريافت نمايند. بدين ترتيب بر اساس مطالعات به عمل آمده روشن شد که کاربران به هنگام مراجعه به اين وب سايت ها وقت بيشتري را نسبت به گذشته صرف ديدن صفحات گوناگون آنها مي کنند .

کاربران سازماني و به ويژه مديران نيز به اين نتيجه رسيدند که از همان قابليت هاي پورتال هاي اينترنتي براي مديريت منابع سازماني خود اعم از منابع اطلاعاتي و انساني (پرسنل) استفاده نمايند که البته يافتن اينگونه منابع اطلاعاتي (به لحاظ تخصصي بودن وظايف سازمانها) در اينترنت کار دشواري به نظر مي آمد. افزودن ابزارهاي همکاري، تعامل با سيستم هاي تبادل، گسترش امکانات به تجهيزات ارتباط از راه دور همزمان با جذب کاربران و مشتريان جديد و مرتبط ساختن شرکاء و تامين کنندگان به يک وب سايت مشترک، سبب شد تا پورتال در مسير تکاملي خود تبديل به يک فضاي کسب و کار الکترونيکي شود. اين امر راهي را براي کاربران فراهم مي کند تا به وسيله آن منابع، روابط و زنجيره ارزش يک سازمان را جهت انجام بهتر مشاغلشان مديريت کنند.

پورتال هاي سازماني

از اوايل سال ۱۹۹۷ که استفاده از پورتال ها در عرصه هاي مختلف کاوش و بازيابي اطلاعات در اينترنت مورد توجه قرار گرفت، بسياري از سازمانهاي تجاري و غيرتجاري به فکر طراحي و ايجاد پورتال هاي سازماني براي خود و پرسنل و کاربران يا به عبارت بهتر مشتريانشان افتادند. شرکت هايي مانند مايکروسافت و آي بي ام هم وارد اين ميدان شدند که اين رقابت همچنان ادامه دارد.

پورتال هاي سازماني اساساً با دو هدف طراحي و در سطح سازمانها مستقر شدند. اين دو هدف شامل مديريت متمرکز اطلاعات تجاري در سازمانها و ارائه خدمات اطلاعاتي روزآمد مي باشند. پورتال هاي سازماني از يک سو امکان مديريت متمرکز در سازمان را براي مديران و معاونان مؤسسات و سازمانها فراهم مي کنند و پنجره اي شفاف از سازمان را در مقابل چشم آنها قرار مي دهند و از سوي ديگر کاربران و مشترکين خود را از آخرين اخبار و اطلاعات مربوط به حوزه هاي کاري و تجاري آگاه مي سازند. اين پورتال ها علاوه بر اطلاع رساني زمينه هاي تعامل ميان مديران و کارمندان و مشتريان يا کاربران را ايجاد مي نمايند. محيط شبکه اي پورتال هاي سازماني به گونه اي طراحي مي شود که يک کاربر پس از ورود به آنها خود را در فضاي مجازي يک محيط تجاري يا کاري مي يابد و علاوه بر انجام امور اجرايي و تجاري در سراسر اوقاتي که در اين محيط به سر مي برد احساسي از لذت را همراه با آموزش تجربه مي نمايد. يکي ديگر از ويژگي هاي پورتال هاي سازماني اين است که کاربران با مشارکت در فعاليت هاي مبتني بر شبکه خلاقيت هاي فردي را در خود پرورش مي دهند. امکانات تنظيم شخصي که معمولاً در هر پورتال سازماني پيش بيني و ارائه مي شود ضمن به چالش گرفتن تجربيات فردي کاربران در کار با امکانات شبکه اي و بسترهاي ارتباطي، زمينه هاي خلاقيت آنها را به شيوه اي کاربردي ايجاد مي نمايد.

