نیازمندیها | نیازمرکزی
   
 
شرح مقاله

شبيه ‌سازي

لينک کوتاه اين مقاله :
http://www.niazemarkazi.com/papers/10007823.html

 (بوسيله پي دي اف ساز شماره 1 ) PDFدريافت اين مقاله به صورت فايل   دريافت اين مقاله به صورت فايل پي دي اف بوسيله پي دي اف ساز شماره 2 ترجمه متن اين مقاله به زبان انگليسي شبيه ‌سازي

شبيه ‌سازي

شبيه‌سازي دنياي فردا
جستاري درباره علمي که جهان را دگرگون خواهدکرد

شبيه‌سازي (cloning) يکي از پيشرفته‌ترين دست‌يافته‌هاي بشر در زمينه علم پزشکي و مهندسي ژنتيک است که هر مرحله پيشرفت آن جنجال هاي بسيار زيادي را به همراه دارد. تظاهرات عليه شبيه سازي انسان در نوامبر ۲۰۰۱ ايده اصلي و منشأ تفکر راجع به شبيه سازي انسان

(human cloning) هنگامي شکل گرفت که يک دانشمند اسکاتلندي توانست گوسفندي به‌نام Dolly را در سال ۱۹۹۷ شبيه‌سازي کند. پخش خبر اين واقعه مهم توجه محافل پزشکي، مذهبي، سياسي و… را در جهان به خود جلب کرد به‌گونه‌اي از اين واقعه علمي اغلب به‌عنوان نقطه عطف علم در سال ۱۹۹۷ ياد مي شود. عموما هنگامي که خبرگزاري‌ها و رسانه‌ها خبرهاي جنجالي شبيه‌سازي را منتشر مي‌کنند عموما منظورشان شبيه سازي به حالت تولد طبيعي مي‌باشد. با اين وجود بايد اضافه کرد که امروزه انواع مختلف تکنولوژي‌هاي شبيه سازي مطرح مي باشد که توسط آنها – از لحاظ تئوريک – مي توان به دوقلوي ژنتيکي يک موجود زنده يا هر ارگانيسم ديگري دست پيدا کرد.

● انواع مختلف‌ شبيه‌‌سازي‌

شبيه‌‌سازي‌ هماني‌

مدل‌ها از نظر شباهت‌ به‌ سيستم‌ واقعي‌، در يک‌ حوزه‌ وسيع‌ قرار دارند. در منتهي‌اليه‌ اين‌حوزه‌ مي‌توان‌ خود سيستم‌ را به‌عنوان‌ مدل‌ آن‌ در نظر گرفت‌ و رفتار آن را بررسي‌ نمود. اين‌ روش‌ را شبيه‌‌سازي‌هماني‌مي‌‌نامند. به‌ عبارت‌ ديگر اين‌ روش‌ همان‌ آزمايش‌ مستقيم‌ روي‌ سيستم‌ است‌ که‌ گرچه‌ ساده‌ به‌نظر مي‌رسدو در صورت‌ يافتن‌ پاسخي‌ براي‌ مسئله‌ مورد نظر، صددرصد قابل‌ استفاده‌ و مفيد مي‌باشد ولي‌ داراي‌ معايب‌زيادي‌ هم‌ مي‌باشد که‌ در قسمت‌‌هاي قبل‌ ذکر گرديد.

شبيه‌‌سازي‌ نيمه‌ هماني‌

همانطور که‌ از نام‌ اين‌ روش‌ برمي‌آيد، در مطالعه‌ سيستم‌ سعي‌ مي‌گردد تا آنجا که‌امکان‌ دارد از اشيا و قوانين‌ واقعي‌ سيستم‌ استفاده‌ گردد، تنها اشيا يا مراحلي‌ از سيستم‌ واقعي‌ که‌ باعث‌ غيرممکن‌ شدن‌ شبيه‌‌سازي‌ هماني‌ است‌، مدلسازي‌ مي‌گردد. به‌عبارت‌ ديگر بخشي‌ از مدل‌ سيستم‌، واقعي‌ وبخش‌ ديگر غيرواقعي‌ يا شبيه‌‌سازي‌ شده‌ است‌. به‌عنوان‌ مثال‌ مانورهاي‌ نظامي‌ که‌ در آن‌ سربازان‌، افسران‌ وسلاح‌ها واقعي‌ بوده‌ ولي‌ خرابي‌ يا کشتاري‌ صورت‌ نمي‌گيرد و محل‌ عمل‌، محل‌ واقعي‌ حمله‌ يا دفاع‌نمي‌باشد. هرچند اين‌ روش‌ عملي‌ تر از شبيه‌‌سازي‌ هماني‌ است‌ ولي‌ معايب‌ آن را کم‌ و بيش‌ دارد.

