نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

نخ هاي بخيه

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10004516.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي نخ هاي بخيه

نخ هاي بخيهبخيه ، نوعي دوختن است که پزشکان به ويژه جراحان، براي نگاه داشتن پوست و اندام هاي داخلي، رگ هاي خوني و در مجموع، همه بافت هاي بدن انسان پس از آنکه در اثر جراحت يا جراحي صدمه ديده اند، به کار مي برند. بنابراين بايد به اندازه کافي قوي باشند تا پاره نشوند، غيرسمي باشند تا واکنش هاي آلرژي جدي در بدن ايجاد نکنند و قابليت ارتجاع مناسبي داشته باشند تا به راحتي گره زده شوند. به علاوه فاقد «اثرسختي» باشند، بدين معني که نخ هاي بخيه نبايد به مايعات اجازه نفوذ به داخل بدن را بدهند، چرا که به آساني باعث عفونت مي شوند.

نخ هاي بخيه، به طور کلي به دو دسته «قابل جذب» و «غيرقابل جذب» تقسيم مي شوند. نوع «قابل جذب» بدون آسيب و ضرر خاصي، در طول زمان در بدن جذب مي شود، بدون آنکه نياز به دخالت خاصي داشته باشد و نوع «غيرقابل جذب» که بايد به طور دستي خارج شوند و به صورت نامحدود نيز نمي توانند باقي بمانند. طي يک جراحي، انواع مختلف نخ هاي بخيه مي توانند مورد استفاده قرار گيرند که بستگي به محل و محيط انجام دارد.

نخ هاي بخيه اي که در اعضاي حساس استفاده مي شوند (مانند قلب)، به دليل استرس وارده به آنها به علت فشار و حرکت مداوم يا به دليل وجود دايمي مواد مضر شيميايي (مانند مثانه)، لازم است تا به طور خاص براي آن منظور تهيه شده باشند يا از مواد محکم تري براي انجام وظيفه شان ساخته شوند و در ضمن از نوع غيرقابل جذب باشند تا خطر سايش را کم کنند.

نخ هاي بخيه قابل جذب

نخ هاي بخيه قابل جذب، از موادي ساخته شده اند که پس از يک دوره زماني خاص (بسته به نوع ماده آن، از ۱۰ روز تا ۸ هفته) در بافت ها از بين مي روند، به همين دليل در بسياري از بافت هاي داخلي بدن استفاده مي شوند. در بيشتر موارد، ۳ هفته، مدت زمان مناسبي است تا زخم، محکم بسته شود و و مدت بيشتري هم مورد نياز نيست. در حقيقت ناپديد شدن آن يک مزيت است که هيچ ماده خارجي درون بدن، بر جاي نمي گذارد که واکنش هاي آلرژيک را برانگيزاند و بيمار لازم نيست تا براي برداشت آنها، به پزشک مراجعه کند. در گذشته اين نوع نخ هاي بخيه، به طور اوليه از روده گوسفند تهيه مي شدند که اصطلاحا «Catgut»، ناميده مي شوند. روند توليد آنها شبيه ساخت تارهاي دستگاه هاي موسيقي مانند ويولن و گيتار و هم چنين راکت تنيس بود. کاشف آن، يک جراح قرن ۱۰ به نام «الزهراوي» است که گزارش مشاهدات خود را در زمينه قابليت هاي حل شدن Catgut، هنگاميکه يک ميمون، کنف هاي به کار رفته در سري يک بطري را خورد و مشکلي براي او به وجود نيامد، ارايه کرد.

امروزه نخ هاي بخيه گات از روده گوسفند و گاو تهيه مي شوند که ممکن است غير عمل آوري شده (گات ساده)، آغشته به نمک کروميوم براي افزايش زمان باقي ماندن آنها در بدن (کروميک گات) يا heat Treated به منظور افزايش سرعت جذب آنها (گات سريع) باشند.