قابليت هاي موجود در پورتال هاي سازماني نظير کاوش، فهرستهاي موضوعي، سرويس هاي صفحات زرد براي يافتن شرکت هاي محلي، سرويس هاي يافتن افراد براي رديابي شماره تلفن ها يا آدرس هاي پست الکترونيکي، تيترهاي خبري، قيمت سهام، نتايج ورزشي، پيش بيني وضع هوا، اطلاعات مسافرتي و پروازي، فهرست رويدادهاي محلي، گروهاي بحث و گفتگو، تابلوي پيامها، سرويسهاي ارسال و دريافت سريع پيامها، آگهي ها و پيشنهادهاي تجاري، دفترچه هاي آدرس، تقويم و ديگر قابليت هاي کاربردي حقيقتاً آنها را تبديل به محيط هاي شبکه اي کرده اند که کاربران پس از چند مورد استفاده و بهره برداري از آنها ديگر نمي توانند از عضويت در آنها چشم پوشي کنند.

اين به معني وابسته نمودن کاربران به يک محيط خاص شبکه اي نيست، بلکه به معني ايجاد اعتماد در کاربران و مشتريان جهت مراجعه آنها به يک محل خاص در اينترنت به منظور انجام امور تجاري و اداري است. امروزه روشن شده است که کاربران پورتال هاي سازماني حدود يک سوم از زمان خود را صرف انجام جستجو، يک سوم را صرف پيامها و مشارکت در تالارهاي گفتگو و يک سوم ديگر را صرف دستيابي به ديگر محتويات مي کنند . امکانات ارتباط از راه دور نظير سيستم پيام کوتاه کارايي پورتال هاي سازماني را چند برابر ساخته است. کاربران اين پورتال ها ديگر حتي براي ارتباط با پورتال مورد نظر نياز به حضور فيزيکي در محل کار يا منزل جهت استفاده از رايانه شخصي ندارند، بلکه مي توانند از طريق تلفن همراه خود و ديگر تجهيزات ارتباطي بي سيم نسبت به امور اداري و بازرگاني خود واکنش هاي مناسب و به موقعي را نشان دهند. به عبارت ديگر پورتال ها قادر به بهره برداري مفيد و مؤثر از فناوري هاي بي سيم جهت برآورده ساختن نيازهاي ارتباطي مشترکين خود شده اند. همه اينها کارايي پورتال هاي سازماني را بيش از گذشته نمايان ساخته اند.

● چارچوب يک پورتال

يک فضاي کاري پورتال صرفاً با قرار دادن يک طرح جذاب بر روي انبوهي از منابع محتوايي و کاربردهاي مربوط به آن که قبلاً کاوش در آنها به سختي صورت مي گرفت، حاصل نمي گردد. در واقع چالش ساختن يک پورتال در سطحي عالي در صفحه واسط کاربر آن نيست، بلکه در فراهم نمودن فرايندهاي تجاري و کاري يکپارچه اي است که از ميان بسياري از سامانه هاي فناوري اطلاعات مي گذرند تا چنين فرايندهايي را به صورت يک مجموعه واحد درآورند و قابليت هاي کاوش جامع، دسترسي و يکپارچه سازي کاربردي، تنظيم شخصي، استقرار، مديريت، همکاري، مديريت محتوايي شبکه، استقرار تخصص، هوش تجاري، تجزيه و تحليل کمي، امنيت و ميزباني ديگر گزينه هاي منحصر به سازمان را ايجاد نمايند.

فروشنده اي که شما براي خريد خودتان انتخاب مي کنيد، بايد بتواند کليه اين قابليت ها را يا به صورت مستقيم و يا از طريق مجموعه اي از شرکاء فراهم نمايد تا آنها را با يکديگر ترکيب و مجتمع نموده و اطمينان يابد که اين خدمات مناسب هستند و تداوم خواهند يافت.