شبيه‌‌سازي‌ آزمايشگاهي‌

در اين‌ روش‌ بعضي‌ از نماها و اشياي سيستم‌ واقعي‌ به‌وسيله‌ امکانات‌آزمايشگاهي‌ ساخته‌ شده‌ و بعضي‌ نماها و روابط‌ ديگر به‌ وسيله‌ سمبل‌ها جايگزين‌ مي‌گردند.

شبيه‌‌سازي‌ کامپيوتري‌

در شبيه‌‌سازي‌ کامپيوتري‌، مدلي‌ که‌ از سيستم‌ تحت‌ بررسي‌ ساخته‌ مي‌شود يک‌برنامه‌ کامپيوتري‌ است‌ يعني‌ تمامي‌ اشيا‌ها و نماهاي‌ سيستم‌ به‌ ساختارهاي‌ برنامه‌اي‌ و تمامي مشخصات‌ و رفتارآنها به‌ متغيرها و توابع‌ رياضي‌ تبديل‌ مي‌گردد. قوانين‌ و روابط‌ حاکم‌ بر سيستم‌ و ارتباط‌شان‌ با يکديگر دربرنامه‌ در نظر گرفته‌ مي‌شود. شبيه‌‌سازي‌ کامپيوتري‌ به‌ علت‌ عملي‌‌ و دارا بودن‌ امتيازهاي‌ خاص‌ خودبراي‌ بررسي‌ و مطالعه‌ اغلب‌ سيستم‌ها از قبيل‌ حمل‌‌و‌نقل‌، بيمارستان‌، سيستم‌هاي‌ صنعتي‌، توليدي‌،ترافيک‌، انبار و…‌ به‌کار مي‌رود. منظور ما نيز از شبيه‌‌سازي؛ شبيه‌‌سازي‌ کامپيوتري‌ است‌.

شبيه سازي DNA

اين روش که در اصطلاح علمي DNA Cloning يا Molecular Cloning يا Gene Cloning گفته مي‌شود، عبارت است از مجموعه عملياتي که توسط آن قسمتي از DNA موجود مورد علاقه که قرار است شبيه‌سازي شود، به يکي از انواع موجودات ارگانيکي خود تکثير منتقل مي‌شود. معمولا از باکتري‌هاي خود تکثير يا Bacterial Plasmid‌ها براي اينکار استفاده مي‌شود.تظاهرات موافقان شبيه‌سازي انسان در نوامبر ۲۰۰۱ طي اين شرايط DNA مورد علاقه توسط يک ميزبان پردازش و تکثير مي شود. اين تکنولوژي تقريبا از سال ۱۹۷۰ استفاده مي شود و از معمول‌ترين فعاليت‌ها در آزمايشگاه‌هاي زيست‌شناسي مي باشد. در اين روش، دانشمندان معمولا از ژن‌هاي خاصي براي کپي از يک ژن خاص استفاده مي‌کنند.

شبيه سازي از طريق تولد

به اين روش Reproductive Cloning گفته مي شود که به‌عنوان مثال توانايي توليد حيواني را دارد که داراي DNA مشخص مي‌باشد. اين DNA ممکن است از يک حيوان زنده کنوني گرفته شود يا حتي از بقاياي يک حيوان مرده مربوط به سال‌هاي دور. Dolly گوسفندي است که از اين روش شبيه‌سازي شد. دانشمندان طي مجموعه عملياتي که به‌نام Somatic Cell Nuclear Transfer – به معني انتقال هسته سلول‌هاي کالبدي – مشهور است، مشخصات ژنتيکي موجود مورد نظر را به نطفه‌اي که تمام خواص ژنتيکي آن برداشته شده است منتقل مي‌کنند. البته نطفه جديد بايد تحت مراقبت‌هاي خاص الکتريکي و شيميايي باشد تا توانايي تکثير را داشته باشد.