به هر حال، امروزه مهم ترين قسمت نخ هاي بخيه قابل جذب، از فيبرهاي پليمر مصنوعي ساخته مي شوند که ممکن است به صورت مجموعه اي از فيلامان ها يا تک فيلاماني باشد. اين نخ هاي بخيه، مزاياي بسيار زيادي نسبت به انواع قديمي تر دارند که مي توان به مواردي مانند استفاده آسان تر، قيمت پايين تر، واکنش هاي بافتي کمتر و ثبات بيشتر اشاره نمود. البته در قاره اروپا و کشور ژاپن، نخ هاي بخيه گات منع مصرف دارند که علت آن پيدايش مواردي مانند انسفالوپاتي اسفنجي شکل گاوي (بيماري جنون گاوي) متعاقب مصرف آنها مي باشد. هر چند که حيواناتي که از آنها نخ هاي بخيه گات تهيه مي شوند، داراي گواهينامه BSE Free مي باشند، توليد کنندگان بزرگ نخ هاي بخيه، فرمول اختصاصي خود را پياده مي کنند تا پيشگامي خود را در اين زمينه حفظ کنند، مانند ترکيبات گوناگوني از «پلي گليکوليک اسيد» (به طور مثال ويکريل)، «لاکتيک اسيد» يا «کايرولاکتون». گاهي، نخ هاي بخيه قابل جذب مي توانند باعث التهاب شوند و به اين ترتيب به وسيله بدن دفع شوند.

نخ هاي بخيه غيرقابل جذب

اين نخ هاي بخيه از موادي ساخته مي شوند که به وسيله بدن، متابوليزه نمي شوند، بنابراين براي بستن زخم هاي پوستي يا به طور کلي در مواردي که نخ هاي بخيه مي توانند پس از چند هفته برداشته شوند، استفاده مي شوند. همچنين در بعضي از بافت هاي داخلي که نخ هاي بخيه قابل جذب کافي نيستند، مورد استفاده قرار مي گيرند. به طور مثال در قلب و رگ هاي خوني که حرکت متفاوت آنها نياز به نخ هاي بخيه با ماندگاري بيشتر از ۳ هفته را مي طلبد تا زخم ها زمان کافي براي بسته شدن را داشته باشند، کاربرد دارند. ديگر اعضا مانند مثانه که حاوي مايعي است که نخ هاي بخيه قابل جذب را در عرض تنها چند روز حل مي کند و جراحت، فرصت کافي براي ترميم را ندارد، نيز از اين نوع، سود مي برند.

التهابي که پروتئين خارجي موجود در بعضي نخ هاي بخيه قابل جذب ايجاد مي کند، زخم را گسترش مي دهد بنابراين، ديگر انواع نخ هاي بخيه که کمتر «آنتي ژنتيک» مي باشند و واکنش هاي ايمني را برنمي انگيزند و اسکار حاصله را کمتر مي کنند، مورد استفاده قرار مي گيرند. مواد بسياري وجود دارند که در نخ هاي بخيه غيرقابل جذب، به کار مي روند. شايع ترين آنها، فيبرهاي طبيعي و سيلک مي باشند که با روش هاي ساخت مخصوص تهيه مي شوند تا بتوان از آنها در جراحي استفاده کرد. ديگر نخ هاي بخيه غيرقابل جذب از فيبرهاي مصنوعي مانند «پلي پروپيلن»، «پلي استر» يا «نايلون» تهيه مي شوند که گاهي پوششي نيز روي آنها قرار مي گيرد تا خصوصيات عملکردي آنها افزايش يابد.

● اندازه نخ هاي بخيه

اين اندازه ها که به وسيله فارماکوپنه ايالات متحده (USP) تعريف شده اند، از اندازه۱ تا ۶طبقه بندي شده اند (۱، کوچک ترين شماره). قطر شماره ۴، تقريبا هم اندازه قطر تارهاي يک راکت تنيس است. از آنجا که روش هاي ساخت اين نخ ها، در ابتدا از روش هاي ساخت تارهاي دستگاه هاي موسيقي تبعيت مي کردند، قطرهاي نازک تري نداشتند. به موازات پيشرفت صنعت، شماره ۰? نيز به جمع بقيه شماره ها افزوده شد و به تدريج، نخ هايي با قطر کمتر و کمتر تهيه شدند که با شماره هاي ۰۰? تا ۰۰۰۰۰۰? (۰ ۶يا ۰/۶) شناخته مي شوند.

نخ هاي بخيه امروزي از شماره ۵? (نخ هاي بسيار محکم براي جراحي هاي ارتوپدي) تا شماره ۰ ۱۱ (مونوفيلامان هاي بسيار نازک براي استفاده در چشم) در دسترس مي باشند.


منابع :
----------------------
هفته نامه سپید
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
نخ های بخیه قابل جذب - نخ های بخیه غیرقابل جذب - اندازه نخ های بخیه
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 3887 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

نخ هاي بخيه

نخ هاي بخيه جراحي ٬ نخ هاي تک و يا چند فيلامنتي استريل مي باشد که نقش در کنار هم نگه داشتن بافت هاي مجروح را تا زمان بهبودي انها به عهده دارند .اين نخ هاي معمولا به منم سوزن برلي بخيه زدن بريدگي و يا برش هاي جراحي مورد ا ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.06seconds