اين يکپارچه سازي ممکن است آسان به نظر برسد، اما ماده و محتواي اصلي آن شامل انبوهي از نرم افزارهاي ميانجي است که با ساختارهاي شبکه اي موجود درگير و ترکيب مي شوند و شرايطي را به وجود مي آورند که در بهترين شکل خود به عنوان چارچوب پورتال عمل مي نمايد و مي تواند با نيازهاي متنوعي منطبق گردد و فضاي مناسبي را براي چيزي بيش از يک محصول فراهم نمايد. اين رويکرد فراتر از انتظار شرکت هايي نظير IBMبوده است .اين شرکت در ايجاد خانواده پورتال Websphere خود به چيزي فراتر از اين دست يافت. مزايايي که از طريق استخراج ارزش هاي کاملاً جديد پورتال نظير کاربردهاي جاري، محتوا و ويژگي هاي تخصصي آن عايد کاربر مي شد، در واقع مجموعه اي از دارايي هاي محتوايي پورتال را تبديل به يک فضاي کاري منفرد، جامع و مبتني بر تجارت الکترونيکي ساخت. هر يک از پياده سازي ها و کاربردهاي پورتال متمرکز بر هدفي خاص مي باشد. پورتال هاي تجارت به کارمندان (B ۲ E) متمرکز بر يکپارچه سازي کاربردهاي سازماني، توسعه اجتماعي و حرفه اي و همکاري برابر هستند در حاليکه پورتال هاي تجارت به تجارت (B۲B) تمرکز خود را معطوف بر امنيت اکسترانت و کاربردهاي عمومي (سلسله مراتبي) کرده اند. پورتال هاي تجارت به مشتري (B ۲ C) متمرکز بر قابليت هاي سنجش، اجراي تبادلات و حفظ مشتري هستند.

در راس هر يک از پورتال ها مي تواند تمرکز بر خود پورتال باشد، ضمن آنکه مجموعه اي از ويژگي هاي بيشتري را ممکن است در يک پورتال صنعتي تجاري بيابيم که هدف آن به عنوان مثال، در خصوص پورتال يک شرکت توليد کننده دارو مي تواند پردازش فرايندهاي تاييد دارو توسط وزارت بهداشت باشد. قبلاً، اين ويژگي ها از طريق چندين پورتال براي يک سازمان فراهم مي شد و از سوي گستره وسيعي از فروشندگان نرم افزارهاي پورتال پشتيباني مي گرديد که هر يک به جنبه خاصي از پورتال پرداخته بودند. به عنوان مثال، مي توان گفت که يک بانک تجاري بزرگ از يک پورتال (B ۲ C) قابل دسترسي براي مشتري استفاده مي کند که مشتريان تجاري از طريق آن مي توانند به حسابهاي خود دسترسي داشته باشند، به انتقال وجوه و دارايي ها بپردازند، اطلاعات مربوط به محصولات جديد را بدست آورند و اطلاعات و اخبار مربوط به حسابهاي خود را دريافت نمايند. علاوه بر اينها، بانک مذکور از يک پورتال تجارت به تجارت (B ۲ B) استفاده مي کند که از طريق آن پرداخت وام هاي کوتاه مدت از بانک هاي تجاري بزرگ به بانک هاي کوچکتر مورد بحث و بررسي قرار مي گيرد. مديريت اين روابط چندگانه فروشنده خريدار، يک کار چندگانه و ترکيبي را براي تيم فناوري اطلاعات سازمان به وجود مي آورد.

پورتال ها به چارچوب يکپارچه تري تبديل شده اند؛ چيزي که به عنوان راهي براي استقرار محتوا آغاز شد، اکنون مبنايي شده است که از طريق آن تبادلات چندگانه صورت مي گيرند، مديريت شبکه محور را امکان پذير ساخته است و با مشارکت کنندگان بسياري در تعامل مي باشد. همانطور که ملاحظه مي شود، تعريف کاربردي از پورتال متمرکز بر نيازهاي چندگانه بازار است: E ۲ E، B ۲E، B ۲ C، B ۲ B. يک پورتال بايد به سرعت مستقر شود، اما در عين حال بايد به نحو گسترده اي در ميان کاربران مختلف به صورت شخصي تنظيم شود، گستره اي وسيع از محتويات گوناگون را در بر بگيرد، همکاري لازم را ميان کساني که در ارتباط با يک موضوع خاص نياز به کمک و مشارکت ديگران دارند، فراهم نمايد و در تعامل با زمينه طراحي شده خود از انعطاف کافي برخوردار باشد و بالاخره اينکه يک فضاي کاري الکترونيکي مناسبي را براي کاربران خودش به وجود آورد.