پس از آنکه جنين به حد قابل قبولي از رشد رسيد، آن را به داخل رحم يک حيوان ماده منتقل مي کنند و از آن به بعد به رشد طبيعي خود تا تولد ادامه مي دهد. به دست انسان در سال ۱۹۹۷ Dolly يا هر حيوان ديگري که با اين روش ساخته شود دقيقا مشابه موجود مورد نظر نخواهد بود چرا که برخي از ويژگي هاي نطفه از همان ابتداي شکل گيري از پدر و مادر به نطفه منتقل مي شوند. اما موفقيت پروژه Dolly در اين بود که نشان داد سلول‌هاي DNA يک حيوان بالغ مي تواند براي رشد يک نطفه مورد استفاده قرار گيرد. تا قبل از اين دانشمندان تصور مي کردند سلول‌هايي که رشد مي کنند و بالغ مي شوند بسياري از خواص اوليه خود را از دست مي‌دهند و ديگر توانايي رشد از ابتدا را ندارند.

Dolly در سال ۲۰۰۲ هنگامي که شش ساله بود از دنيا رفت، علت مرگ او ناراحتي و بيماري در ناحيه ريه اعلام شد. دانشمندان هنوز نمي دانند که بيماري او ناشي از متفاوت بودن نوع تولد او دارد يا اينکه يک بيماري عادي بود که ممکن است گريبانگير هر جانداري شود.

شبيه سازي جنين

به اين روش Embory Cloning يا Therapeutic Cloning گفته مي‌شود که در آن جنين انسان براي تحقيق در آزمايشگاه شبيه‌سازي مي‌شود. اهميت اين موضوع در آن نيست که يک انسان، مشابه فرد مورد نظر ساخته شود بلکه هدف آن است که با بررسي و آزمايش روي جنين شبيه‌سازي شده بتوان نارسايي‌ها و بيماري هاي مربوط به انسان را تحليل کرده و در حد امکان به روشهايي براي جلوگيري از بروز آنها قبل از تولد دست يافت. در اين روش پس از گذشت حدود پنج روز از شکل‌گيري نطفه، سلول‌هاي خاصي از آن – که سلول‌هاي بنيادي يا Stem Cells نام دارد – براي شبيه سازي يا آزمايش برداشته مي شود که با اين عمل به جنين صدماتي وارد خواهد شد. (احتمالا ريشه اصلي بحث بر سر مسائل اخلاقي نيز به همين جا بر مي‌گردد.) اين سلول‌ها تقريبا توانايي توليد هر نوع سلولي در بدن انسان را دارند و دانشمندان با استفاده از اين سلول‌هاي خاص اميدوار هستند که روزي بتوانند درمان قطعي بيماري هاي قلبي، انواع سرطان، آلزايمر و… را پيدا کنند.

در نوامبر سال ۲۰۰۱ يک دانشمند از مرکز تحقيقات پيشرفته سلولي (Advanced Cell Technologies) در ماساچوست اعلام کرد که توانسته است اولين جنين انسان را به منظور انجام تحقيقات در باره بيماري هاي انسان، شبيه سازي کند. آزمايش هاي اين دانشمند روي هشت سلول انجام گرفت که از ميان آنها فقط سه عدد شروع به تقسيم شدن نمودند و در نهايت يکي از آنها توانست فقط به شش تقسيم شود. بنابر اين همان‌گونه که مشاهده مي کنيد هنوز راه درازي براي شبيه‌سازي يک انسان وجود دارد. با توجه به هزينه بسيار بالا و درصد کم موفقيت در شبيه سازي حيوانات (بين يک تا دو درصد) که به علت دانش کم در باره روش شبيه سازي از طريق تولد مي‌باشد هر گونه تلاش براي توليد انسان از اين روش در حال حاضر با شکست روبه‌رو خواهد شد.

به‌خصوص که پس از تولد حيوانات شبيه سازي شده، حدود ۳۰ درصد از اين حيوانات که زنده به‌دنيا مي‌آيند، داراي ناتواني‌هاي بارز جسمي و مشکلات جدي پس از تولد مي باشند. دانشمندان عوارض مشابهي را براي شبيه سازي انسان از اين روش پيش بيني مي کنند. نکته مهم ديگر وضعيت فکري و روحي انسان مي باشد که هنوز به‌صورت يک سئول بزرگ پيش روي دانشمندان مي باشد. شايد براي يک گوسفند خيلي مهم نباشد که نتواند درست فکر کند يا تصميم بگيرد اما اين موضوع به‌طور قطع براي انسان بسيار مهم مي باشد چرا که يک انسان سالم فقط به بدن سالم نياز ندارد. بنابراين به‌نظر مي‌رسد که در حال حاضر به دليل ضعف تکنولوژي و دانش و نيز نبود توافق ميان جناح‌ها و گروه‌هاي مختلف درگير در جهان عملا هيچ دانشمندي به خود اجازه انجام آزمايش براي شبيه‌سازي انسان از طريق Reproductive Cloning را نمي دهد.