به طور کلي، پورتال فضاي کاري سنتي و محصول محور را به يک فضاي پرتحرک تر، شخصي شده و قابل تعامل و مشارکت با مشتريان بيشتر تکامل و ارتقاء مي دهد. براي اغلب افراد اوج خلاقيت هاي الکترونيکي آنها در عرصه هاي کاري و شغلي، در ارسال يک فايل الکترونيکي به وسيله پست الکترونيکي خلاصه مي شود. اين افراد تنها از ۵ درصد از امکانات قابل ارائه در يک پورتال استفاده مي کنند. ۹۵ درصد ديگر از امکانات موجود در يک پورتال منتظر کساني است که به سراغ آن مي آيند و از اين امکانات در جهت ارتقاي شغلي و حرفه اي خود استفاده مي کنند.

● اجراي مديريت در پورتال هاي سازماني

اسفاده از فناوري اطلاعات در انجام امور اداري، داراي دو تاثير عمده ملي است: يکي «رشد اقتصادي»و ديگري «افزايش بهره وري». بررسي هاي انجام شده بيانگر اين مطلب است که بازگشت سرمايه فناوري اطلاعات در کشورهاي مختلف، رقمي بين ۵۰ تا ۱۰۰ درصد مي باشد. در کشورهاي پيشرفته همچون آمريکا، سرمايه گذاري در فناوري اطلاعات باعث بازگشت سرمايه ۶/۷۰ درصدي در توليد ناخالص داخلي مي شود؛ در واقع سهم بالايي در رشد اقتصادي به نسبت ساير سرمايه گذاري هاي کشور دارد . به علاوه باعث افزايش چشمگير بهره وري شده که از طريق مشارکت در سيستم هاي توليد و فروش (بازار) جهاني که پايه همگي، فناوري اطلاعات مي باشد، حاصل مي گردد.شبکه هاي رايانه اي، بازگشت سرمايه و ارزش استفاده از فناوري اطلاعات را افزايش مي دهند. قدرت اقتصادهاي شبکه اي در اين است که متناسب با افزايش حجم و اندازه شبکه، ارزش به کارگيري فناوري اطلاعات را افزايش مي دهند.

براي توضيح بيشتر مطلب، مي توان مشاهده کرد که يک رايانه شخصي به تنهايي، بهره وري را به ميزان محدود و مشخصي افزايش مي دهد. حال اگر اين رايانه به شبکه اي متصل گردد که بتواند با به اشتراک گذاشتن اطلاعات، ارتباطات و همکاري هاي سازماني را نيز ميسر سازد، بالطبع بهره وري آن چندين برابر مي شود. در همين حال، وقتي به ميليونها رايانه ديگر در جهان نيز متصل مي گردد و امکانات گسترده شبکه اي، تجاري، سازماني و غيره را مورد بهره برداري قرار مي دهد، بهره وري آن نيز بسيار افزايش مي يابد. به علاوه، هنوز شاهديم که تمامي پتانسيل هاي شبکه اينترنت، مورد شناسايي و بهره برداري قرار نگرفته است. پورتال هاي سازماني تنها به عنوان يکي از راه حل هاي ممکن در جهت بهره وري هر چه بيشتر در عرصه فعاليت هاي اداري و تجاري طراحي و ارائه شده اند. آنچه که در اين ميان مهم به نظر مي رسد، فرايند و چگونگي اجراي مديريت در اين پورتال هاست. پورتال هاي سازماني به لحاظ برخورداري از ويژگيها و قابليت هاي خاص توانسته اند محيط مناسبي را براي انجام امور اداري فراهم سازند.

بخش اعظمي از فعاليت هاي سازماني ميان فروشنده و خريدار در چارچوبي صورت مي گيرد که مورد توافق طرفين مي باشد ضمن آنکه تجارب علمي و فني طرفين به خودي خود نوعي ارزش افزوده محسوب مي شود. در يک جمع بندي کلي از فرايندهايي که در يک پورتال سازماني در ارتباط با اجراي مديريت صورت مي گيرد، مي توان به اين مراحل اشاره نمود: ارتباط مدير با حوزه مديريت در پورتال آگاهي از آخرين وضعيت و اطلاعات مربوط به کاربران (پرسنل و ارباب رجوع سازمان)

▪ مطالعه و بررسي پيامهاي دريافتي و ارسال پاسخهاي مناسب

▪ بررسي فرصتهاي تجاري و تعيين گزينه هاي برتر

▪ دريافت مشاوره از معاونان و واحدهاي تابعه

▪ اعلام نظر و صدور دستورات

▪ تصميم گيري و تصميم سازي

▪ خريد، سرمايه گذاري يا معرفي خدمات

▪ دريافت مبالغ و هزينه هاي مربوط از طرق الکترونيک

▪ ارزيابي از فعاليت هاي صورت گرفته براي برنامه ريزي هاي آتي

پورتال هاي سازماني و سرمايه گذاري مشترک

اقتصاد دانان اخيراً دريافته اند که هزينه توسعه تکنولوژي هاي پيشرفته، سالانه ۱۰ درصد افزايش مي يابد، و در واقع هر هفت سال و سه ماه يکبار دو برابر مي شود. در اين شرايط حتي کشورهاي ثروتمندي مانند آمريکا، انگليس و غيره نيز مجبور هستند برخي پروژه هاي خود را با کشورهاي ديگر شريک شوند. بنا بر اين رويکرد مشارکت به ويژه در حوزه هاي اقتصادي که اصطلاحاً سرمايه گذاري مشترک ناميده مي شود، يک واقعيت اجتناب ناپذير است.

مهمترين شرط توفيق سرمايه گذاري مشترک، برخورداري از همکاري گروهي و اشتراک مساعي براي دستيابي به اهداف مشترک است. پورتال هاي سازماني با ايجاد فضاهاي گروهي بر روي شبکه در درجه اول امکان فعاليت هاي گروهي را فراهم مي سازند و در درجه بعد با استفاده از قابليت هاي الکترونيک انجام تجارت الکترونيکي را عملي مي نمايند. درج آگهي ها و اطلاعات مربوط به فرصت هاي سرمايه گذاري، سرمايه گذاران بالقوه در سطح سازمانها را به سوي منابع و مراجع مربوطه هدايت مي کند. اين قابليتي است که به صورت پويا و فعال در يک پورتال سازماني پيش بيني و ايجاد مي گردد.

از آنجايي که دستورالعمل واحد و جهان شمولي براي سازماندهي پروژه هاي مبتني بر سرمايه گذاري مشترک وجود ندارد، سازماندهي آنها کار آساني نيست و تيزبيني و دقت زيادي مي طلبد. يکي از ويژگي ها يا به عبارتي هنر پورتال هاي سازماني اين است که فضاي مبتني بر شبکه آنها سازماندهي سرمايه گذاري مشترک را به شيوه اي آسان عملي مي سازد، ضمن آنکه کليه طرفهاي ذينفع در اين سرمايه گذاري مي توانند به طور روزانه از کليه تغييرات و نوسانات مربوط به ارزش سهام خريداري شده و سود حاصل از آن آگاه شوند. در واقع پو


منابع :
----------------------
aftab.ir
ماهنامه تحلیلگران عصر اطلاعات ( www.infoage.ir )
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
پورتال های سازمانی-پیدایش پورتال-چارچوب یک پورتال-اجرای مدیریت در پورتال های سازمانی-پورتال های سازمانی و سرمایه گذاری مشترک-هزینه ایجاد پورتال های سازمانی و بازگشت سرمایه-
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 2986 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

نرم افزار جامع مديريت واحد هاي مرغداري(م ...

نرم افزار جامع مديريت واحد هاي مرغداري(مادر-گوشتي-تخمگذار) اين نرم افزار جهت مديريت مزارع مرغ در كليه سطوح گوشتي و تخمگذار و کنترل فعاليتهايي که در مزارع انجام مي شود، طراحي و در فارم هاي متعدد با موفقيت راه اندازي ... ادامه ...