منابع :
----------------------
articlefa.ir
روزنامه تهران امروز ( www.tehrooz.com )
----------------------

کلمات کليدي :
----------------------
شبیه ‌سازی- شبیه سازی جنین-شبیه سازی DNA-شبیه‌‌سازی‌ کامپیوتری‌-شبیه‌‌سازی‌ نیمه‌ همانی- شبیه‌‌سازی‌ آزمایشگاهی‌-انواع مختلف‌ شبیه‌‌سازی-شبیه‌‌سازی‌ همانی‌-
----------------------

نام ثبت کننده مقاله : parvaz2006

اين مقاله 1327 بار مطالعه شده استمقالات مرتبط

توقف شبيه سازي انسان

شبيه سازي باز توليدي بسيار گران است و اميد انجام مطلوب آن بسيار کم است. علاوه برآن رشد تومورها در آن به سرعت انجام مي شود و کوچکترين بيماري براي اين نوع حيوانات، مي تواند منجر به مرگ شود. اکثر اين حيوانات رشد غيرطبيعي دا ... ادامه ...

توقف شبيه سازي انسان

توقف شبيه سازي انسان شبيه سازي باز توليدي بسيار گران است و اميد انجام مطلوب آن بسيار کم است. علاوه برآن رشد تومورها در آن به سرعت انجام مي شود و کوچکترين بيماري براي اين نوع حيوانات، مي تواند منجر به مرگ شود. اکثر اين ... ادامه ...

ارزيابي مدل CERES-Wheat در دو نقطه متفاو ...

مدلهاي مكانيستي شبيه سازي گياهان زراعي، رشد و نمو محصولات زراعي را براساس فرايندهاي كنترل كننده آن نظير آسيميلاسيون CO2 تنفس و تاثير شرايط محيطي روي آنها، شبيه سازي ميكنند. هدف از انجام اين تحقيق ارزيابي مدل CERES-Wheat ... ادامه ...

کلونينگ يا شبيه سازي

شبيه سازي يا همان كلونينگ، بزرگ ترين اتفاق علمي دهه ۹۰ ميلادي به شمار مي رود كه به لطف فيلم ژوراسيك پارك با اقبال عمومي هم مواجه شد. پس از آن، انتظارات مردم از اين شاخه علم ژنتيك بي هيچ پشتوانه اي بدون دليل بالا رفت. مرد ... ادامه ...

گروهبندی


groupاجتماعی
groupفرهنگی
groupمذهب و عرفان
groupصنایع
groupمعرفی شرکتها و ارگانها
groupاقتصادی
groupپزشکی
groupسلامتی و بیماریها
groupمدیریت
groupنرم افزار کامپیوتر
groupبرنامه نویسی
groupسخت افزار کامپیوتر
groupفن آوری اطلاعات
groupفن آوری نوین
groupبرق و الکترونیک
groupتاریخ
groupزندگینامه اشخاص
groupمعرفی مناطق
groupجغرافیا
groupشهر سازی
groupنقشه برداری
groupمعماری
groupعمران
groupمکانیک
groupکشاورزی
groupروانشناسی
groupموسیقی
groupاختر شناسی
groupهنر و ادبیات
groupشعر
groupکار , اشتغال و حرفه
groupنقد فیلم , نقد ادبی
groupتئاتر و سینما
groupآشپزی
groupورزش و بازیها
groupماوراء طبیعت
groupنمونه سوال درسی
groupمسافرت
groupطنز
groupسرگرمی
groupمطالب جالب
groupجملات و مطالب زیبا
groupگوناگونتذکر بسیار مهم ::
طبق ماده 3 آیین نامه اجرایی ماده 7 قانون حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت تبلیغ خلاف واقع بر عهده سفارش دهنده و سازنده آگهی است
قبل از استفاده از وبسایت باید صفحه قوانین و راهنما را به دقت مطالعه نمایید و استفاده از مطالب وبسایت به منزله این است که با تمام موارد ذکر شده موافقت کرده اید

صفحه راهنما صفحه قوانین
مسئولیت آگهی ها به عهده آگهی دهندگان می باشد. لطفآ در کسب اعتبار و اعتماد آگهی دهنده دقت کافی به عمل آوردید.جهت تماس با آگهی دهنده فقط از طریق اطلاعات تماس وی تماس حاصل فرمایید

 ثبت نام | تعرفه ها | تازه ها | قوانین | تماس با ما

NiazeMarkazi
Generated in 0.13seconds