زلزله و مديريت بحران

منطقه ايران را چه در محدوده کمربند کوهزايي رشته کوه البرز و چه در محدوده زاگرس بررسي کنيم، طيف وسيعي را از نظر گستردگي در آمار لرزه ها مشاهده خواهيم کرد که ساير نقاط ايران نيز از اين موضوع بي نصيب نيست. برخلا ف کشور ... ادامه ...

اتوماسيون صنعتي: نقش Hub در شبکه هاي PRO ...

پروفيباس(PROFIBUS) ، سيستم فيلدباس(Process Field Bus) سيستم پيشرفته اي در اروپا بوده و از پذيرش جهاني برخوردار مي باشد. حوزه کاربرد آن شامل اتوماتيک سازي، توليد، فرآيند و ساختمان است... امروزه تمامي توليد کنندگان پ ... ادامه ...

اهميت مديريت بهداشتي آبزيان

به باور آبزي پروران عرضه ماهيان پرورشي روز به روز با تقاضاي بيشتر مصرف کنند گان مواجه شده است.اين امر طبيعي به نظر مي رسد که مردم ، توليدات بهداشتي با کيفيت استاندارد را مي پسندند.امروزه علاوه بر بيماريهاي عفوني ، باقيما ... ادامه ...

سالمندي را مديريت کن

سالخوردگي با بروز تغييرات جسماني متعددي همراه است که توانايي ها و قابليت هاي جسماني فرد را محدود مي کند. توجه به زندگي سالمند مي تواند به سالمندان در پيشگيري از عوامل آسيب پذير تاثير داشته باشد. ● سرگيجه و عدم تعادل ... ادامه ...

ضرورت هاي مديريت صيد کوسه ماهيان

● مقدمه اجداد کوسه ماهيان در ۴۵۰ ميليون سال قبل مي زيسته اند .اين ماهيان داراي تنوع گونه اي زيادي بوده و از نظر اندازه نيز بعضي از آنها ۸ بار از انسان بزرگتر بوده و يا در کف دست هم جاي مي گيرند.کوسه ها از ذخاير پر ارز ... ادامه ...

تعيين الگويي مناسب جهت بازيابي شبکه برق ...

وظيفه اساسي سيستمهاي قدرت، تامين انرژي الکتريکي مشترکان به ترتيبي است که از پيوستگي و کيفيت قابل قبول برخوردار و انجام آن نيز تا حد امکان اقتصادي بوده و همچنين بتواند سريعترين زمان بازگشت به حالت قبل از اختلال در سيستم ر ... ادامه ...

هضم کننده هاي کمکي (دنياي نوين تغذيه)

افزودني هاي غذائي مانند پروبيوتيک، پري بيوتيک و آنزيم ها اگر در برنامه هاي عمومي رشد صنعتي جوجه هاي گوشتي و بوقلمون (به خصوص در جيره هاي بر پايه ذرت و سويا) اضافه شود، مي تواند عملکرد آنها را بهبود ببخشد. خوراک در تجارت ... ادامه ...

اهميت ۱۰ مورد از تکنولوژي نوين و شناخته ...

به طور معمول در هر سي دي کمتر از ۲۰ آهنگ قرار داده ميشود در حالي که اگر آهنگها در فرمت ام پي ۳ ضبط شده باشند تا ۲۰۰ آهنگ را ميتوان در يک سي دي جا داد. ام پي ۳ خلاصه شده MPEG Audio Layer ۳ و يا سطح سوم فرمتي است که توس ... ادامه ...

اهميت ۱۰ مورد از تکنولوژي نوين و شناخته ...

تکنولوژي به سرعت در حال تعويض و دگرگوني طرز زندگي روزانه مردم است. در اين مقاله سعي خواهد شد به صورت خلاصه و به ترتيب اهميت ۱۰ مورد از تکنولوژي نوين و شناخته شده را که مردم آنها را قبول کرده اند بررسي شود. ● کامپيوتره ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.10seconds